| Stephenye a întrebat:

Fetelor imi dati si mie cateva retete de masti pentru fata? Si sa imi spuneti si cam cat sa stau cu o masca pe fata.

3 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Eu folosesc nasca exfolianta de la orifllame sunt multumita. costa cam 10 15 ron max stai cam 29 de min pina se usuca si apoi o tragi de pe fat ca un elastec [ nu este dureros] mai intii te demachezi cu o apa tonica sau ce ai tu.

| chucky_8545 a răspuns:

Orice masca de fata trebuie tinuta miiiinim 15 minute pe fata, 30-45 daca vrei un rezulat f bunhappy.

Iata cateva exemple de masti pentru tenul mixt:

* Se ia un morcov, care se trece prin razatoarea mica, se adauga o lingura de smantana dulce, apoi se aplica pe fata, gat si decolteu. Se lasa sa actioneze 15-20 de minute si se indeparteaza cu apa calduta.
* Se taie un morcov, se pune in storcator, iar in sucul obtinut se adauga lapte praf pana se obtine o masca bine de intins. Se aplica pe fata, gat si decolteu, iar dupa 15-20 de minute se indeparteaza cu apa calduta.

Iata cateva exemple de masti pentru tenul normal:

* Se freaca bine un galbenus de ou proaspat cu o lingura de miere, o lingura de zmeura zdrobita si lingura de amidon si se intinde pe fata, gat si decolteu. Dupa 30 de minute se spala cu apa calduta.
* O lingurita de miere, o lingura cu suc proaspat de ananas si o lingurita de tarate de grau.
* Se zdrobesc doua felii de pepene galben si doua de mango, se amesteca cu o lingura de smantana dulce si se aplica pe piele. Dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calduta.
* Se dau prin razatoarea mica cateva felii de papaya si mango si se adauga doua lingurite de miere, se omogenizeaza si se aplica pe piele. Dupa 30 de minute se indeparteaza si se clateste cu apa calduta.
* Se amesteca 2-3 linguri de argila alba cu suc proaspat de fructe, pana se obtine o pasta omogena. Se intinde masca pe fata, gat si decolteu, se lasa sa se usuce si apoi se indeparteaza cu apa calduta.
* Se amesteca bine un galbenus de ou proaspat cu doua linguri de branza de vaci, pana se obtine o pasta cremoasa. Se aplica masca pe fata, apoi dupa 20 de minute se indeparteaza cu apa calda.
* O lingurita ulei de masline, un galbenus proaspat, o lingurita de miere, 100 g argila alba (caolin) si doua picaturi de trandafir.
* Se amesteca bine un galbenus de ou proaspat cu doua lingurite de morcov ras fin, o lingurita de amidon si una de miere si se intinde pe fata, gat si decolteu. Dupa 20-30 de minute se indeparteaza si se clateste.
* Se amesteca 4 linguri de cartofi cruzi rasi fin cu o lingurita de amidon, se aplica si se lasa 20 de minute. Se clateste cu apa calduta.
* Se freaca bine doua linguri de miere cu doua linguri de ulei de masline sau de porumb si se intinde pe fata, gat si decolteu. Dupa 30 de minute se indeparteaza cu un tampon de vata imbibat in infuzie calduta de musetel sau galbenele.

| Ankhsenamone a răspuns:

Buna! iti recomand cu caldura masca cu argila(din farmacii). Proprietatile absorbante ale argilei functioneaza si in cazul tratamentelor pentru frumusete, prin absorbirea impuritatilor si toxinelor din piele, tonifiind si dand fermitate, in timp ce stimuleaza circulatia. Esteticienii o folosesc pentru inchiderea porilor, exfolierea celulelor moarte si scoaterea la suprafata a unui ten stralucitor si curat. Este recunoascuta pentru rezolvarea problemelor la nivelul pielii si vindecarea petelor, aplicandu-se de obicei sub forma de masca. Daca ai un ten uscat sau sensibil, masca se aplica doar o data pe saptamana, pentru ca argila va absorbi inclusiv umiditatea din piele, impreuna cu toate impuritatile.

Masca cu argila poate fi cumparata gata preparata, sau o poti prepara chiar tu din argila pudra, adaugand aloe vera(apa) daca pielea este sensibila sau 4-5 picaturi de ulei de jojoba(sau suc de citrice), daca pielea este grasa.
Rezultatele se vor vedea pe parcurs si vor fi de durata! Succes!