| BombonicaXD a întrebat:

Epilarea cu crema dureaza mai mult decat cea cu lama? Ps nu vreau raspunsuri generale pe care le gasesc pe orice site gen daca nu il smulge dureaza mai putin, ci vreau din propria voastra experienta. dau funda pentru cel mai apropiat raspuns de realitate

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand dai cu lama te razi.Adica tai firul de la suprafata pielii.Cand te epilezi smulgi firul de par din radacina.Este o mare diferenta.Nu fac asta dar este logic ca rasul cu lama indeseste parul si creste mai repede decat epilatul.

| BombonicaXD explică (pentru darrio2007):

Scuza-ma, dar eu nu am scris pe undeva de epilare de lunga durata care smulge parul, gen ceara sau epilator. Ma refeream la crema si lama, care chiar daca nu elimina parul cu radacina il inlatura de la suprafata pielii, prin moduri diferite. Crema il dizolva iar lama il taie, deci se poate vedea o diferenta de cateva zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai stiu, crema o ti vreo 15 minute sau ceva de genul, cu lama termini in 5 minute si nici nu puti. La crema trebuie sa stai in picioare si in unele cazuri mai raman si punctisoarele alea negre de la fire, mie asa mi s-a intamplat la veet si tot a trebuit sa bag lama atunci.

| BombonicaXD explică (pentru anonim_4396):

Da si mie mi se intampla asta, insa eu ma refeream la rezultate, la timpul dupa care apare parul

| anonim_4396 a răspuns (pentru BombonicaXD):

Nu e mare diferenta, doar ca la lama creste a doua zi la crema poate tine o zi asa. Oricum e aceiasi metoda, tot nu se smulge firu de par si e taiat ce e la suprafata deci el tot creste. thinking Pe mine nu m-au convins cremele, si mai costa si atatia bani si pot fi folosite o data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tot iti spun ceva spre sa nu ma crezi nebuna dar atatea testari am facut de mica asupra corpului meu, ma epilez de la 8 ani cu bicul bineinteles, tot creste acum am o varsta destul de mare ca sa zic asa. Creste pentru ca avem hormonii in miscare suntem tinere si asa mai departe. Cu fasii nu o sa iti creasca asa de repede, maxim 2 saptamani nu o sa ti-se vada parul. Dar ai grija unde te epilezi cu fasii, poti oriunde nu mai sa eviti picioarele, subratul si zona intima. De ce? pe picioare dupa un timp iti vor aparea venisoare si poate mai incolo si varice cine stie, cunosc un specimen care are asa ceva la 30 de ani si nu e foarte happy din cauza asta. La subrat ai niste ganglioni si o sa ti-se faca ca niste ghemuri de ata, are o prietenea, se simte naspa cand o apesi, ea s-a apasat nu eu, ea doar mi-a spus. Iar in zona intima doare si iar asa sunt acei ganglioni. In rest bicul si fasiile in afara de zonele interzise.

| noname2021 a răspuns:

La mine ori cu crema ori cu lama tot acelasi efect e...creste repede la amandoua

| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns:

Eu pentru prima data m-am epilat cu crema depilatoare, dar trebuia sa stau cu ea 6 minute (dar exista si crema depilatoare care epileaza in 3 minute) si pana am aplicat-o, pana am stat cu ea, pana mi-am dat-o jos a durat mai mult. Acum ma epilez cu lama si in 3 minute am terminat. As vrea sa incerc cu ceara pentru ca il smulge din radacina si creste mai greu. big grin

| AlexandraStyles a răspuns:

Cea cu crema mie mi se pare mai buna adica eu cand m-am epilat cu lama nu a tinut decat doua zile iar cand am dat cu crema abia dupa o saptamana a fost nevoie sa ma fac din nou