| KeepBreathing a întrebat:

De la un timp de vreme a început sa mi se subtieze parul si imi cade in cantitati destul de mari. Am inteles ca ajuta daca folosesc ulei de ricin sau ulei de cocos si keratina. Am cautat si pe net, dar nu am gasit nimic concret. Imi puteți da câteva sfaturi, va rog? ..Am nevoie de raspunsuri urgent!

8 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Uleiul de ricin se incalzeste putin inainte de utilizare, ca sa se intinda mai bine si se da la radacini, se poate tine cateva ore sau toata noaptea, trebuie sa ai grija sa te speli bine, poti sa tii sticluta in apa calda cateva minute. Se poate amesteca cu ulei de masline si galbenus de ou, sau cu esenta de ceva care sa miroasa frumos, are un miros cam uratel, dar suportabil, dar sunt persoane pe care le deranjeaza. Mai sunt la farmacie acele capsule cu ulei de peste pe care poti sa le iei. Si mai incet cu placa( aici ma refer la toate chestiile care folosesc caldura foarte mare), decoloratul si vopsitul.

| KeepBreathing explică (pentru sweetys):

Am 15 ani, nu ma vopsesc laughing) si nu am folosit placa pana acum. In schimb ma usuc cu feonul, dar la o treapta mica, sa nu produca foarte mare caldura.

| petitconseil a răspuns:

Nu ai spus din ce cauza iti cade parul.Placa,vopsiri repetate? Nu folosesti balsam dupa spalare? Daca ai facut toate astea iar acum iti cade, poti inceta sa il mai supui acestor ''conditii'' ca sa zic asa.Parul se regenereaza daca nu e atat de forjat cu diferite chestii facute asupra lui.Si cel mai bun sfat...nu baga in seama ca iti cade, doar spala-l, aplica-i balsam, usuca-l un pic cu foeunul, si lasa-l in pace. Eventual o masca cu ulei de masline sau ulei de ricin.Si varfurile taiate un pic macar o data la 2 luni.Multa sanatate.

| KeepBreathing explică (pentru petitconseil):

Nu folosesc placa, nu ma vopsesc, doar ma usuc cu feonul. Inainte foloseam balsam dupa spalare si a inceput sa mi se ingrase foarte repede din cauza asta, cam la 2 zile dupa spalare, iar acum nu mai folosesc. Si tot de atunci a inceput sa mi se subtieze firul de par.

| bubu12234 a răspuns:

As putea sa te ajut cu un sampon foarte bun, dar este ceva mai piperat si il vand doar unii reprezentanti. Este un sampon -minune-, face parte dintr-o gama de produse americane, dar rezultatele nu intarzie sa apara, dupa primele 2 utilizari parul se opreste din cadere, iar mai apoi se regenereaza foarte rapid

| KeepBreathing explică (pentru bubu12234):

De unde as putea sa cumpar samponul?

Răspuns utilizator avertizat
| Maria_Oana_1979 a răspuns:

Buna, aici gasesti mai multe produse pentru caderea parului https://www.tonica.ro/caderea-parului-cauze-si-remedii/
Aici o sa afli mai multe despre beneficiile ricinului pentru par
https://www.tonica.ro/tratamentul-cu-ulei-de-ricin-beneficii-pentru-par/