| cristina996 a întrebat:

Demonstreaza, in enunturi adecvate, polisemia cuvintului,, spectacol"(minimum 3 sensuri)va rog

4 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

A merge la spectacol
a se da in spectacol
spectacol de lumini

| AlinaaAli a răspuns:

Poate ca ar mai merge si asta:
Acel tablou arata spectaculos! big grin

| criisz a răspuns:

Am fost la un spectacol.
Ei se dadeau in spectacol.
Din pacate, conform DEX-ului are doar cele doua sensuri ilustrate de catre mine mai sus:
SPECTÁCOL, spectacole, s. n. 1. Reprezentație (teatrală, cinematografică etc.). 2. Ansamblu de elemente, de lucruri, de fapte care atrag privirile sau atenția, care impresionează, care provoacă reacții. ◊ Expr. A se da în spectacol = a atrage atenția printr-o purtare nepotrivită, a se face de râs. – Din fr. spectacle, lat. spectaculum.

| vika9999 a răspuns (pentru criisz):

Dar lumina 2 sensuri?