| AdrianaB1 a întrebat:

Fetele cum ați început voi să vă machiați și cu ce produse, prima dată?
Cum să încep treptat, fără exces, sau alte lucruri?

7 răspunsuri:
| WhatMeanLove a răspuns:

Devreme și cu produse accesibile. Oriflame stuff, Catrice și Essence. Un creion de ochi fiindcă eyelinerul cere experiență, rimel waterproof, ruj în culori nude că e timeless și fond de ten pe care îl aplicam cu pensula, nu știam de beautyblender pe atunci laughing.Pe termen lung e mai bine să ai produse bune pe care să le folosești puțin dar corect.
Și fără exces nu doar la început, ci mereu. Also, fondul se încearcă pe gât nu pe mână cum îți recomandă la mall uri. Și trebuia mare grijă să fie culoarea pielii și să fie dat în proporții corecte pe față și gât.
Spor la blending!happy

| lilith16 a răspuns:

Depinde de vârstă si stil, eu deocamdată la 14 ani folosesc doar rimel si balsam de buze

| Ivy86 a răspuns:

In primul rand cati ani ai? Pentru că contrează foarte mult varsta.
Eu am inceput cu luciu de buze roze, cu arome de dulciuri sau fructate. Orice fata arata bine cu un luciu de buze frumos, plus sunt multe nuanțe și accesibile la preț.
După am trecut la farduri de ploape. Culori pastelate, naturale, atentie nu stridente pentru te îmbătrânește. Cumpara o paleta cu toate culorile si experimentează acasă.
Rimelul - un rimel negru, majoritatea sunt de calitate și nu prea ai cum sa greșești.
Dacă simți ca vrei mai mult poți trece la creionul de ochi. Aici nu poți alege orice pentru ca e greu sa găsești un creion bun, cremos, care sa nu se intinda și sa fie si rezistent.
Cel mai bine e sa mergi intr-un supermarket gen auchan unde le poti testa ( eu le testez pe mana, vad cum se comporta, daca se șterge usor sau nu).
Fondul de ten - dacă esti mica eu nu ti-l recomand. De ce? Pentru că iti imbatraneste fața.
Dacă ai probleme cu tenul (pete, acnee) eu ti-as recomanda o crema BB, care e mai ușoară + un corector pentru zonele cu probleme.
Legat de brand și marca... orice dar nu produse chinezești de pe tarabe! Ce iti permite buzunarul. Sunt produse bune și la prețuri decente.
Sper ca ti-au fost de folos informațiile mele. Bafta!

| AdrianaB1 explică (pentru Ivy86):

Am aproape 16 ani

| wonderwoman123 a răspuns:

Eu am inceput sa ma machiez la 11 ani. Dar doar foloseam un rimel care nu facea nimic de la sephora, un creion negru pe waterline de la nyx si imi faceam sprancenele cu un fard negru cu sclipici. Cea mai mare greseala. Mama avea o paleta de la stila cred, si eu imi faceam sprancenele cu fardul negru, dar aveam una cu inceputul normal, iar cealalta bum un patrat negru sclipicios. Ma trimiteau profesorii la baie sa ma sterg si eu ma suparam rau.
Apoi la 13 ani, am inceput sa port tus, era ceva tot sephora si era tus lichid cu pensulica si aveam un fond de ten de la mac cel cu pipeta care era prea roz pentru mine si disparea pe tenul meu ca prin magie si il aplicam cu un buretel tare ca piatra de la nyx si imi faceam sprancenele tot cu un fard de ochi de la UD naked 1, dar era mat si era culoarea sprancenelor mele. Si ma dadeam un concealer de la revlon photoready care era extrem de uscat si gros si de strangea orice pudra as putea pune sub ochi.
La 15 ani ma machiam uman, imi faceam sprancenele cu un creion de la sephora, un fond de ten de la MAC studio fix cu anticearcan de la UD Naked skin, pudra MAC care avea flash-back, contur de la Too faced Cocoa contur, cu care imi faceam machiajul ochilor, highlighter mac soft&gentle, rimel mac si ruj tot mac

| Ivy86 a răspuns (pentru wonderwoman123):

Cred ca depui prea mult efort în machiaj. Păstrează un look natural cu machiaj in nuanțe naturale. Nu contează brandul, după cum am zis, daca ști cum si ce sa folosești... dar e bine ca folosești produse de calitate.
Nu iti fa NICIODATĂ sprâncenele cu creion negru (poate numai daca ești vopsita brunet), si daca le faci fi foarte "zgarcita" cu el. Renunță la slipici!
Dacă nu ai probleme cu tenul nu folosi fondul de ten (mai ales dacă e al mamei, poate ea are alt ton sau alt tip de piele).
Mergi pe principiul less is more...
E greu sa dai sfaturi cand nu cunoști persoana, dar incearca sa nu exagerezi...