| Mario1994 a întrebat:

Eu stau la țară din jud. Arad dar nu am posibilități deloc aici. Am avut salon de înfrumusețare dar nu a mers și numai ce l-am închis definitiv. Ce sa fac altceva? Să merg la oraș? Să mă mut, cum este la orașele voastre? Sunt mai mari avantaje, nu?

41 răspunsuri:
| William a răspuns:

Iti poti deschide un magazin online https://www.youtube.com/watch?v=v6eD87C5tZ8

| anonimg a răspuns:

Conteaza mult reclama. Adica trebuie sa te stie pana si comunele invecinate. Iti pui pancarde si panouri publicitare, bineinteles cu acordul primariei- contra cost, in statii de autobuz, si orice spatiu public. Patronii de magazine si baruri ar accepta si ei contra cost sa isi lipeasca reclama ta pe magazinul lor. Trebuie deci investit in reclama.
Odata ce te stie lumea, nu vei mai intra in faliment; mai ales daca serviciile sunt de calitate si la pretul pe care si-l permite orice pitipoanca. tongue
De asemenea trebuie sa te poti deplasa si la domiciliul clientului atunci cand situatia o cere.
Pe langa asta nu ar strica si un sh.
Poti accesa fonduri europene nerambursabile pentru achizitionarea a tot ce iti trebuie; si pe langa acestea vei primi si bani cu care sa iti platesti angajatii. Detalii nu cunosc.

| Dismally a răspuns:

Salonul de infrumusetare nu prea are cum sa mearga la tara, era mai bine daca il deschideai intr-un oras din apropiere, chiar daca era mai departe de casa, potentialii clienti erau mult mai numerosi. Daca vrei sa-ti deschizi o afacere poti incerca intr-un oras, unul mai mare, orasele mici sunt moarte din punct de vedere economic. Avantajele ar fi clientii mai numerosi, dezavantajele - cheltuieli mai mari.

| Mario1994 explică (pentru Dismally):

Nu aveam bani sa deschid salon la oras. Pentru ca spatiile din orașe sunt foarte scumpe. Eu am avut salon acasă la mama și nu m-a costat mult investitia.

| Dismally a răspuns (pentru Mario1994):

Da, in oras este mult mai scump. La tara cred ca ar merge altceva - un magazin, un bar, nu stiu depinde si ce concurenta ai.

| Nemessys a răspuns (pentru Dismally):

Daaaaa, o carciuma rolling on the floor). Ar scoate bani cu tona.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Taciiii rolling on the floor

| Mario1994 explică (pentru Dismally):

Nu am sa mai deschid nicio afacere la tara
Ma orientez la altceva si voi sta la oras.

| Dismally a răspuns (pentru Nemessys):

Asta e cam singura distractie de la tara big grin daca nu ai concurenta o sa mearga sigur

| Dismally a răspuns (pentru Mario1994):

Da, la oras exista alte oportunitati.

| Mario1994 explică (pentru Dismally):

Mama a zis să deschid o brutărie că aici nu există și lumea vrea pâine de calitate și bună.

| Mario1994 explică (pentru Dismally):

Știu că există alte oportunități big grin

| Dismally a răspuns (pentru Mario1994):

Brutaria cred ca este o investie cam mare si riscul este pe masura. Daca poti obtine niste contracte si in alte localitati din apropiere ar merge.

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Acum mai in gluma, mai in serios, sunt 2 chestii care au mare succes la tara.
1. Bautura.
2. Chestiile bisericesti. big grin

| Mario1994 explică (pentru Dismally):

Știu dar nu vreau să mai deschid nimic, nu are rost.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Morrrr rolling on the floor

| Nemessys a răspuns:

Din punctul meu de vedere, cu cat un oras este mai mare, cu atat ai mai multe posibilitati in el. Eu de eram la tara, 100% ma mutam in oras deoarece stiam ca nu prea am ce sa fac acolo. Salon l-ai avut la tara? Mare greseala daca e asa.Trebuia sa-l faci in oras deoarece aveai mai multa lume si puteai sa ai mai multi clienti. big grin Cat despre oras si locurile de munca sunt mai multe si mai bine platite, intelegi?

Acum alegerea este a ta.
In cluj e altfel. Oricine se poate dezvolta aici si oricine isi poate gasi loc de munca bine platit daca-si da putin interesul si munceste. big grin

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Hei drăguțule :*. Dar nu aveam șanse să deschid la oraș un salon, pentru că terenul costă mult sau spațiu comercial e scump. Sunt mari prețurile la spații de vânzare. Și salonul a fost acasă la mama..mai exact în fața casei de la stradă și nu m-a costat mult investiție. Am fost proastă că l-am deschis și mergea bine la început dar acum lumea e săracă în sat și mulți s-au mutat la oraș, populația e foarte mică unde stau eu. Tu stai la oraș? Cel mai mult ma deprima ca am închis salonul și asta e. Merg mai departe

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Sa stii ca atunci cand iti deschizi o mica afacere, investitia nu este doar pana o construiesti, cumperi aparatura si iti faci ceva reclama. Oricine isi deschide o afacere, este constient de faptul ca in primele luni sau poate chiar un an, omul ala o sa fie mereu pe minus, intelegi?
De ex, eu vreau sa-mi cumpar o franciza, de la un fast food anume, ok? Sa zicem ca pe franzia aia dau 40.000 de euro. Ok. dupa mai trebuie sa cumpar si un spatiu si sa tot umblu din stanga in dreapta dupa acte, aparatura + alimente. Ajungand undeva la 55.000 de euro. Acum ca am tot ce imi trebuie si ca sunt gata de deschidere. Nu e tocmai asa. Eu sunt constient ca in urmatoarele luni, banii pe care o sa-i strang in vanzari nu o sa fie suficient pentru cumpararea alimentelor, salariul angajatilor, salariul managerilor + curent si chirie. happy. Intelegi? Pentru toate astea sa spunem ca am nevoie de o anumita suma, dar din vanzari am scos numai 60% din suma respectiva asa ca eu va trebui sa mai investesc inca ceva bani cat sa acopar restul de 40%, intelegi?

Profit nu exista din prima, e cam imposibil, de aia o sa fie mereu investitie si speranta ca o sa fie bine laughing.

Ai facut gresit ca ti-ai deschis un salon la tara... Pur si simplu a fost ceva nepotrivit pentru locul unde te aflai. mai bine mergea un magazin, nu neaparat alimentar, de haine si incaltaminte de exemplu, dar in oricez caz, nu salon de infrumusetare. Cine sa vina acolo? Babele? rolling on the floor) Tinerii incep incet incet sa se indrepte spre oras, nimeni nu mai sta la tara, doar populatia imbatranita.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Ce mare adevăr spui. Regret chiar...Am observat ca mulți s-au mutat la Arad, zic de cei colegi, vecini de vârsta mea și muncesc, sunt mulțumiți, unii stau în chirie și etc. A fost ideea mea sa deschid în sat care nu merge nicio afacere, toate s-au închis. De abia sunt 3 magazine abc care merg bine în sat. Îmi va fi greu să fac altceva. Nu aș mai vrea să investesc în ceva.

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Iti dai seama ca nu au plecat de la tara de bine ce le este, ci ca sa-si faca un viitor. happy.

Stai linistita, nu fi dezamagita si nu ar trebui sa te dai batuta. Fii bucuroasa ca macar ai spirit antreprenorial. happy In ce altii sunt multumiti sa lucreze ore intregi pe un salariu de nimic. Treaba la tine a fost ca nu ai avut informatii, nu neaparat experienta.A fost ceva la care nu te-ai gandit bine. Sunt sigur ca daca aveai pe cineva langa tine care-ti zicea si te indruma ce si cum sa faci, putea sa fie ceva de succes, dar asa, uite ca n-a fost sa fie

Trebuie sa studiezi piata si sa vezi ce se cere. Asta cu salon a fost o idee foarte buna, deoarece (nu stiu cum dracu) multe accepta sa dea o tona de bani numai ca sa se faca,, frumoase" pentru o amarata de petrecere. Frumoase pe naiba, ca eu mai mult ma sperii cand le vad. Si trebuie sa stii cum sa-ti faci marketing. Tu practic oferi niste servicii unor oameni deci trebuie sa te faci cunoscuta, sa stie lumea de tine si sa vina la tine. Asta se face foarte usor pe Facebook, unde-ti creezi o pagina, postezi un anunt, platesti promovarea la Facebook (care-i destul de ieftina) si asa lumea afla de tine big grin. Daca stii cum sa-ti faci reclama si sa convingi omul sa vina la tine, treaba e perfecta.

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Btw, am multe cunostinte in domeniul asta de antreprenoriat, dar punctul meu sensibil is actele, autorizatiile rolling on the floor si orice are legatura cu hartii. Doamne fereste ca le uresc xD.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Toate saloanele din orașe mari/mici funcționează perfect și nu au fost închise niciodată. Ăsta e un avantaj mare. Am mai studiat piața dar nu are rost să îți spun. Întotdeauna merg bine saloanele. La țară nu merge nimic. Sat e sat. Nu sunt dezamăgită dar nu am ce să fac.

| Mario1994 explică (pentru Mario1994):

Când era deschis salonul și aveam vânzări bune dar cu anii a scăzut populația și nu mai este nimic. Mama are magazin alimentar și îi merge foarte bine.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Asa e treaba în domeniul.

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Hai la Cluj si o sa vezi cum explodezi big grin

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Ce să fac în Cluj? Nu cunosc pe nimeni, e prea mare orașul, e departe de Arad. Am văzut că e frumos Clujul happy

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

E prea mare? Pai asta-i si secretu. Cu cat e mai mare cu atat sunt mai multi oameni. Dar no. ala ar fi un punct ok pentru deschiderea unei afaceri. Si Timisoara la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt din Brașov, însă nici aici nu fug câinii cu covrigii în coadă.

| TheGentleman a răspuns:

La oraș concurența e mare. Șanse sunt mici să reușești. Dacă te axezi pe un domeniu în care nu ai concurență, cu atât șansele sunt mai mari și poți face profit care depășește 100%.

Dar pentru asta, este nevoie mai întâi să faci cercetări sociologice complexe, prin care să aflii ce anume își dorește lumea, de ce au ei nevoie.

| Emazio a răspuns:

Eu cred ca merita sa te muti si sa încerci la oras, daca ești tânără cu atat mai bine. Eu iti recomand călduros Bucureștiul, nu stiu ce tot zic astia de Cluj, cluj are si el un domeniu dezvoltat, ITul. Daca nu vrei sa te apuci de IT, atunci iti recomand București pentru ori alta profesie +cluj e un oras scump pentru dimensiunile lui

| BogdanM275 a răspuns:

Totul depinde de tine dacă vrei să începi de la zero în altă parte, totuși eu ți-ași recomanda Cluj sau timișoara sunt orașe frumoase, și care au parte de o dezvoltare economică relativ bună față de restul româniei.

| Mario1994 explică (pentru BogdanM275):

Îmi va fi greu să o iau de la zero. Foarte greu. Voi merge mai departe

| LuisEdward a răspuns:

Sunt mai mari avantajele in Arad. happywinking

| Mario1994 explică (pentru LuisEdward):

Știu. O să mă orientez la Arad. happy

| LuisEdward a răspuns (pentru Mario1994):

Mult succes! happy

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!

Cred ca pentru inceput ar fi mai indicat sa vezi "cum merge treaba" si la oras. Sa vezi ce se cauta, ce locuri de munca exista si unde te-ai putea incadra tu, in functie de studii si cerintele care se cer pe piata muncii. Nicaieri nu este usor, sa stii. Trebuie sa cauti mai mult, sa vezi ce si cum si sa alegi cea mai buna solutie. Eu locuiesc intr-un mic oras in apropiere de Ploiesti. Singura mea varianta era PLoiestiul, deoarece la mine in oras nu gaseam decat vanzatoare sau sa-mi deschid propria afacere. Desi este un oras mare, nici Ploiestiul nu mi-a oferit multe alternative. Aici mai tine si de noroc, zic eu. Sfatul meu e sa incerci, cauta, cauta si daca gasesti ceva ce se pliaza pe ceea ce tu cauti, incearca! Nu-ti place, continui cautarea! Eu iti urez mult succes si sa fie cu noroc!

| Ioana184 a răspuns:

Eu zic că la oraș ai face o treaba buna cu un salon de înfrumusețare sau chiar manichiura,, mai ales în București,, dar daca vrei neapărat la tine in sat,, poți să dai vorba prin sat că faci manichiura sau înfrumusețare etcc

| Mario1994 explică (pentru Ioana184):

La oraș nu am bani să cumpăr un spațiu care costă scump de la 40.000 euro în sus. Spatiile sunt scumpe peste tot. Terenurile sunt scumpe iar de la 20.000 euro pentru 500 mp. Sunt nebuni la cap ăștia! Chiria e mult de plătit. Nu are rost. La sat am avut salon deschis acasă.

| Shatzievtm a răspuns:

Inseamna ca esti tzaranca

| Mario1994 explică (pentru Shatzievtm):

Să îmi mânci pi***