| UrsuletUUU a întrebat:

Este bune aceste metode sau nu? Va rog ziceti-mi... Pentru indepartarea parului in zonele nedorite.
HomeLifestyleDo It YourselfAi mustata? 5 moduri naturale sa scapi de ea!
Ai mustata? 5 moduri naturale sa scapi de ea!
Do It Yourself 15.06. 2016 Livia Caled

Citeste si
Oana Ciobotea, specialist în comunicare (31 de ani): Millennials au inventat un timp al lor!
Este implicată într-o afacere de familie cu sos iute alături de soţ, lucrează la o...

5 masti de fata cu ulei de masline pentru tenul foarte uscat si sensibil
In cele mai multe cazuri, un ten cu tendinte spre uscare este si un ten care se irita repede de...

10 idei de ornamente pentru Craciun pe care le poti face acasa
Daca nu vrei sa cheltuiesti foarte multi bani pe decoratiunile de Craciun, incearca sa ti le faci...

Iti place sa tricotezi? Iata 10 idei de obiecte vestimentare pe care le poti crea
Tricotatul nu mai este de mult o activitate asociata cu bunicile, ci una asociata mai degraba cu...

10 moduri prin care iti pastrezi tenul tanar cat mai mult timp
Vine un moment in viata fiecarei femei cand, privindu-se in oglinda, constata ca ridurile din...

Mustata este problema care ne da cele mai multe batai de cap cand vine vorba de ingrijirea tenului. De ce? Pentru ca ceara si cremele epilatoare irita fata si sunt eficiente doar cand firul de par a ajuns la o anumita lungime, asta inseamna ca trebuie sa defilam prin lume ca Frida Kahlo pana cand mustata e suficient de mare ca sa o epilam, iar penseta presupune un proces prea migalos care ne mananca minute bune in fata oglinzii.

Ce e de facut pentru a incetini cresterea parului facial si pentru a indeparta eficient mustata, astfel incat sa nu mai asteptam sa creasca pana o epilam?

1. Turmeric si lapte

Turmericul e un condiment indian foarte sanatos si cu tot felul de intrebuintati, care mai de care mai inedite. Una dintre ele este si eliminarea parului de pe fata, fara sa cauzeze iritatii sau alte probleme. Cum se procedeaza? Amesteca intr-un vas o lingurita de turmeric cu una de si aplica aceasta pasta deasupra buzei superioare. Las-o sa actioneze 5-10 minute, dupa care clateste cu apa rece. Repeta procedeul pentru 1-2 luni.

2. Iaurt, turmeric si albus de ou

Amesteca turmeric cu un albus de ou si iaurt, suficient cat sa se faca o pasta. Aplica aceasta pasta deasupra buzei superioare o data pe zi, timp de 45-60 de zile. Pasta trebuie lasata sa actioneze 10-15 minute. Dupa o luna vei observa ca firele de par vor fi mai rare si vor creste mai incet.

3. Lamaie cu zahar si putina apa

Stoarce sucul de la o lamaie si amesteca-l cu putina apa si suficient zahar cat sa se formeze o pasta subtire. Dupa ce pasta este gata, aplic-o pe mustata si las-o sa se usuce. Dupa ce s-a uscat, spala-te cu apa rece pe fata.

4. Turmeric, iaurt si faina de naut

Amesteca o lingura de faina de naut, o lingura de iaurt si o lingura de turmeric. Daca pasta nu e suficient de moale, mai adauga iaurt. Lasa pasta sa actioneze pana se usuca, 20 de minute sunt suficiente, dupa care elimin-o prin masaj usor cu un prosop uscat sau cu mana.

5. Malai cu albus de ou si zahar

Amesteca o jumatate de lingura de malai cu un albus de ou si o jumatate de lingura de zahar. Adauga si putina miere sau putin ulei cald de migdale daca pasta nu este suficient de moale. Aplic-o deasupra buzei superioare, las-o sa actioneze 30 de minute dupa care indeparteaz-o prin masaj usor.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ursulet, de ce nu citesti tu o carte pentru 13 ani?

| anamariarot a răspuns:

Daca nu stii ce culoare are turmericul, uita-te putin pe google si sa stii ca iti poate pata fata. Lamaia este astringenta, o sa simti ca ti se strange fata(testat pe propria piele) si nu e cea mai placuta senzatie, iar zaharul si malaiul sunt foarte abrazive. Pielea are nevoie de ceva mai delicat. Chestiile astea nu fac decat sa-ti indeparteze celulele moarte, in niciun caz n-o sa iti incetineasca cresterea parului. Parul creste mai greu in momentul in care e smuls, pentru ca ii ia mai mult timp sa se regenereze. Eu una nu cred in chestiile astea "miraculoase"

| TimSem a răspuns:

...sau poți folosi cremă depilatoare (rapidă).