| mads a întrebat:

E bine sa mesteci guma? thinking

11 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Nu, da' nu prea e bine sa faci nimic.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Nu...dai stomacului senzatia ca mananci ceva si acesta de fapt primeste doar saliva si digera, digera, digera pana nu mai are ce digera si faci ca un fel de bube pe stomac (se roade intr-un fel singur)
In orice caz raspundul este : NU, nu e bine

| miranda a răspuns:

Eu am auzit ca nu ar fi prea bine, pentru ca poti face ulcer sau ca e cancerigena. Dar nu stiu ce sa zic pentru ca si eu mestec guma in fiecare zi.

| ombladon a răspuns:

Nu te ajuta la nimic, dar nici nu iti face rau.

| Roxana90roxana a răspuns:

Nu, pentru ca astfel stomacul tau mesteca in gol, el are senzatia ca tu ii dai mancare si isi deschide sa zic ca un canal, si asteapata mancarea, si produce si sucul gastric, care neavand alimente sa le digere iti mananca pereti stomacului, astfel tu vei avea dureri insuportabilehappy iar mai tarziu vei ajunge la afectiuni grave.straight face poti sa mesteci o guma dupa ce ai mancat dar doar pentru 3 minute aproximativ pentru ca nu poti mereu sa umbli cu periuta si cu pasta dupa tine, corect?laughing, poti incerca daca vrei mereu senzatie de mentol in gura, dropsurile mentolate.happy... sper ca te ajuta.happyhappy

| Roxana90roxana a răspuns:

Si sa stii ca iti face chiar foarte mult rauwinking eu am ajuns la spital din cauza unui exces de guma.big grin dar faci cum vreiwinking

| DdoarEuuu a răspuns:

Pai.din ce stiu e ca nu este buna deoarece iti poate strica dinti lafl ca si bomboanele si mai ales ca o sa te doara si mandibul(maxilaru) de la atata mestecat.

oricm nu sunt bune decat. pentru ati improspata gura pentru un anumit timp 4-5 ore depinde cata guma mananci si decare?

succes in continuare si depinde daca te-am ajutat :S:S:S:. fundita :S:S

| sebywarlord a răspuns:

Nu, nu-i deloc greu sa te speli pe dinti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea pentru ca are in compozitie o chestie cancerigena din cate am inteles. Nu e bine dar la mine guma de mestecat e prezenta aproape 24/24 la mine in gurita. Parca sunt tigari asa alerg dupa gume. Fara ele eu nu pot.

| L7L a răspuns:

Nu laughing din cauza gumei faci gastrita in afara ca iti lucreaza muschi maxilarului si iti da un gust in gura de menta sau alte arome face numai raulaughing

| firstsnow a răspuns:

Nu,ca-ti ies plombele si faci falci mari. pe de lata parte iti cureti dintii...riscurile meseriei