| PrenumeNume35 a întrebat:

E adevarat ca daca te speli pe fata cu apa calda sau chiar fierbinte si apoi nici nu te mai stergi faci riduri?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu, legende urbane.

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că este adevărat.

| brokxy a răspuns:

Este adevarat. Dar faci riduri in timp. Gen te speli toata viata cu apa cald faci riduri pe la batranete, Chiar si 30-40 de ani. Apa foarte rece s-a dovedit buna la a mentine pielea tanara. Cand iti pui masca pe fata si scrie sa te speli cu apa calda aia e altceva pentru ca apa calda curata mai bine decat cea rece. Si ceea rece curata si dezinfecteaza dar cea calda curata mai bine cremele, mastile de fata, uleiurile. Tenul uleios.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Nu cred ca este adevarat. Cu apa călduță te poți spăla fara probleme, dar cu cea fierbinte chiar nu-i recomandat

| DeeyuAndrei a răspuns:

Nu știu exact, dar ce știu sigur este că dacă te speli pe față cu apă caldă sau fierbinte poți inflama piele, care probabil mai apoi, răcindu-se brusc, pielea să sufere un șoc termic și să își mai piardă din elasticitate, astfel creând ridurile. Nu știu, nu sunt sigur de ce spun, este doar o presupunere de a mea și singura legătură pe care o văd între apa fierbinte și ridurile. Desigur nu îți vor apărea riduri dacă te speli cu apa calda și nu te ștergi de prima dată. Procedee repetate pot deteriora pielea. De aceea, trebuie sa te speli doar cu apa rece pe față.