| anonim_4396 a întrebat:

Eu am 14 ani, iar iubitul meu este mai mare.
Cand vad o fata cu corp mai frumos ca al meu...mai mare si diferita de mine, ma simt prost si ma gandesc tot timpul ca el ar vrea fete de genul ala.
El imi tot spune ca nu am de ce sa imi fac griji pentru ca pentru el sunt foarte frumoasa si asa, si ca toata viata ma va iubi, indiferent de obstacolele care vor veni.
Eu il cred dar totusi ma gandesc ca una mai mare de varsta si cu forme frumoase ar fi mai buna pentru el. Exista vreo 4 femei pe care sunt foarte foarte geloasa, ele sunt din oras cu noi.Si le vad aproape in fiecare zi.Desi el nu se uita dupa ele si ma pupa si ma strange in brate...imi zice vorbe dulci, eu tot ma consider urata si fara forme.
As vrea sa depasesc chestia asta si am nevoie de niste sfaturi, desi nu as merge pana la un psihiatru.
Ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| IrinaAndreea a răspuns:

Buna! In primul rand, trebuie sa ai mai mare incredere in iubitul tau pentru ca stie el ce stie daca sta cu tine, in ciuda diferentei de varsta dintre voi. Ceea ce inseamna ca a vazut cu siguranta la tine mai mult decat ce reusesti tu sa vezi prin prisma complexului de inferioritate de care suferi. Incearca sa le ignori pe acele femei, cu care nu ai de ce sa te compari, mai ales ca ele sunt "femei" si tu ai doar 14 ani, ai tot timpul din lume sa mai cresti si sa te mai dezvolti. Important este ca prietenul tau ti-a vazut frumusetea interioara si vrea sa te ajute sa depasesti aceasta problema. Nu mai fi asa critica cu tine insati si nu te mai compara cu nimeni! Cand mai treci pe langa ele, repeta-ti: "Sunt frumoasa si X ma iubeste asa cum sunt." Sper ca ti-am fost de folos cumva si ca o sa reusesti sa-ti depasesti neincrederea! big grin

4 răspunsuri:
| LostInDreams a răspuns:

Buna! Nu cred ca este atat de grev cat sa ajungi la psihiatru-tu esti la varsta adolecentei si toata lumea la 14-15 ani are complexele lui, este normal.Este adevarat, sunt fete mai frumoase ca mine si ca tine, mai mari, mai sexy daca pot sa zic asa, dar asta nu inseamna ca noi nu avem calitatile noastre, tu trebuie doar sa le gasesti pe ale tale si sa le pui mult mai in valoare.Venind la chestia cu prietenenul, in primul rand gandeste-te ca el(sau si el) te-a ales pe tine, nu il obligi tu sa fiti impreuna si nu l-ai obligat tu sa fiti impreuna, daca vroia altceva nu te "lua" din prima.Chiar daca tu te consideri asa cum te consideri, el vede altceva la tine, asa cum spune "aiurita", vede si in interior.Problema ta nu este teama de despartire, teama ca te va parasi, ci problema la tine este complexul asta pe care il ai.Incearca sa fii multumita de tine asa cum esti, sa pui in vedere chiar si formele pe care nu le ai. Daca nu poti trece singura peste asta vorbeste si cu el, in relatia asta sunteti 2.Nu ii spune ca iti este frica ca te va parasi, spune-i ca tu ai un complex privind aspectul tau fizic, poate el, ca persoana apropiata la care tii te va putea convinge, te va putea face sa vezi si tu in si la tine ce vede si el.Iti doaresc mult succes si nu te mai discrimina singura, nu are nici un rost, daca tu nu te iubesti pe tine, cum te astepti ca el sa o faca?

| Aiurita a răspuns:

Te-ai gândit vreo dată că el s-a uitat la tine mai departe de aspectul fizic? Dacă stă cu tine, si într-adevăr te iubeşte, înseamnă că eşti specială pentru el. Poate că nu ai corp ca fetele mai mari, dar nu îţi face griji, eşti în creştere, încă te dezvolţi. Nu te mai simţi aşa complexată şi de fiecare dată când treci pe lângă acele fete, spune-ţi în gând:
"Sunt mai bună ca ele, de aceea mă iubeşte!"
Dacă tu nu ai încredere în tine, nimeni nu ţi-o poate da. Pentru că dacă tu crezi în tine, poţi crede că conduci lumea.winking
Bye!

| Freak_6887 a răspuns:

Daca el te-a ales dintre atatea fete, inseamna ca pe tine pe placebatting eyelashes

| Ann0810 a răspuns:

Daca el te iubeste cu adevarat, te accepta asa cum esti. pentru unele persoane care iubesc cu adevarat nu conteaza frumusetea exterioara ci interioara :*