| marihen a întrebat:

Fetelor, am o problema. Ce sa fac sa nu ma mai irit atunci când ma epilez acolo jos...sa nu mai zic ca mi se si înnegrește pielea? Eu ma epilez cu bicul pentru ca nu stiu ce altceva e mai ok.
Puteti sa-mi spuneti rutina voastră de epilare acolo jos, de la primul lucru pe care îl faceți, pana la ce folosiți după epilare?
Cred ca ați fost si voi vreodată in situația mea, deci va rog ajutați-ma.laughing)
App, o data la cât timp va epilati?

7 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Important este să folosești o spumă de ras sau un gel care produce spumă înainte de a interveni cu lama.
De preferat ar fi sa optezi pentru o lamă mai calitativă, nu de unică folosință.
Dacă te iriți, aplică o loțiune hidratantă pentru ca să calmezi pielea.

| Freya1 a răspuns:

Ia bic de la venus (e un set de 3/4 bic-uri roz) sunt cele mai bune si nu folosi acelaș bic foarte mult timp pentru ca nu e nici igienic si devine si iritant.Mai i-ati si un gel pentru epilat sau macar fa spuma mai multă cand te speli cu gelul de dus sau săpunul.
Poti sa iti iei o crema de după epilat, sunt o droaie in magazin sau macar o crema de corp simpla.Si ai grija si la lenjeria intimă, sa nu fie sintetică, prea stramta...
Eu ma epilezi de obicei la 3 maxim 4 zile, mie una imi creste destul de repede dar nici nu vreau sa imi agresez pielea facandu-ma foarte des ca atunci logic ma irit.

| Floridori a răspuns:

Daca ai o piele sensibila si firul de par este gros, te sfatuiesc sa exfoliezi zona inainte de a te epila.

Atunci cand te razi, foloseste apa calduta (vara poti folosi si rece daca nu ai o problema cu asta), nu fierbinte, deoarece apa calda deschide porii.Incearca sa folosesti un gel de ras, dar un alt produs care merge foarte bine este balsamul de par (il poti cumpara pe cel mai ieftin si sa il tii doar pentru asta).
Foloseste lame de ras cu 4 sau 5 lame (pentru barbati.In mod paradoxal, cele roz "dedicate femeilor" chiar daca sunt scumpe, sunt absolut oribile si daca ai firul un pic mai gros, te vei irita). Stiu ca acestea cu 4 sau 5 lame sunt mai scumpe, dar le poti folosi de mai multe ori fara probleme daca le cureti si le pastrezi corespunzator.
Fa miscari cat mai scurte atunci cand te razi si curata lama intre fiecare 1-2 miscari de epilare.
Dupa ce termini, tamponeaza zona cu ajutorul unui prosop curat si uscat din bumbac pentru a absorbi apa si a usca zona.Imediat dupa epilare, nu folosi niciun produs cosmetic, cu atat mai putin creme grase sau produse cu parfum.
Pentru pielea innegrita, exfoliaza cu o pasta de bicarbonat de sodiu si dupa igiena ta zilnica, aplica vitamina C.

| romeo78 a răspuns:

Iritarea se poate produce din multe cauze. Tratamentul poate fi băi de șezut cu ceai de mușețel și cremă de gălbenele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu după epilare inghinală folosesc crema Doina, lăptișor de matcă. Ustură puțin când o aplic dar trece în câteva minute. happy

| LasleaIoan1972 a răspuns:

1-te iriti pentru ca pielea nu este moale si umeda, deci
ideal este cand faci baie sau dus sa te epilezi, dupa ce ai stat in apa macar 10 minute, pielea e umeda si moale
2.-foloseste Gel de ras GILLETTE Fusion ProGlide Cooling
3-foloseste aparat de ras GILLETTE Fusion 5
acestea iti garantez te vor face sa te simti foarte confortabil si in timpul rasului si dupa, nu te uita la pret gandeste-te ca odata cumparate le vei folosi cel putin 1 an deci merita investitia
sa auzim de bine