| anonim_4396 a întrebat:

Este vorba de machiaje, sunt începătoare si habar nu am cum se numesc unele machiaje, pana acum m-am machiat doar cu rimel, iluminator, ruj si foarte rar cu putin fond de ten(cand aveam coșuri). Sper sa aveti rabdare sa cititi tot dar mai intai vreau sa va spun chestiile care sunt mai imlortante si de aceea scriu aceasta "intrebare". As vrea sa imi spuneti numele machiajelor(toate sau macar majoritatea) si la ce se folosesc(nu este neaparat nevoie dar mi-ar fi util) si vreau sa va mai intreb de unde imi pot cumpara machiaje destul de ieftine? Sunt din Constanța si ma gandeam sa merg in City Mall(cand se deschide) dar voi puteți sa imi spuneti si alte magazine cu machiaje bune dar ieftine, dar ca sa nu scriu foarte mult voi posta si alta "intrebare" bazata pe subiectul asta asa ca puteti sa intrati si pe cealalta întrebare daca vreti. Aseara eram cu verisoara mea care are 15 ani si mi-a venit ideea de a ne machia. Ea fiind la mine in vizita avea putine machiaje la ea dar destule pentru a ne machia, aveam tot de care aveam nevoie, adica am folosit si machiajele mele si machiajele ei. Pot spune ca m-a invatat putin ce ar trebui sa folosesc etc, adica dupa fiecare pas pe care il faceam o intrebam "acum cu ce trebuie sa te dau?" sau "acum unde trebuie sa te dau?" si am urmat toti pașii ei, la final mi-a zis ca a iesit chiar ok. O sa va zic cu ce am dat-o: prima oara am dat-o cu fond de ten, am belnduit cu buretelul beauty blender, apoi a urmat sa ii fac sprancenele, i le-am conturat cu un creion de sprancene, le-am "colorat" cu un fard pentru sprancene(habar nu am cum se numeste, de aceea v-am zis sa imi spuneti cum se numesc machiajele), apoi am retușat cu un concealer plusurile si ultimul lucru a fost sa le periez cu o pensula speciala pentru sprancene. Dupa i-am conturat fata cu un bronzer, apoi am dat-o cu blush in obraji, dupa am dat-o cu highlighter si ultimul pas pe care l-am urmat a fost sa o machiez la ochi cu farduri. Nu mi s-a parut asa greu, mi-a plăcut sa o machiez.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca la 13 ani incepi sa pui fond de ten si rimel pe tine la 18 ani o sa ai tenul praf distrus de atitea chimicale, mai asteaptă si tu sa faci 18 ani nu incepe de acum sa te machiezi, acum incepi cu fond de ten cu putin rimel o vopsea de păr si usor usor la 18 ani numai ai păr in cap si o sa ai fața plina de coșuri foarte frumoasă o sa fi. Mama ta nu vede ce faci?

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pff, mare lucru dacă ma dau cu rimel si foarte, foarte rar cu fond de ten ca sa mai ascund cosurile. Ti se pare ca sunt prima sau ultima fata de pe pamant care se machiaza asa? Mult prea ciudata gandirea ta, eu am vazut fete de varsta mea care exagereaza cu machiajele in toate sensurile, o prietena s-a pensat si si-a vopsit sprancenele la 12 ani, o fata de pe tt se machiaza pentru niste inimi extrem de exagerat, cu mai multe decat am dat-o aseara pe verisoara mea plus ca isi pune gene false si le da cu rimel etc. Eu zic sa te gandesti inainte sa zici ceva... Chiar nu mi se pare mult la varsta mea

| MihaelaDart a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Ar trebui sa te gandesti tu mai bine, daca acea fata a facut asa, trebuie sa faci si tu asa. Faceti precum turma. Tu ar trebui sa fi cu capul pe umeri si sa dai dovada ca ai o varsta mult prea mica si trebuie sa te respecti si sa nu faci ca x si y. In concluzie, tu gandesti ilogic si fara minte.

| Catrice a răspuns:

Prea multe pentru sprâncene. Ori fard ori creion.

| Justme79 a răspuns:

Sfatul meu este deoarece ești încă micuța nu incepe sa te machiezi de pe acum că mai târziu o să îți pară rău de ce spun asta pentru că cunosc cazuri enn ...nu spune nimeni că nu trebuie să te machiezi dar cat mai simplu gen un luciu de buze, un bb cream care este foarte bun pentru orice tip de ten un rimel o crema de față pe care o poți folosi pentru tenul tau șamd dar nu te machia foarte mult și nu des este o părere happy

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Justme79):

Asta este si ideea, nu imi place sa ma machiez mult dar merge sa imi fac macar sprancenele si in rest sa fie un machiaj super simplu si natural =)

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Justme79):

Apropo, mai este foarte putin si împlinesc 13 ani

| Justme79 a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Awww la mulți ani să fii sănătoasă toate cele bune îți doresc :) oricum tot micuța ești :P

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Justme79):

Multumesc happy

| Hannah06 a răspuns:

Mai bine cauti video-uri pe Youtube, sunt multe si in romana si engleza.