| Sara2 a întrebat:

Eu făceam sport. În urmă cu 2 luni am întrerupt sportul la recomandarea medicului datorită unor probleme de sănătate și m-am îngrășat 9 kg în acest timp. Cum să dau cele 9 kg jos fara sport, ajutor, am făcut burtă și nu pot suporta, merg greu, obosesc repede, nu mă simt deloc bine în pielea mea. Sfaturi vă rog?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sfaturile mele sunt urmatoarele
1, Iti calculez imc http://www.calculator.net/calorie-calculator.html
2,Te cantaresti dimineata
3, Scrii tot ce manci intr-un jurnal =iti impui o limita cat doresti tu, eu merg pe 1200 de cal
4, Eviti mezelurile,fast food,dulciuri, bauturi cu zahar, inclusiv cele de fructe, pizza, patiserie
5, Inceri sa faci un sport macar mers pe jos o ora
6, Somnul este extrem de important in lipsa lui nu avem auto control, avem pofta de mancare mai mare toata ziua
7, Bem jumatate de litru de apa dimineata
8, ne informam despre alimentatia sanatoasa http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/
9,incercam sa ascultam muzica de relaxare, sa facem yoga, sa citim carti despre alimentatie
Mâncați un mic dejun proteic

Nu mâncați în fața televizorului

faceti un plan saptamanal alimentar

jumatate de litru de apa dimineata

cantareste-te dimineata zilnic

aruncati mancarea tip fast food, dulciuri, mezeluri, pizza, alte porcari alimentare la gunoi

mancati acasa nu in oras, faceti mancarea acasa

farfuri mai mici

Vizualizați-vă corect porțiile

inlocuieste mancarea nesanatoasa cu cea sanatoasa

Păstrați un program strict de somn, 8 ore de somn obligatoriu

Când eșuați, pur și simplu mergeți mai departe

. Dacă planul tău înseamnă să mergi la sala de sport 4 zile pe săptămână și să eviți carbohidrații – și nu te poți abține să te apuci de petrecerea cu pizza – nu lăsa sentimentele de vinovăție să te împiedice să te ridici de unde ai plecat

verificati greutatea, reultatele

https://www.lifewire.com/best-weight-loss-apps-4588825 descarca o aplicatie care va urmari greutatea ta

faceti culturism

Cu cât aveți mai mult mușchi, cu atât mai multe calorii ardeți în repaus

beti cafea

faceti antrenamente tip HIT, intense

Antrenamentul de mare intensitate (HIIT) este o rutină de antrenament care trebuie adăugată atunci când încercați să slabiti + multe efecte legate de sanatate https://www.youtube.com/results?search_query=Tabata+Session

Stai mai mult in picioare, miscate, nu sta jos

consuma multe fibre =5 fructe pe zi

Du-te cu cainele la plimbare

zaharul trebuie eliminat din alimentatie pentru ca creeaza dependenta, obezitate, cancer, amnezie, infart miocradic

alcoolul nu e bun cand slabim, un gram de alcool are 7 calori plus ca inhiba arderea calorilor

alimente cu proteine slabe
legume și alimente sănătoase pe o masă, motivație pentru pierderea în greutate

cateodata ocazional mai poti manca ceva nesanatos,ce e prea strict nu tine mult timp, desigur scrii joc calorile acelui produs

, mare grija la tot ce e prajit

dieta bogata in proteine taie foametea dar in tmp daca revi la vechea dieta te ingrasi, desi e bine sa consumi de toate, carbo, grasimi, proteine

scrie jos cate calori vrei sa consumi https://www.calculator.net/calorie-calculator.html calculezi si vezi imc tau

,uitate la tine cand erai slab,iti va da motivatie

un program saptamanal de mancare creste reusita de a manca sanatos

ardei iute și pudră de chili

informeaza-te mereu despre alimentatie

,schimbatul stilului alimentar este pe viata nu pe un anumit timp, te ingrasi,slabesti revi la vechea dieta te ingrasi din nou,asa functioneaza organismul,daca nu faci cardio +culturism devi un gras fara masa musculara

,stresul este negativ,relaxarea,yoga ajuta,muzica relaxanta

motiveazate zilnic

Cheia pentru a pierde în greutate și a-l ține deoparte este să găsești ceea ce te motivează și să spui afirmații zilnice – indiferent de cât de obraznic te-ai simți la început – sunt dovedite că funcționează. Așadar, nu uitați: sunteți câștigător și nimic nu este imposibil!

,fa ceea ce iti place,important este sa te misti,fa o plimbare, alearga, inoata,joaca-te fotbal, tenis etc

, nu iti creea obiective nerealistice, poate vei slabi dar apoi te vei ingrasa la loc, ce rost are atunci

incercati sa vedeti ce slabiciuni aveti

, important este sa nu fim infometati si sa sarim peste mesele importanteale zilei

S-a dovedit că duce la creșterea greutății corporale, la un nivel ridicat de insulină și colesterol, la un metabolism lent și chiar la creșterea biomarkerilor pentru boli de inimă și diabet. Încearcă să mănânci o cină ușoară și sănătoasă cât mai devreme și să limitezi gustările după ora 19

face o schimbare drastică în viața ta de zi cu zi nu este niciodată un lucru ușor de făcut, dar dacă te-ai angajat să slăbești, atunci trebuie să fii pregătit pentru anumite alegeri dure și decizii incomode. Cel mai bine este să încerci doar să îmbrățișezi disconfortul și să-i sugi, deoarece recompensele de la sfârșitul călătoriei tale de slăbit vor merita durerea.

Nu mai este nevoie să creezi scuze pentru a nu găti acasă – tehnologia de bucătărie a făcut mai ușor decât oricând să creezi mâncăruri ieftine și sănătoase, ceea ce înseamnă că ai toată motivația de a pierde în greutate chiar aici. Nici nu trebuie să înveți abilități de cuțit (deși ar trebui). Doar obțineți un procesor de alimente, căutați câteva rețete de aragaz lent și aruncați ingredientele. Veți economisi bani, veți mânca mai bine și poate chiar impresionați pe cineva.

| doctorandus a răspuns:

Tipic pentru sportivii care inceteaza sa faca sport, deoarece ca sportiv de performanta ai nevoie de mult mai multe calorii decat unul care nu face sport. 4000-5000 kcal/zi nu ar fi anormale pentru cineva care face sport de performanta, dar pentru unul care nu face sport sunt prea multe.

| FreddieM a răspuns:

9 kile nu-s prea multe. Poti sa papi normal vegetale si proteine dar zero grasimi. Limiteaza zaharul. Scapi rapid de exces.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FreddieM):

De ce zero grasimi? Grasimile sunt esentiale pentru sanatate (cele sanatoase), ar trebui sa consumi cam 20% grasimi. Poate vrei sa spui carbohidratii sa-i duca spre zero.

| FreddieM a răspuns (pentru Cosmin86):

Am probat pe pielea mea.Am reglat perfect colesterolul ca tateam foarte rau cu ala rau si am slabit vreo 8-9 kg in doua luni. Includ aici si exercitii fizice.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FreddieM):

Tu ce intelegi prin grasimi sanatoase?

| FreddieM a răspuns (pentru Cosmin86):

Decat sa consumi energia ta si timpul meu, n-ar fi mai bine sa te faci util si sa-i dai un sfat celui care chiar are nevoie?

| Cosmin86 a răspuns (pentru FreddieM):

Deci HABAR NU Ai ce sunt grasimile sanatoase, nu?

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu are rost sa te consumi, mai se ajunge la jignir fara rost

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Mananca mai sanatos si mai putin