| Andreea1095 a întrebat:

De vreo luna îmi cade excesiv parul, trec o data mana prin par si ma aleg cu 20 de fire si mai mult și mi-e foarte frica sa nu rămân cu 2 fire în cap. Acele fire ce cad cresc la loc? peste 2 săptămâni mă duc sa îmi fac tratamentul cu keratina la salon dar pana atunci tot îmi va cădea așa mult

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Tratamentul cu keratina nu te ajuta cu problema asta.
Nu te mai lua după comentariile alea ca e ok sa pierzi 100 de fire pe zi, nu e ok deloc. Încearcă sa numeri de acum toate firele care îți cad intr-o săptămâna și sa compari.
E normal sa existe perioade din an in care parul sa cada mai mult decât de obicei, dar dacă e exagerat atunci poate avea o cauza. Poate nu ai o alimentație echilibrata. Parul are nevoie de proteine (carne, oua, brânza), fier (ficat), vitamine (legume, fructe) și mai ales hidratare, sa bei 2 litri de apa pe zi. Deci dacă tu nu faci chestiile astea și mănânci și mult junk food parul va fi și el slăbit intr-un final. Asta e o cauza interna, cauza externa poate fi vopsirea parului sau schimbarea șamponului de exemplu.

4 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca pierzi pana in 100 de fire de par pe zi, este destul de normal. Iti va putea creste la loc. Daca pierzi mai multe, rata de cadere va fi ceva mai mare decat rata de inlocuire si vei cam... cheli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa-ti faci tratamentul cu keratina uita-te la videoclipurile astea :
https://www.youtube.com/watch?v=LvL_8mRQpQo
https://www.youtube.com/watch?v=gnjACmqjghw&t=1s

Nu te mai stresa pentru ca stresul favorizeaza caderea parului. Mergi la medic ca sa-ti faci analizele si foloseste samponul de la ACM :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10038268

Poti sa iei drojdie de bere 100% pura ( sa faci o cura de 4 luni ).

| AlinaInk a răspuns:

Incearca sampoane Bio de pe http://www.naturway.ro/
Au si contra caderii parului

| mihaaaa1234 a răspuns:

E ceva normal sa iti cada parul, probabil este foarte tocit parul si de aceea iti cade asa mult. Sper ca te-am lamurit!