| anonim_4396 a întrebat:

Este cineva la UNArte București? Imi poate spune dacă să aleg facultatea aceasta sau să aleg o școală de design vestimentar?

2 răspunsuri:
| GrecuMariaaa a răspuns:

Nu sunt la UNArte, dar o sa dau anul acesta admiterea. Din cate am vazut si inteles, se lucreaza mult. Profesorii pun accentul pe imaginatie, volume, desen, crochiu de moda etc.
Studentii au prezentari de moda. Trebuie sa investesti bani in materiale, mergi in Sam Expo, acolo au preturi mici. Pe timpul verii se face in fiecare an o pregatire pentru admitere in iulie si august. Eu zic, sa te duci ca sa vezi cum sta treaba pe acolo, faci cunostinta cu profesorii, vezi daca ti se potriveste aceasta facultate.
Uite aici ceva care o sa te faca sa te decizi mai usor:
https://www.youtube.com/watch?v=qDpGsl442x8

| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Buna, in acest moment (din ce informatii detin) sansele ca ulterior sa profesezi in domeniu sunt aceleasi, fie ca faci facultatea fie ca urmezi un curs. Acum depinde de tine cum vrei sa abordezi aceasta meserie(daca vrei sa ai multe cunostinte in domeniu sau daca ai deja idei si vrei sa profesezi cat mai repede).
Bineinteles ca exista o diferenta financiara pe care ar trebui sa o iei in calcul.
Stii clar ca asta iti doresti sa iti fie profesia indiferent de cantitatea de efort pe care o cere? Daca da, du-te la facultate. Daca nu, incearca un curs(dureaza cam 4 luni si te familiarizeaza cu domeniul).
Sper sa te ajute in luarea unei decizii.