| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor, voi cu ce va epilati in zona intima sau in zonele sensibile? Eu mor de durere in zona intima si in timpul epilarii si dupa. Nu mai suport durerea. E greu sa fii femeie si capitolul EPILARE e doar un motiv ca sa ma plâng! straight face Ce sfaturi aveti? Exclus cu lama, altceva?

28 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu ma epilez la salon, aia e, îndur 30 minute durere da știu că nu mai am grijă 3 săptămâni

| RAY a răspuns:

Exista nivea pentru piele sensibila, numai vei simti asta, epilare cu lama dar cu ceva scump nu de un 1 leu, inainte de epilare te speli acolo si usor cu grija

https://www.emag.ro/......DDV96MBBM/

| Alina5555555 a răspuns (pentru RAY):

Nu vreau cu lama. Am încercat mai demult și nu e ok, așa că am exclus varianta asta. Pfff, ce durere am. straight face

| RAY a răspuns (pentru Alina5555555):

Lama mai scumpa alina, nu fi fricoasa nu uita de nivea

| Alina5555555 a răspuns (pentru RAY):

Am incercat cu de toate

| RAY a răspuns (pentru Alina5555555):

Si eu am pielea sensibila dar nivea ajuta

| Alina5555555 a răspuns (pentru RAY):

O sa țin cont

| corbulalbrosu a răspuns:

Pilozitatea poate fi tunsa scurt (foarte scurt) si modelata dupa linia chilotului.

| Alina5555555 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Știu, dar nu îmi place așa. Prefer să fie epilată toată zona.

| GabiDumitrescu a răspuns:

IPL. Sau schimbare de sex, desigur.

| NLS a răspuns:

Fie iti cumperi un aparat IPL bun (e pana in 900-1000) fie incerci cu ItalWAX.
Am auzit ca e mai blanda decat ceara clasica, dar pana nu incerci pe corpul tau nu vei stii.
Fiecare persoana percepe durerea in mod diferit.

| HadesSs a răspuns:

Crema de epilat, te faci mai des dar asta e nu doare si merge repede happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce exclusa lama?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Alea cu un 1 leu nu e de mirare

| Alina5555555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exclusă de mine pentru că îndesește și întărește firul de păr, nu neapărat în zona intimă, ci e valabil pentru toate zonele corpului. Plus că doar îl taie. Prefer ceva mai de lungă durată, să îl ia de la rădăcină. DOARE GROAZNIC straight face

| anonim_4396 explică (pentru Alina5555555):

Chestiile cu ingrosarea sau altele sunt mituri. Din cate stiu’ eu.
Mi se pare atât de penibil sa te plangi atât timp cat tu ai pus intrebarea si sti ca nu existã alte modalitati de al inlatura pentru o perioada mai lunga. Dar totusi o tii pe a ta sus si tare. Fara sa-l tunzi/razi.

Tu practic ai venit aici doar sa te plangi ca te doare in pzdã? Ia-ti un prieten care sa-ti sufle.

| Alina5555555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă doare, dar nu chiar acolo unde ai spus tu, ci pe lângă. He he laughing Dar am prieten, cine zice că nu? Habar nu ai cât de dureros e, nici nu ai de unde să știi, nu cred că mă mir de chestia asta. Da, eu practic am venit aici să îmi "sufle" cineva un pont pentru diminuarea durerii. Înțelegi?winking Sau poate o altă metodă de epilare mai puțin dureroasă. Eu am spus din start că lama o exclud, am spus și de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exercitiile de respiratie pentru relaxare sau pentru gravide schimba cu mult perceptia durerii. Atata timp cat iti inveti creierul sa se concentreze pe respiratie el nu o sa mai dea asa multa importanta durerii, dar daca doar il alimentezi cu ganduri precum : " Au! Ma doare! " etc. durerea o sa fie intensificata si nu o sa rezisti mult timp.
https://www.reginamaria.ro/......u-travaliu

http://m.sfatulmedicului.ro/......ului_13390

Alte trucuri ar fi sa :

- asculti muzica preferata in casti si in paralel sa executi exercitiile de respiratie

- sa asculti un show de stand-up comedy sau orice te face sa razi

- un pahar de alcool daca nu esti minora pentru ca alcool-ul mareste toleranta la durere

- autosugestie, schimba-ti perceptia asupra durerii. Iti poti pacali creierul ca iti place, el percepe realitatea asa cum tu i-o arati. Daca iti imaginezi ca imbratisezi o persoana draga creierul tau va elibera oxitocina si te vei simti mult mai fericita, noi percepem durerea ca fiind mult mai suportabila atunci cand suntem fericiti/pozitivi, daca ii spui creierului ca o sa te doara el o sa aiba tendinta sa perceapa durerea mult mai rau decat e in realitate

Dupa mai multe epilari cu epilatorul electric/pasta de zahar te obisnuiesti cu durerea. Pasta de zahar este chiar foarte ok, de abia ca doare, nici nu trebuie incalzita la o temperatura foarte mare. Eu o foloseam pe cea de la Simoun.
https://m.emag.ro/ceara-depilatoare-zahar-simoun-1-kg-sim012/pd/DF8K3MBBM/
https://www.organik.ro/......ati-simoun

Cu epilatorul era nasol la inceput, dar daca incepi sa iti faci linia bikinilor te obisnuiesti cu durerea si poti "avansa".

Epilarea cu IPL e cu mult mai suportabila decat epilatorul electric si e vreo 600-700 lei un epilator IPL de la Philips de Black Friday. Simti doar niste ciupituri usoare ce trec instant. Dezavantajul e ca trebuie sa te si razi ca sa il folosesti, dar uiti de epilat mult timp.

Dupa epilare aplica o crema cu oxid de zinc de doua ori pe zi timp de 4-7 zile, oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor )
Gasesti crema cu oxid de zinc la Bubchen Baby in DM, e 4-6 lei varianta mica si 18-20 lei varianta de 150 ml. Orice crema care contine oxid de zinc (creme pentru eritem fesier la bebelusi ) printre primele ingrediente are efect dar cea recomandata de mine este formulata bine.  Nu deschide crema in incaperi unde este abur.
https://www.dm.de/buebchen-wundschutzcreme-baby-p7613034749420.html

| christine99 a răspuns:

Cu lama nu vrei, ce alternative pot exista, gandeste singura, zici ca mori de durere si tot tu zici ca asa vrei, plateste pentru placerile tale cum spunea un filozof celebru laughing

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Bună! Eu folosesc gillette de la Venus, sunt destul de bune, zic eu si au benzi intens didratate imbibate cu uleiuri pentru protecția pielii. Poti folosi de fiecare dată o crema calmanta sau ceva impotriva iritatiei. Stiu, ai spus că excluzi ideea cu lama, dar cea mai buna varianta cred ca asta ar fi..Cremele depilatoare de obicei nu înlătura părul nedorit cum trebuie, însă tu stii mai bine. eu ti-am recomandat ceea ce eu folosesc....Si este important sa nu o faci în fiecare zi, pentru ca d-aia riști să te iriti. O poti face o data la 3 zile.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Rectific: hidratate*

| Alina5555555 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Am auzit, însă nu aș vrea să încerc cu lama, am spus mai sus motivele. Dar îți mulțumesc. O cremă împotriva iritației sau pentru calmare, asta m-ar ajuta.

| andiceasu95 a răspuns:

Foloseste crema depilatoare nu doare doar tragi, pui acolo astepti 5 min iar apoi tragi si gata si daca vrei mai dai si cu lama.

| bbnnmm a răspuns:

Eu mă epilez cu ceară pe tot corpul și, sincer, pe mine mă doare mai tare subraț decât inghinal. De când mă fac cu ceară mă epilez doar o dată la două luni (părul crește mai încet și mai puțin). Îți sugerez să încerci, să vezi dacă doare pentru tine. Dacă durerea nu e suportabilă, îți sugerez epilarea definitivă.

| AlexuTzzuAlex2000 a răspuns:

Cu Drujba

| Deeeaa22 a răspuns:

Este o crema, nu știu cum se numește exact de epilare. Te dai cu ea iar după 2-3 minute îți ia tot parul din zona și nu ai nevoie de big sau orice altceva. Nu am încercat dar cred ca este buna. Sper sa te ajute. Și eu am avut aceasta problema. încercam sa ma dau înainte de epilare și după cu crema de bebeluși sa ameliorez iritarea și roșeața. Sper ca te-am ajutat. O seara buna!

| anonim_4396 explică (pentru Deeeaa22):

Da, știu ce zici. Dar eu vreau ceva mai eficient, să îl ia cum trebuie. Acum când mă epilez, nu am stres breo 2-3 săptămâni cu asta, doar ca doare a naibii de tare. straight face

| asdfghkl a răspuns:

Eu ma epilez cu ceara si, de obicei, inainte de a pune ceara, racesc zona minunata cu gheata. Ma ajuta cat de cat... adica nu imi vine sa mor groaznic de durere. De asemenea, golosesc pudra de bebelus dupa epilare si incerc sa las zona cat mai aerisita. Sper ca te ajuta.