| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Eu nu înțeleg nimic. Când sunt la cumpărături, îi văd pe ăștia băieți și fete cu ten frumos, strălucitor, sunt de invidiat. Ce folosesc ei sau mai exact voi ce folosiți? Eu am ten sensibil, uscat, cu probleme.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în mare parte au doar genetica bună... puțini din cei cu ten impecabil chiar fac ceva să-l aibă așa

| Frank51 a răspuns:

Nimeni nu are un ten perfect, foarte putini nu au probleme. De la distanta nu vezi mare lucru si ti se pare ca arata bine.

Eu am incercat cateva creme dar fara nici-un rezultat. Am observat ca atat fata cat si alte zone ale corpului prefera sa fie lasate in habitatul lor. Daca te speli pe fata zilnic si mai aplici o crema hidratanta din cand in cand nu ar trebui sa ai mari probleme.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Frank51):

Ei nu, cam mulți au ten curat, de invidiat. Și ce ai descoperit la urma? Ți-ai găsit crema potrivită?

| Dalmore a răspuns:

Unii sunt doar norocoși. Sau beau multă apă.

| DataScience a răspuns:

Ce folosesc ei si eu este apa cu sapaun zilnic(sunt si zile cand uit si se vede ca mi se inroseste tenul si se face urat de la sebum). Pentru eficienta maxima si un ten de invidiat ca Abi regele Romaniei recomand si dimineata si seara(apa cu sapun) am observat ca am un ten perfect cand fac asa, si apoi cand uit 2 zile sa ma spal, pac, revine tenul la unul groaznic si rosu din cauza streptococilor/stafilococilor sau ce or mai fi care se hranesc cu pielea uscata/descuamata(ceea ce e si de fapt matreata, piele descuamata din cauza nesimtitilor astia de bacterii si ciuperci). Si totodata sa iiti speli bine parul fiindca 1)iti cade matreata dintr-o miscare infima de pe par pe fata cu care se hranesc nenorocitii astia mici, care ii gasesti prezenti si la un test de exudat faringian(can te pune doctorul sa iei antibiotice pentru ceva ce e prezent pe tot organismul si in afara si inauntru xD) 2)parul secreta sebum care inhabiteaza pe micutii astia draguti care se hranesc cu pielea ta si la absolut orice atingere(exemple:pui mana pe par, pui apoi pe fata, hop s-au transferat micutii pe pielea de pe fata ta si incep sa manance NOM NOM NOM ^ _ ^ si incepe sa ti se strice tenul usurel usurel sau efectiv parul iti atinge super direct fata si e clarr ca se face transferul intre micuti si fata ta sau un exemplu indirect dormi pe perna si lasi ca animalele ce suntem matreata, praf, mizerii, sebum+micuti si in timp ce te invarti tu in somnul de "frumusete"; 3 pun intended se preling aia micii peste tot pe fata ta ^ _ ^ ) Deci recomand 2 dusuri pe saptamana, eu fac doar unul ca imi e lene, dar atunci cand fac 2 am observat ca mai rar mi se strica tenul si ramane frumos.
Puterea de regenerare a dermatitei(pielea) este foarte mare per organism celular, fiindca asa si trebuie sa fie, fiindca oamenii/animalele se taie in antura foarte des si pielea trebuie sa aive o forte de cicatrizare destul de mare, dar na nu e x-men si procesul de divizare a celulelor si reparare e celulelor dureaza o perioada, la fel ca la construirea unei casute.
Sunt 3 faze in regenerarea unei rani:
faza 1)inflamatia(care organismul o face ca sa stopeze o eventuala sangerare si ca sa protejeze de intrarea germenilor in organism/carnita sau in cazul pe care il investigam noi atent al intrebarii tale, organismul isi inflameaza tesuturile de la nivelul fetzei ca sa nu intre nenorocitii aia mici in organism sa nu treaca de ultimele straturi ale pielii, de asta daca te speli frumusel nici tu, nici corpul tau nu isi vor mai face probleme si va scutiti unul pe altul de probleme in relatia voastra)
faza 2)proliferare(cresterea rapida de celulecare sa inceapa sa repare casuta ta(organismul)
faza 3)maturare si remodelare (aceasta etapa finala poate dura chiar si ani de zile in cazul cicatricilor, dar stai linistita exxista cicatrici care se regenereaza si dupa 10 ani)

Si nu folosi creme si mai stiu eu ce prostii nefolositoare pentru fata, pierdere de timp si de bani, acele tampenii care doar fac oamenii sa scoata banii din buzunar fara a aduce vreun beneficiu vizibil nu fac nimic asupra pielii fiindca absolut nicio fckin crema existenta nu poate patrunde in straturile cele mai adanci ale pielii, ultimele 2 mai exact, pielea are 3 straturi, derma, epiderma si whatever, daca vrei sa intelegi de ce un ten e "frumos" si stralucitor citeste despre rolul fiecarui strat si ceea ce il face sa arate tanar(gen colagen, care aplicat pe fata nu face nimic asa cum am zis fiindca tampeniile alea de creme nu patrund in straturile pielii s-a.m.d.) Dupa ce studiezi si faci o cercetare de vreo 5 pagini ai sa intelegi ce trebuie sa faci ca sa iti maximizezi sansele de a avea cel mai "perfect" ten posibil pentru tine.
Alta idee e ca folosind colagenul din interior( nu din exterior care nu are niciun efect) adica mancand tendoane, urechi de porc si mai stiu eu ce mananca oamenii ca sa isi maximizeze aportul/doza zilnica recomandata de colagen(de preferat sa depaseasca aceasta doza, fiindca ea reprezinta minimul necesar ca un corp sa functioneze in parametrii optimi) ( da lasa ca introduci tu asta si cauti alimentele cele mai bune si le introduci in studiul ala de 5 pagini de care ti-am zis, nu-i asa?; 3) apoi cauti efectul vitaminelor, care cand te dai cu ele sub forma de creme pe exterior nuau niciun efect, poate intelegi mai intuitiv asa de ce nu au efect, cauti efectul altor suplimente, cauti din ce e compus majoritar pielea si mananci acea substanta(asa cum creierul e 25% materie uscata si 75% e apa, iar din materia uscata creierul e 60% omega 3, rezulta ca principalul supliment pe care trebuie sa il mananci pentru un creier "puternic" e omega 3, apoi chestii ca fosfolipide, lecitina si whatever, fiecare cu rolul lui, omega ajuta la transferul de informatie intre sinapse mai rapida(a semnalului electric) unge frumos ca untura; 3, fosfolipidele sunt cele care se aseaza intr-o anumita ordine in neuron astfel incat cand trece un curent electric pe acolo e transmis mai departe modificandu-si semnalul electric, lecitina e cea care ajuta la inmagazinarea mai indelungata a acelor fosfolipide, de aceea te face sa uiti informatia mai greu un pic si asa mai departe.
Cand o sa termini proiectul de cercetare de 5 pagini intitulat "De ce pana mea au baietii si fetele astea un ten frumos si stralucitor si efectele invidiei asupra adolescentilor in societatea contemporana" ne contactezi pe TPU, o faci publica, dar proprietatea intelectuala ramane a ta daca o inregistrezi, stai linistita. (sa incluzi in studiu te rog si chestii de genul: daca genetica influenteaza modul in care un ten pare mai frumos/atragatir si cazul al doilea mai stralucitor, al doilea punct e mai interesant de cercetat, asa si efectele dietei lor, de exemplu cauti informatii relevante asupra occidentului si oientului, japonezii de eemplu care mananca multe fructe de mare traiesc mai mult si au tenul mai frumusel cred, poate si cantitatea de testosteron secretat le influenteaza tenul, asiaticii avandu-l mai mic? hmm, nu stiu dar sa incluzi si ceva de genul in cercetarea ta ca e interesanta si ne spui care tara/zona au oamenii cu cel mai frumos ten si sunt multe de inclus dar m-am plictisit si te las pe tine sa descoperi si sa cercetezi, fiindca prin descoperirea proprie/singura de chestii noi de cercetat devii mai fericita si informata.

Concluzie: apa si sapun, tati!

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru DataScience):

Înțeleg. Dar nașa mea e doctor și a spus că cremele hidratante pe bază de Retinol A, acid hialuronic sau vitamine A, B, C îți hidratează tenul. Gen Apirdemin sau cele de la CeraVE. Săpunul face mai rău la tenul, așa a zis nașa.

| DataScience a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Doctorii nu stiu efectul la nivel foarte foarte mic(microscopic ma refer) fiindca nu ii invata asa ceva in scoli, fiindca au alte carti groase care trebuie sa le invete cu "ce sa faca cand...bla bla", studiu despre sute de boli, despre fiecare organ in parte, despre zeci de chestii...asa, dar nu si despre chestii specifice din nisa nutritiei, cum ar fi efectul unei vitamine cand iti atinge pielea(ei stiu ce face vitamina aia in general cand o ingeri si atat), ar fi prea multe de studiat daca ar invata si asta detaliat xD(stiu asta pentru ca mama e asistenta si am vazut si ce studiaza doctorii).
1)Deci primul lucru care trebuie sa il lamuresti e ca doctorii stiu si ei de efectele cremelor ca oricine altcineva care citeste in ziar sau pe prospecte de efectele cremelor.
2)Despre creme
2.1)Tre' sa intelegi care e efectul de fapt al cremelor in primul rand la general, nu conteaza ca acea crema contine retinol, acid sau vitamine, toate au acelasi efect care il poti obtine fie si cu o crema placebo, anume HIDRATAREA si IMPRASTIEREA bacteriilor de pe suprafata tenului ceea ce amelioreaza inflamatiile si ajuta la refacerea tenului pentru ca nu mai iti mananca nici bacteriile atata din pielea de pe fata daca le imprastii cu/prin crema, posibil sa aiba si un efect de sufocare a lor? nu stiu sigur, cercetezi asta, poti sa o incluzi in a 4-a pagina din cercetarea ta de 5 pagini(de asta ziceam eu de apa si sapun xD)
2.2)Tre' sa intelegi efectul fiecarei substante separat din creme.
-retinolul e un derivat din vitamina A, de asta se numeste retinol A, deci putem sa il bagam in aceeasi oala cu vitaminele. Ce face retinolul, cica semnalizeaza celuleor pielii sa se reinnoiasca si sa se nasca sanatoase, care oricum deja face asta organismul singur si asa cum am zis vitaminele nu sunt absorbite din exterior de piele, ci din inauntru, la mananci sau ti le sintetizeaza singur organismul daca ii dai tot ce trebuie. Practic e o pierdere de timp sa te chinui sa ii dai un organism ceva din afara sa incerci sa tratezi un simptom ceea ce oricum nu merge, in loc sa tratezi cauza din inauntru; 3 pe care tu asta ar trebui sa te focusezi, "sa previi o boala, nu sa incerci sa tratezi un simptom, care se amelioreaza din simplul fapt ca aia e o crema, care putea fii orice fel de crema placebo de altfel)
-acidul hialuronic, e un zaharel(o polizaharida yuumy ^ _ ^ ) care se gaseste in tesuturile organismului+piele, ce face prostioara asta de molecula(descoperita in 1934) lipita de tesuturi si de piele, hmm? Uhh, le mentine fckin hidratate pfffff. Deci practic te dai cu o crema cu acid hialuronic cand nu esti in stare sa iti cumperi o sticla de Borsec de 2 l sau Tusnad sau whatever xD pe care sa o bei pe toata minim zilnic, wow ce tare. Deci cand imi e lene sa imi mentin corpul hidratat care reprezinta 70% apa folosesc o crema din asta si ma manzgalesc pe fata in loc sa bag Borsecul in gura.
-vitamine, nici nu mai vorbesc, vitamina A stim cu totii ca e benefica pentru ochi(ajuta la distingerea culorilor), dar in piele are un efect de protejare asupra dermei(e antioxidant, ajuta la formarea celulelor albe..etc), vitamina C stim cu totii ca e un antioxidant puternic si poti citi studii in care li s-au injectat oamenilor si de 100 de ori doza zilnica de vitaminca C si nu au avut efecte adverse, doar benefice, deci poti manca cate lamai si protocale vrei de sarbatori laughing), iar vitaminele din Complexul B sunt prea complicate si nu intru in discutii, pur si simplu sunt necesare metilarii, metabolismului, deci vietii.
Nicio vitamina nu se asimileaza in interiorul celulelor prin intermediu extern, ca ti le freci tu pe piele.
Apropo, daca vrei sa ai tenul caroteniu, bea mult suc Teddy de exemplu; 3, un simpton simplu de observat la copiii mici de gradinita care beau mult suc teddy zilnic e pigmentarea pielii lor in portocaliu(vitamina A are rold de pigmentare), dar iti poate ascunde si mici imperfectiuni daca bei in cantitati moderate Teddy sau suc de morcovi sau ce alte forme de vitamina A concentrate mai gasesti tu.
Deci interiorul e cel care conteaza, ce iti dai la exterior e doar o ameliorare de fatada.

3)Sapunurile
3.1) uite care e faza simpla, ph-ul pielii e usor acid 5.5 ca sa nu favorizeze dezvoltarea germenilor, sapunurile in general au ph de 10, care favorizeaza inmultirea germenilor. Wow, deci nu ma mai spal cu sapun? Nup, pai ia gandeste-te de ce mie si altora li se repara tenul dupa ce se spala cu sapun? fiindca in ciuda faptului ca favorizeaza cresterea germenilor, tu elimini 95% din ei sau mai mult prin simpla proprietate a sapunului, de afi super alunecos si a face bacteriile sa se prelinga si sa o ia la vale de pe fata, Ce preferi sa ai 1 miliard de bacterii pe fata ta care oricum au un mediu favorizant precum sebumul sau doar cateva mii dupa ce te spel cu sapunul (care continua sa danseze fericite pe fata ta fiindca ph-ul pielii s-a marit pentru o perioada)?
3.2) in afara de asta se spune ca eu efectul de uscare al pielii, nup doar rostiile alea de sapunuri care contin parfumuri si coloranti, aceste ingrediente USUCA si IRITA pielea ^_^
3.3)sapunurile cu sulf, de ce iti recomand acest tip de sapunas, pentru ca nu contine ce e la punctul 3.2 si cel mai important are o actiune antibacteriana si antifungica PUTERNICA(bacterii si fungi avem toti pe piele, dar se hranesc cu ce e pe pielea ta si cand se dEzvolta multe incep sa roada din ce in ce mai mult pana la carnitza; 3 yuumy, mie pofta de o carnitza ca o pisicuta acum) doar ca mirosul este oribil si nu iese cu absolut nimic yay ^_^, dar ce mai conteaza cand ai fata aia smechera de care ziceai mai sus, apropo e si antiacneica ca tot mi-am amintit de adolescenti. (poti incerca o luna de zile si ai sa vezi un efect mai bun decat cremele alea magice, au un efect mic fata de ce poti face cu minunea asta putacioasa xD)

Concluzie: apa si sapun xD (glumesc, doamne fereste, e de fapt apa si sapun cu sulf xD)
of, bine, hai, si vitamine, si minerale, si cat de des te speli si pe par, nu doar pe fata(poti folosi sapunul cu sulf si pe par, e indicat) si altele, mi-e lene sa mai gandesc, continua tu studiul ala de 5 pagini, iti predau ummm...cum naiba se zice stacheta sau stafeta? whatever

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru DataScience):

Nu știu ce să zic despre asta. Eu am observat că tenul meu s-a uscat mult, nu mai are nimic strălucitor, par cu riduri parcă și sunt de speriat cred. Nu mai ies nici nicăieri că mă retrag și stau în casă mai bine. Nu mai știu ce să fac cu tenul, am folosit o data fond de ten și am renunțat, am folosit 2 creme și nu m-au ajutat, am încercat 2 măști nici alea nu au făcut efectul. Ai dreptate în ce zici.

| DataScience a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Eu iti dau o reteta pe care poti sa o incerci o luna si apoi sa publici rezultatul(dar be aware, e inumana de respectat in totalitate, multi aventurieri inraiti s-au aventurat in a revendica comoara de la sfarsitul celor 30 de zile, respectiv "o față vesela si cu ten frumos" oO ).
In odinea importantei:
-bea 3 litrii de apa zilnic, bea un litru dimineata, altul la pranz, altul seara, dar in guri mici, pe tot parcursul zilei(daca bei dintr-o data scazi ph-ul acid din intestine si favorizezi inmultirea bacteriilor) Efecte adverse ca bei mai multa apa? Niciuna, eventual o sa frecventezi pe domnisoara toaleta mai des ^_^.
-mananca o cantitate impresionanta de legume si fructe, daca nu la fiecare masa, macar zilnic aventurierule U_U but be aware you won't gain maximum xp if u dont do it every meal, but daily.
-dormi la aceeasi ora zilnic, macar 8 ore
-schimba lenjeria pernei/pernii(nu ma intereseaza care e pluralul) zilnic(eu ti-am zis ca o sa fie greu draga aventuriera; 3, stiu ca mai sus am zis aventurier, cui ii pasa, lucrurile sunt dinamice in lumea asta, nu statice si batute in cuie xD)
Multi razboinici s-au lasat cand au dat de acest quest, li s-a parut un chin mult pre agreu de suportat pentru un test de 30 de zile u_u
-miscare 15 minute prin casa dimineata si seara zilnic, poti dansa sau faci ce vrei a.i. sa iti misti tot corpul sa iti imbunatatesti un pic fluxul sanguin si metabolismul, pentru. CA COrpul sa isi mareasca rata de refacere/regenerare, astfel punctele tale de HP vor fi regenerate mult mai rapid in batalia ta cu monstrii germeni malefici MWHAHAHAAHAHAHAH
-suplimeanteaza alimentatia zilnica timp de o luna cu o capsula de vitamine si minerale, din aia care le contine pe toate gen VITAMAX. Trebuie sa si folosesti gold coins pentru a castiga premiul cel mare de la final, sorry, dar iti garantez ca e mult mai putin ca cremele tale(cu efecte slabe) din inventory U_U poti sa o iei pana si pe cea mai ieftina, majoritatea au 30 de capsule, exact cat dureaza quest-ul tau.
-si singurul lucru pe care va mai trebui sa folosesti niste gold coins, este itemul numit "sapun cu sulf" care trebuie sa ai incredere in cineva care a mai folosit ca functioneaza si sa te speli zilnic pe fata dimineata si seara timp de 30 de zile + de 2 pe saptamana dus pe par la care ultima aplicare va fi sapunul cu sulf. Te vei obisnui cu mirosul, e doar un alt mineral cu proprietati mirositoare, maer lucru, daca vrei sa vezi 30 de zile ce efect va avea, include tot ce e in lista asta, dupa poti sa folosesti mai rar si sa te speli doar o data pe zi pe fata sau si la 2 zile dupa ce tenul ti se reface frumusel.

Comoara de la sfarsit sta in mainile tale, in motivatia, atitudinea si caracterul tau de a face primul pas!