| andreealc345 a întrebat:

Fetelor, am nevoie de ajutorul vostru. Parul meu are varfurile despicate si-mi si cade mult. Cum pot sa-l fac sa-si revina? Mentionez faptul ca mi-am luat varfurile acum vreo 2-3 luni, deci nu e nevoie de mers la coafor, iar eu vreau par lung pentru banchet...desi nu e super lung. Zau ca nu stiu ce sa-i fac. Ajutor, va rog!

Răspuns Câştigător
| CristinaCtC a răspuns:

Foloseste ulei de ricin pentru regenerare si pentru oprirea caderii parului.
Uite niste masti bune, iti zic din proprie experienta.
1. Masca de par cu ulei de ricin si galbenus

Fortifica-ti firele de par si ajuta-ti podoaba capilara sa se regenereze mai usor cu aceasta masca pe baza de ulei de ricin. Dupa ce prepari mascuta, prin combinarea ingredientelor, trebuie sa o lasi sa actioneze pe par cel putin o ora, pentru ca acizii grasi sa aiba timp sa intre in structura firelor. Iata de ce ingrediente ai nevoie:

- jumatate de ceasca de ulei de ricin (sau o cantitate mai mare daca ai parul lung si voluminos)
- 1 galbenus
- 1 capsula de vitamina A uleioasa

2. Masca de par cu ulei de ricin si coniac

Te surprinde combinatia? Atunci ar trebui sa stii ca bautura alcoolica are un efect tonic asupra scalpului, stimuleaza circulatia sangelui, fortifica foliculii si contribuie la incetinirea caderii parului in sezonul rece. In combinatie cu uleiul de ricin, coniacul isi dubleaza beneficiile. Iata de ce ingrediente ai nevoie:

- jumatate de ceasca de ulei de ricin
- 3 linguri de coniac (daca nu ai, poti folosi votca)
- 1 ou

Bate intai ouale, apoi adauga uleiul si coniacul. Poti aplica masca fie cu degetele, fie cu o perie pentru vopsirea parului. Dupa 1-2 ore, o poti clati cu apa calduta, apoi este nevoie de o samponare.

3. Masca de par cu ulei de ricin si banana

Aceasta masca te va ajuta sa combati caderea parului, dar in acelasi timp sa obtii o podoaba capilara mai stralucitoare si matasoasa. Dupa cateva utilizari, vei vedea ca parul tau are un aspect mai sanatos si este mult mai puternic. Iata de ce ingrediente ai nevoie pentru a prepara masca de par:

- jumatate de ceasca de ulei de ricin
- jumatate de banana pasata pana cand obtii un piure fin
- 1 lingura de miere

Masca poate fi aplicata pe parul uscat sau pe parul umed. Maseaz-o bine pe tot scalpul, pentru a accelera asimilarea substantelor benefice, dar si pentru a stimula circulatia sangelui. Dupa jumatate de ora, poti spala parul ca de obicei.

Frumusete: 5 masti cu malai pentru ten si corp cu efect rapid

4. Masca de par cu ulei de ricin si ulei de cocos

Uleiurile vegetale sunt fantastice pentru sanatatea parului, intrucat ajuta firele de par sa creasca mai repede, le fortifica, contribuie la regenerarea lor, previne deteriorarea lor si, cel mai important, combate caderea lor, mai ales in timpul toamnei. Ai nevoie de urmatoarele ingrediente:

- jumatate de ceasca de ulei de ricin
- 4 linguri ulei de cocos
- 2 linguri ulei de masline

Amesteca uleiurile si aplica masca pe parul umed, avand grija sa o distribui uniform. Este bine sa o lasi sa actioneze intreaga noapte, daca vrei sa obtii cele mai bune rezultate. Samponeaza bine parul, pentru a indeparta urmele de ulei.

5. Masca de par cu ulei de ricin si lapte

Ultima masca de par cu ulei de ricin pe care ti-o propunem va combate caderea parului, insa trebuie sa o folosesti saptamanal. Ai nevoie de urmatoarele ingrediente:

- jumatate de ceasca de ulei de ricin
- 5 linguri de lapte
- 2 linguri suc de lime
Si pentru varfurile despicate. ei bine si eu ma confrunt cu problema asta. Am descoperit acum 2 veri, din dorinta de a avea parul colorat, albastrul de metilen si violet de gentiana. O sticluta costa maxim 3 lei si 50 de bani. Eu de cand am descoperit, vara mereu am varfurile mov sau albastru de la aceste solutii. Sa-ti explic. Am turnat vreo 10-20 picaturi intr-un pahar mai mare cu apa si am luat o discheta pe care o inmuiam in solutie si dadeam pe par, pe varfuri. Apoi dupa 2-3 spalari se lua culoarea iar varfurile erau perfecte. Numai erau despicate deloc si nu ma tunsesem. Daca vrei mai colorat pui o cantitate mai mare de solutie, iar daca nu vrei sa fie colorat, dupa ce faci baie pui 5-6 picaturi intr-un vas, lighean sau asa cu apa si stai putin cu parul in solutie. Se va repara. Iti zic din proprie experienta, sunt cele mai bune si ieftine metode.

| andreealc345 explică (pentru CristinaCtC):

Multumeesc, dar sigur ajuta? Mie mi-a spus cineva ca daca-ti pui ulei in cap sau galbenus iti faci un terci acolo de care nu mai poti scapa.

| CristinaCtC a răspuns (pentru andreealc345):

Ulei de ricin e altceva. E un tratament foarte bun.

4 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Ulei de ricin
Ulei de măsline extravirgin
Vitamina A
Vitamina E
Şi un gălbenuş de ou
Timp de o lună.
Faci masca asta înainte să-ţi faci baie la cap cu vreo 1-2h.