| Celestina003 a întrebat:

Exista decolorant care nu arde părul? Decolorantul scurtează părul, nu mai crește?

Răspuns Câştigător
| Densia03 a răspuns:

Cel de la syoss lightener 13.0 sau 13.5 este cel mai bun decolorant

| Celestina003 explică (pentru Densia03):

De ce?

| Densia03 a răspuns (pentru Celestina003):

Pentru ca nu arde părul, îl lasă foarte fin și nu iese galben pui eu cu ala ma fac de ani de zile și numai folosesc vopsea

3 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Decolorantul actioneaza printr-un agent alcalin care deschide cuticulele firului de par si un agent oxidativ care distruge moleculele de melanina (cele care dau culoarea parului) dar in acest proces distrug si acizi grasi naturali care au rol foarte important in mentinerea integritatea firului de par. Parul dupa decolorare, mai ales decolorari repeatable devine casant si se rupe. Partea cea mai indepartara de radacina a unui fir de par a fost supusa cel mai lung timp la factorii de mediu si alte actiuni ( indreptat cu placa, uscatorul de par, fixative, eventual chiar decolorari precedente) deci are mai mari sanse sa se rupe. Parul creste in continuare la fel ca inainte.
Cea mai buna varianta daca chiar vrei sa te decolorezi este sa mergi la un salon unde chiar se pricep si apoi dupa decolorare sa iti menajezi parul deci fara ondulat, indreptat cu surse de caldura, un sampon bland, neaparat balsam, masti de par, etc pentru a ii pastra aspectul cat mai sanatos.