| penel a întrebat:

De un an si ceva imi fac masti faciale aproape zilnic..si tot am acnee. Oare e hormonal? Sunt baiat si is si virgin app

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Ce masti?
Mai bine da o fuga la dermatolog sa iti recomande un tratament bun.
Acneea este o afectiune a pielii, poate fii hormonala sau NU, poate apare la 12 ani sau 35.
Deasemenea este si greu de mentinut rezultatul dupa ce tratamentul isi face efectul si aparent s-a vindecat, poate recidiva.

| penel explică (pentru alina2k18):

Masti naturale home made cu ou cu lamaie cu avocado mai nou. nu s asa evidente dar sunt sunt...

| penel explică (pentru alina2k18):

Nu stiu de ce, draga mea cu tot respectul, dar mi s-a agravat problema cu acneea. mi s-a umplut fruntea de coșuri... mici si roșii. si măști imi fac ..nu des dar cat se poate...

| alina2k18 a răspuns (pentru penel):

Lasa mastile ca nu au nici un efect crede-ma laughing
Cel mult masca cu argila iti poate usca leziunile acneice dar NU VINDECA, ele apar la loc.
Si eu imi fac masti dar cumparate din magazin, le folosesc pentru intretinerea tenului, nu am cosuri.
Vezi ca acele cosuri mici si rosii sa nu fie vreo dermatita, eu am avut dermatita periorala in jurul gurii dar extinsa, horror, a debutat cu cateva brobonele si s-a extins bine de tot, credeam ca e vreo alergie.
Pana nu am ajuns la dermatolog nu m-am vindecat, am avut 2 solutii dar strong, ele se folosesc si pentru acnee.
Nu iti dai cu nici o crema antiacnee?

10 răspunsuri:
| BuBBlesykeSs a răspuns:

Si eu am avut problema cu tenul /acneea si am fost la dermatolog si imi spusese pe vremea aia ca pana la varsta de 20 de ani o sa tot am probleme cu ea atunci având vreo 17-18.
Dar totusi mi-a prescris sa iau ZINERyT este destul de bun, plus si eu imi făceam multe măști acasă...mai incearca si argilă este foarte buna.
Si acum am 20 si de ani și nu mai am nici un coș
Părerea mea cu cat te ingrijesti mai mult cu atât vei obtine rezultate mai bune.

| penel explică (pentru BuBBlesykeSs):

Am sa tin minte..multumesc! zineryt

| penel explică (pentru penel):

As vrea sa ti dau poze cu fata mea sa mi spui daca chiar trebuie medicatie. sa uitata te pe nicusor bmn Facebook

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru penel):

Aaa nu esti rau...
Nu ai nevoie

| penel explică (pentru BuBBlesykeSs):

De ce nu m ai dat si tu o cerere.

| penel explică:

Folosesc apa micelară, mai nou si Doina-lapte nutritiv... Nu am folosit crema anti acnee never. Eu sunt la 50 km de Buc. Muncesc... am destule impedimente dar o sa ma duc dacă nu mi trece cu vre o cremă calumea. ce mi recomanzi?

| simo_2060 a răspuns:

Buna, sunt mai multe cauze care duc la aparitia acneei. Consulta un dermatolog dar si un cosmetician profesionist care sa te trateze. Ai grija de pielea ta! happy