| sopranaCadaverica a întrebat:

Folositi SPF ziua? happy 30 sau 50? Ce brand utilizati?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

50 pentru că am semne post acneice care pot fi agravate de la soare. Avene, La roche possay, Altruist, Bioderma, ce găsesc la ofertă mai ok

| Celcestietot a răspuns:

Nu folosesc.

| WhiteLife a răspuns:

Da, folosesc când ies din casa (dar nu în perioada asta), de la Avenne, SPF 50.

| Digikey a răspuns:

Azi au fot 4 grade afara, era innorat si sufla un vant groaznic si tu intrebi de protectie solara?

| sopranaCadaverica explică (pentru Digikey):

SPF-ul se foloseste si in timpul iernii, si in orice anotimp, atat timp cat a rasarit soarele si pana la apus. E innorat?
Gandeste-te, e zi, e lumina afara, ii vedem pe toti si toate, de ce crezi? Pentru ca... e soare. Absenta soarelui este intunericul, nu? Noaptea.
Chiar daca nu il vezi, razele solare sunt acolo si iti afecteaza tenul zi de zi, imbatranindu-l. Da, oricum imbatranesti, dar accelerarea imbatranirii este cauzata de razele UVB UVA daca nu folosesti SPF. Citeste despre ele.

| Digikey a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Acum inteleg de ce multe fete par mai degraba mumii,de la substantele din SPF adica de la nanoparticule de dioxid de titan,fenoxietanolpolietilen,glicoldisodium EDTA,coloranti sintetici,alcool etilic, parafina, parabeni, palmitat de retinol, conservanti etc.

| sopranaCadaverica explică (pentru Digikey):

Dioxidul de titan, edta, parafina si retinolul au fost studiate si declarate ca fiind in regula, nu ameninta sanatatea in nici un fel. Sunt indispensabile intr-un spf. Retinolul e vitamina A, iar parafina este o substanta emolienta, se foloseste si in geluri de dus...
O crema de calitate nu contine coloranti, alcool, parabeni si conservanti nestudiati. Aici depinde cat de multa cercetare/timp esti dispus sa aloci informarii corecte. Exista produse bune, cat mai naturale si produse nocive, iritante.