| dianamanuela a întrebat:

Dupa nastere, mi-au ramas vergeturi pe burta. Ce crema sau tratament mi-ati recomanda?

Răspuns Câştigător
| gabriellas a răspuns:

In farmacii sau in centrele de produse naturiste se pot gasi creme sau solutii destinate atenuarii vergeturilor. Acestea estompeaza culoarea rosiatica, facandu-le mai putin vizibile. Singura solutie de indepartare definitiva a vergeturilor ramane cea chirurgicala sau pe baza de laser. Insa de cele mai multe ori nici medicii nu o recomanda. Cred ca cel mai bine este sa te accepti asa cum esti si sa apelezi la produse pe baza de plante sau vitamina A. Vergeturile sunt rezultatul lipsei de elasticitati a pielii si ele apar de regula odata cu modificari corporale bruste. Nimeni nu este perfect, iar a avea vergeturi nu-i un capat de tara. Eu personal am trecut peste asta si nu mai imi fac niciun complex. Imi ingrijesc insa pielea pentru a preintampina aparitia altora noi. Multa sanatate si un Craciun fericit si luminos!

7 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Eu din intamplare am ajuns sa intru in posesia unei sticle cu balsam cu bitter suedez ( 76 lei in magazinele naturiste ) si citind eticheta am aflat ca ajuta si la mentinerea tonusului si elasticitatii pielii, reface cicatricile etc.Cum cicatrici n-aveam, m-am gandit sa il aplic pe vergeturi, poate-poate voi avea succes...si minune ...vergeturile mici au disparut cam dupa doua saptamini ...acum astept sa dispara si cele mai mari...Succes si tie daca te hotarasti.

| miha2010 a răspuns:

Parerea mea este ca indiferent cat de scumpa e crema nu va face ca vergeturile sa dispara, eventual sa diminueze dar sa fim sinceri e o piele crapata, un tesut care nu se repara cu o simpla crema la un pret exorbitant.

| kaumi a răspuns:

Odata aparute, vergeturile se vor atenua, dar nu vor disparea in totalitate. Dar incet incet se diminueaza si pielea arata din ce in ce mai bine.Incearca ulei johnson`s baby si Mustela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CREME PT ATENUAREA VERGETURILOR, IN COMBINATIE CU GIMNASTICA MULTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu prea exista nimic impotriva lor, si doar sa le diminuezi un pic si sa le faci mai putin vizibile crying(((

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista o crema anume pentru vergeturi si eu am de 2 ani si jumatate si crede-ma m-am dat cu tot felul de creme dar nici un rezultat. Le poti diminua prin putin sport zi de zi si cremele de la mustele sunt bunute

| Natalia_2891 a răspuns:

Buna.iti recomand crema RILASTIL (crema smagliature)din italia.eu ma folosesc deja de o luna si sunt multumita.