| Masinadescris a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un ceas. Ce sa aleg,o replica care arata similar cu originalul(nu pentru a ma lauda,ci pentru ca imi place modelul,designul)sau un ceas mai ieftin,dar care sa fie original? Ma intereseaza aspectul cel mai mult,apoi alte detalii. Totusi,ce"arata"mai bine pe mana, o "replica ordinara"(precum le numesc altii)sau un ceas obisnuit(stiti la ce ma refer)?

Răspuns Câştigător
| JustMeAndMyWorld a răspuns:

Pai de obicei pe Okazii, cei care detin si un magazin real nu isi aleg nume de genu': smile sau jack...ma rog, pune nume cum ar fi.:ceasurionline, sau ceasurireplica, depinde, ceva care sa iti arate ca numai cu asta se ocupa, oricum poti da click pe numele utilizatorului si vezi ce produse mai are si ce calificative detine, http://www.asreplica.ro/ uite aici un site, dar sincer nu stiu cat de bun e, mai bine cumperi unul cu siguranta 100% dintr-un magazin de artizanad

6 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nici replica, nici un ceas original mai ieftin, mai bine astepti sa faci rost de bani si sa-ti iei ceasul original scump care-ti place.

| Masinadescris explică (pentru thealchemist):

Salut. Mi-as dori unul original de care imi place,dar n-am mii de euro happy Spunea mai sus, un utilizator, ca a achizitionat o replica si in fiecare zi ii ramanea un minut in urma. Ok. In cazul acesta mai bine sa aleg cealalta varianta, adica un ceas mai ieftin, dar care sa fie original?

| thealchemist a răspuns (pentru Masinadescris):

In primul rind ar trebui sa lasi aspectul pe ultimul loc si sa alegi tipul de ceas cel mai potrivit pentru nevoile tale (de exemplu in cazul meu tipul de ceas cel mai potrivit este automatic sport), iar din grupul respectiv poti sa mergi cit de sus iti permiti referitor la pret, cu conditia sa fie original pentru ca niciodata nu va fi o replica la nivelul calitatii unui produs original.

| Ceriik a răspuns:

As alege replica ordinaralaughing

| danutz9100 a răspuns:

Mai ieftin dar sa fie original!

Pentru ceasuri originale iti recomand http://www.superceas.net

| JustMeAndMyWorld a răspuns:

Inearca sa iti iei un ceas care sa iti placa tie, si la design si sa functioneze bine, nu te mai gandii daca e replica sau nu, trebuie sa arate bine si sa mearga bine, nu ai nevoie de altceva

| Masinadescris explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Tu,daca ai fi in locul meu,si ti-ar placea o replica,ai cumpara-o? Totusi,un ceas,chiar daca e replica, e posibil sa functioneze foarte bine? Adica mecanismul poate sa aiba mai tarziu probleme, din cauza ca nu este unul original, si in acest sens ar fi mai bine sa imi indrept atentia spre un ceas original, chiar daca este al unui brand mai putin renumit?

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru Masinadescris):

Da, mie unul mi-ar place si o replica stiind ca nu pot sa imi iau originalul, iar mecanismul la replici este foarte bun, mai bun decat un ceas de brand mai mic dar original...dar conteaza foarte mult daca esti sigur pe ceea ce vrei sa cumperi, ca sa nu regreti mai tarziu, intelegi?

| Masinadescris explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Spunea mai sus un utilizator ca a achizitionat o replica si in fiecare zi ii ramanea in urma cu cate un minut. In acest caz, mai bine aleg cealalta varianta si imi cumpar un ceas original, chiar daca este un brand mic? De pe Okazii.ro doresc sa iau, deoarece am de unde alege, si gasesc la preturi mai mici fata de un magazin real.

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru Masinadescris):

Cele mai sigure anunturi de pe Okazii sunte cele de la magazinele reale care nu pot pune un pret cu mult mai mic, iar celalate anunturi pe care le gasesti chiar daca iti zice ca e NOU...trebuie sa te uita sa scrie ca iti da cel Putin GARANTIA la el, daca nu chiar si factura.Nu toate repliciile raman in urma, de ex cele pentru D&G sau HugoBoss nu prea raman in urma, si sa nu mai vorbim de Rolex...dar trebuie sa fie o replica buna

| Masinadescris explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Pai,eu am gasit replica rolex calitatea AAA+, cel putin asa specifica vanzatorul. si scrie ca ofera certificat de garantie 12 luni. Deci, daca cumpar ceasuri, sa fie macar cu certificat de garantie, cel putin atata, daca factura nu?

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru Masinadescris):

Da-mi te rog si mie putin linkul sa vad despre ce este vorba...

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru Masinadescris):

Frumos ceas, dar este doar unul disponibil in stoc, deci nu este un magazin, este cineva personal, cred, oricum calificativul utilizatorului este foarte bun, si scrie ca produsul se poate returna in 3 zile, deci e o oferta foarte buna, bafta

| Masinadescris explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Da? dar cand e magazin imi confera un plus de siguranta, asa-i? cum imi pot da seama care e magazin si care nu? multumesc frumos pentru sfaturi.toata stima si respectele mele.

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru JustMeAndMyWorld):

Se pare ca poti comanda si telefonic...

| Masinadescris explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Da,acum am observat: produsul are garantia la livrare.

| Masinadescris explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Dar unde anume ai vazut numarul? eu nu il gasesc big grin scuze

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru Masinadescris):

0374 187 888, acolo sub adauga in cos...big grin

| Masinadescris explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Aaa,din cauza browser-ului nu imi apare numarul, a trebuit sa intru cu internet explorer ca sa vad numarul, ca pe mozilla nu apare laughing))

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru Masinadescris):

laughing) suna si intreaba mai multe detalii, e totusi mai sigur decat altele care nu pun nr de tel, e ok anuntul

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru Masinadescris):

Pai de obicei pe Okazii, cei care detin si un magazin real nu isi aleg nume de genu': smile sau jack...ma rog, pune nume cum ar fi.:ceasurionline, sau ceasurireplica, depinde, ceva care sa iti arate ca numai cu asta se ocupa, oricum poti da click pe numele utilizatorului si vezi ce produse mai are si ce calificative detine, http://www.asreplica.ro/ uite aici un site, dar sincer nu stiu cat de bun e, mai bine cumperi unul cu siguranta 100% dintr-un magazin de artizanad

| JustMeAndMyWorld a răspuns:

Merita dar nu red ca accepta 90 mai ales daca nu vrea sa trimita cu posta, iar curierul e destul de scump, ceasul merita, doar sa accepte vanzatorul...big grin

| Masinadescris explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Pai posta o platesc eu, ca i-am zis ca o platesc eu.a scris ca pretul e negociabil.deci,ar trebui sa lase la 90.inca nu mi-a raspuns, si nici celalalt nu mi-a dat un raspuns. eu niciodata nu comand prin curier, deoarece costa cam mult.mai bine astept 4 zile si comand cu posta. zicea baiatul de la ceasul casio, acesta cu 100 de lei, ca nu a gasit nicaieri cat costa.tu ai idee cam cat ar costa acest ceas? eu l-am gasit pe un site maghiar, si scria 16000 FT, si e reducere si e la 10000 ft. cred ca forinti, nu? asta cam cat ar veni in lei?

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru Masinadescris):

Cam 187 de lei vine 10000 de FT, iar 16000 vine cam 300 de lei

| Masinadescris explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Ooo.frumos.inseamna ca as iesi in + daca l-as putea cumpara. tu ce browser folosesti? ca eu am instalat acum chrome, si nu imi apare numarul acelui utilizator. deci are ceva mozilla si chrome, cred.

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru Masinadescris):

Folosesc tot Chrome si imi apare si pe Opera big grin nu stiu de ce nu ti-ar aparea, deoarece vanzatorul vrea sa fie facut public, nu inteleg, in fine, sper sa gasesti accesoriul potrivit big grin

| Masinadescris explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Multumesc mult pentru tot. Esti baiat de treaba. Te salut cu respect. Bafta multa iti doresc.

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru Masinadescris):

Multumesc la fel, succes si mult noroc in aceste 2 "mici afaceri" big grin sper sa reusesti.

| Masinadescris explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Multumesc si eu. Mi-ai fost de mare ajutor. Bafta multa. happy

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru Masinadescris):

Mersi la fel!

| DeejayLiqua a răspuns:

Daca vrei aspect, poti lua o replica dar te asigut ca nu toate replicile functioneaza corect. Eu de examplu am cumparat odata o replica si in fiecare zi imi ramanea cu un minut in urma.
Dar poti incerca foarte usor ceva mai ieftin, fiindca este foarte "la moda" sa zic asa. Ce e ieftin si arata bine.
Ori un original, dar sa fii atrent/a la detalii cum ar fi materialul din care este facut, ca degeaba il iei daca se rupe la un an.

O zi super sa ai!

| Masinadescris explică (pentru DeejayLiqua):

Eu de pe Okazii.ro doresc sa imi iau un ceas,si inca nu stiu ce sa aleg. Ma gandeam si la optiunea de a-mi lua un ceas cu led-uri,deoarece este"mai la moda,mai interesant". Ce arata mai bine pe mana,unul cu leduri sau unul clasic? Dupa ce mi-ai spus,in legatura cu replicile,cum ca raman in urma, parca nu prea as mai dori sa imi iau replica, ca poate patesc la fel. Si ziceai sa fiu atent la detalii daca iau unul original. Pai, doresc unul cu curea de metal, deoarece la tinuta mea pe care o am zilnic(tinuta sport)nu se asorteaza un ceas cu curea de piele. Merci mult pentru sfaturi. Stima si respectele mele. O zi frumoasa de asemenea iti doresc si eu tie.