| IrinaAniri a întrebat:

FUNDA! am 13 ani, tin o dieta de aproape o saptamana, si incerc sa o fac cat mai drastica, in medie saptamana asta am mancat un ou fiert dimineata iar la pranz carne fiarta, sau ciorba de varza, depinde ce avem, si seara nu mananc nimic, dar am si 2 mese de fructe, ca de exemplu piersici sau zmeura, caise. in ultimele 2 zile am mancat un ou si o ciorba, si putine fructe, nu pot sa zic ca m-am infometat mult, dar m-a cam durut burta... oare gresesc? ce ar trebui sa adaug dietei mele?

11 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Nu e buna deloc dieta ta mai ales ca ai 13 ani si totusi esti in crestere. cand te apuci de slabit pei informeaza-te bine pentru ca te josi cu organismul tau si daca nu esti atenta dai in alte probleme.

nu este chiar o dieta. este un stil de viata sanatos zic eu. asta am tinut eu si a dat rezultate si m-am simtit foarte bine.
mergi pe principiul mananci putin si des adica 3 mese principale si 2 gustari. sa te infometezi nu este deloc o solutie.
9-10 dimineata mergeam in parc cu rolele.
la 11 micul dejun (iaurt, lapte dar cu mai putina grasime daca se poate, ou fiert etc)
13 prima gustare: fructe, iaurt de fructe sau simplu. ceva usor.
15:00 pranzul (mancare gatita, salata, carne fripta sau ceva in genul)
16:30 iar gustare
iar la 18-19 masa de seara (la fel ca la pranz sau depinde de ce ai tu pofta).
INTERZIS: fast-food, cipsuri, sucuri, grasimi, prajeli, dulciuri.
si cat mai multa miscare. happy

| măcheamăăăî a răspuns:

Nu te infometa, gresesti! Adauga masa de seara, dar ceva usor(gratar din carne slaba ect).

Incerca dieta asta (atkins ) :

ZIUA 1

MICUL DEJUN: Cereale integrale cu lapte, 2 oua fierte (1)
GUSTARE: ¼ ceasca salata ricotta (2), 1 lujer de telina (1)
PRANZ: Salata de somon: 225 g somon amestecat cu 2 linguri de maioneza, 1 lingura de patrunjel, ½ ceasca de felii de castravete (1), 2 cesti de frunze mixte de salata(2).
Acoperiti salata cu 4 bete de asparagus (2) si 2 linguri de sos vinaigrette (2)
CINA: 225 g piept de pui la gratar, ½ ceasca de broccoli fript in tigaie (1), 1 ceasca laptuci, 57 g de parmezan (2), cinci masline (1), sos Caesar (1)
GUSTARE: ½ ceasca jeleu fara zahar (1), 2 linguri de frisca (½)
TOTAL: 20 ½ g
ZIUA 2

MICUL DEJUN: Omleta florentina: 2 oua (1), 56 g branza cheddar rasa (2), 1 ceasca de spanac tocat (1), 3 felii de sunca (1)
GUSTARE: ½ avocado (2)
PRANZ: Salata de pui: 225 g carne de pui amestecata cu ½ ceasca de felii de castravete (1), ½ ceasca de rosii cherry (2), marar, 2 linguri de maioneza, 2 cesti de frunze mixte de salata (2), sos vinaigrette (2)
CINA: 1 ceasca de supa clara (1), crevete sote: 225 g crevete, sotate in unt, usturoi (1), patrunjel maruntit, 2 cesti de laptuci (2), 5 masline negre (1), dressing Ranch cu smantana (tip de dressing ce contine unt sau smantana, maioneza, ceapa verde tocata marunt, pudra de usturoi si alte condimente - un tip de dressing popular in SUA) (2)
GUSTARE: 28 g branza edam (branza olandeza) (1)
TOTAL: 22 g
ZIUA 3

MICUL DEJUN: 1 felie de paine prajita de secara (3), 2 felii de somon afumat, 2 linguri de crema de branza grasa (1)
GUSTARE: 1 ou fiert (0, 5)
PRANZ: 1 ceasca de supa de pui, salata Chef: cate 2 felii de sunca, curcan, gratar de vita, 1 ou fiert taiat in bucati (1), 28 g branza albastra, 2 felii de sunca taiata bucatele peste trei cesti de salata mixta (3), sos vinaigrette (2)
CINA: 225 g gratar de vita cu ½ ceasca de courgette (varietate de dovleac cu fructele comestibile, lunguiete, aproape cilindrice) si ciuperci, sotate (2, 5), 1 ceasca de ruccola (1), ½ ceasca de felii de castravete (1), dressing Ranch (1)
GUSTARE: Ciocolata fierbinte: ½ ceasca lapte simplu de soia, 1 lingura de cacao, 1 lingurita de indulcitor artificial (Splenda) (3)
TOTAL: 19 g
ZIUA 4

MICUL DEJUN: 2 oua omleta (1), 1 felie de paine prajita din secara (3), 2 feliute de sunca
GUSTARE: Un lujer de telina umplut cu 2 linguri de branza grasa (3)
PRANZ: 225 g burger de curcan cu o 1 lingura de ketchup (1), 2 cesti de salata verde (2), 28 g branza feta taiata bucati si sos vinaigrette (2)
CINA: 225 g gratar de ton, ½ ceasca de miez de anghinare fiert (2), 2 cesti de frunze mixte de salata cu sos vinaigrette (4)
GUSTARE: Atkins Advantage Chocolate Peanut Butter Bar (2)
TOTAL: 20 g
ZIUA 5

MICUL DEJUN: Curcan condimentat si omleta: 85 g carne tocata de curcan cu 2 oua omleta (2). Asezonati cu sare, bucatele de ardei gras si ardei iute.
GUSTARE: 28 g branza elvetiana (1)
PRANZ: Supa de pui: 225 g carne de pui taiata bucatele, amestecata cu ½ ceasca de ciuperci (1 ½) intr-o ceasca de supa de pui (1), 2 cesti de andive (1), 5 masline (1), sos vinaigrette (2)
CINA: 225 g gratar de muschi file, 3 cesti de laptuci (3), 28 g branza albastra faramata (1), 2 linguri de rosii uscate la soare (2), sos vinaigrette (2)
GUSTARE: 1 lujer de telina, 2 linguri de unt de soia (2)
TOTAL: 19.5 g
ZIUA 6

MICUL DEJUN: Atkins Advantage Peanut Granola Bar (3), 1 ou fiert (½)
GUSTARE: 28 g branza cheddar (1)
PRANZ: Salata Cobb: 170 g gratar de pui, 1 felie de sunca taiata bucati, ½ avocado (2) si 28 g branza albastra, faramata (1), peste 3 cesti de frunze mixte de salata (3) cu sos vinaigrette (2)
CINA: Sote de vita: 225 g carne de vita tocata sotata cu 5 masline negre taiate, ¼ de ceasca de sos de rosii (3) si 1 ceasca de spanac tocat (1); piure de conopida: 1 ceasca de conopida fiarta (2) pasata cu 1 lingura de unt si 2 linguri de smantana (0, 5)
GUSTARE: 5 masline negre (1)
TOTAL: 20 g
ZIUA 7

MICUL DEJUN: 2 oua ochiuri (1), 1 ceasca de ciuperci si rosii sote (2, 5)
GUSTARE: ½ avocado (2)
PRANZ: Burger cu branza albastra: 225 g hamburger in care intindeti 28 g branza albastra (1), ½ ceasca rosii cherry tocate (2); 2 cesti de frunze mixte de salata cu dressing ranch (2)
CINA: Parmigiana de pui: 225 g piept de pui acoperit cu o ceasca de sos de rosii (3) si 28 g branza mozzarella proaspata (1), ½ ceasca de vinete la gratar (2), 1 ceasca de frunze de salata (1) cu sos vinaigrette (1)
GUSTARE: 1 ou fiert (1)
TOTAL: 19,5 g
SUGESTIE DE MENIU PENTRU A DOUA SAPTAMANA

ZIUA 1

MICUL DEJUN: pudding de nuci: 1 lingura de unt de soia (1); amestecat cu 1 ceasca de lapte natural de soia (3), 2 cupe de shake de vanilie cu proteine din zer (2), 4 cuburi de gheata
GUSTARE: 1 ou fiert (0, 5)
PRANZ: 4 felii de pastrama de vita, 2 felii de branza elvetiana (2), ½ ceasca de varza murata (2) servita peste 2 cesti de spanac, fiert (1) cu sos vinaigrette cu mustar (2)
CINA: 225 g gratar de somon stropit cu o lingura de sos de soia (1) servit cu frunze mixte de salata (2) si jumatate de ceasca de castraveti (1) presarate cu 1 lingura de ulei de arahide si 1 lingura de otet de orez (2)
GUSTARE: 5 masline negre (1)
TOTAL: 20,5 g
ZIUA 2

MICUL DEJUN: 1 ou ochi moale (½) pe 1 felie de paine prajita de multicereale cu continut redus de carbohidrati (3), 28 g branza, amestecata cu ½ ceasca rosii cherry (2)
GUSTARE: 1 Atkins Advantage Morning Start Bar (2)
PRANZ: 1 ceasca de supa clara de legume; 2 cesti spanac crud (1), 225 g gratar de curcan, 1 feliuta de sunca, maruntita, dressing de branza albastra (2)
CINA: 225 g pulpa de miel, la gratar, 1 ceasca de conopida fiarta (2); 1 ceasca de salata mixta, dressing ranch (1); ½ avocado (2)
GUSTARE: Cocktail de crevete: 6 crevete fierte cu sos de cocktail (3)
TOTAL: 18,5g
ZIUA 3

MICUL DEJUN: 2 oua omleta (1), 28 g branza cheddar (1), 1 lingura de salsa si una de smantana (2)
GUSTARE: Atkins Advantage Ready-to-Drink French Vanilla Shake (2)
MICUL DEJUN: 1 ceasca de supa clara de pui; 225 g piept de pui la gratar cu sos pesto (¼ ceasca busuioc proaspat cu 2 linguri de ulei de masline, 28 g parmezan ras) (1), 1 ceasca de laptuci (1), sos vinaigrette (1)
CINA: Fajita de peste: 225 g cod fript in tigaie si 1 felie branza cheddar infasurate intr-o tortilla cu continut redus de carbohidrati (3), 2 cesti de frunze mixte de salata (2) cu ½ ceasca ciuperci albe, taiate bucati (1), si sos vinaigrette (2)
GUSTARE: ½ avocado (2)
TOTAL: 19 g
ZIUA 4

MICUL DEJUN: 1 ou fiert (½), 1 Atkins Advantage Morning Bar (2)
GUSTARE: 1 lujer de telina, inmuiat in sos picant (2)
PRANZ: Supa de broccoli: ½ ceasca de broccoli, preparat piure cu ¼ ceasca de lichid si cu ¼ ceasca de smantana degresata (3); ½ avocado (2) cu 225 g crab/ton cu maioneza, 2 cesti de spanac (2), sos vinaigrette (2)
CINA: 225 g costita fripta, ½ ceasca de fasole verde cu unt si menta tocata (3), 1 ceasca frunze mixte de salata (1), sos vinaigrette (1)
GUSTARE: 1/2 ceasca felii de castraveti (1), 28 g somon afumat, 1 lingura branza grasa (1)
TOTAL: 20,5 g
ZIUA 5

MICUL DEJUN: Atkins Advantage French Vanilla Ready-to-Drink Shake (2), 2 oua fierte (1)
GUSTARE: 28 g boabe de soia (1)
PRANZ: 1 ceasca de supa clara de pui, sandvici cu jambon: 1 felie de paine de secara cu continut redus de carbohidrati (3), 2 felii groase de jambon, 2 felii de branza americana (2) cu maioneza si mustar, ½ ceasca de felii de castravete (1) servite peste ½ ceasca de andive (1), cu 1 lingura de sos vinaigrette (1)
CINA: 2 pulpe de vitel la gratar asezonate cu unt care a fost amestecat cu salvie tocata, ½ ceasca de courgette sotat (3), 2 cesti cu frunze mixte de salata (3), stropite cu sos vinaigrette (2)
GUSTARE: 28 g branza (1)
TOTAL: 21 g
ZIUA 6

MICUL DEJUN: Omleta greceasca: ½ ceasca de spanac (1), 56 g branza feta (2), 2 oua (1), 1 rosie mica, taiata felii (1)
GUSTARE: Atkins Advantage Fudge Brownie Bar (2)
PRANZ: 1 ceasca de supa clara de vita (1), 225 g carne de pui amestecata cu 2 cesti de laptuci, ½ ceasca mazare (3), stropite cu ulei de susan (1), 1 felie de paine de secara cu continut redus de carbohidrati (3)
CINA: 225 g halibut fript in tigaie (peste de tipul Hipoglossus), ½ ceasca fasole verde pastai fiarta (3), 1 ceasca frunze mixte de salata (1) cu sos vinaigrette (1)
GUSTARE: 5 masline negre (1)
TOTAL: 21 g
ZIUA 7

MICUL DEJUN: Atkins Advantage Peanut Butter Granola Bar (3), 1 ou fiert (½)
GUSTARE: ½ ceasca de rosii cherry (2) si 28 g branza mozzarella, taiata felii (1), stropite cu ulei de masline (1)
PRANZ: 225 g crevete gatite, amestecate cu maioneza si frunze de patrunjel tocate (3), 1 felie de paine de secara cu continut redus de carbohidrati (3)
CINA: 225 g file de porc asezonate cu rozmarin, sare si piper (1), 1 ceasca de frunze mixte de salata (1) cu dressing ranch (1)
GUSTARE: Ciocolata fierbinte: ½ ceasca lapte simplu de soia cu 1 lingura pudra de cacao si 1 lingurita de indulcitor artificial (Splenda), incalzite (3)
TOTAL: 19,5 g

| IrinaAniri explică (pentru măcheamăăăî):

Scuze, dar nu imi plac dietele aste, am 13 ani, de unde sa fac rost de mancarurile astea, nu pot sa pun toata familia la dieta doar pentru ca eu vreau sa slabesc.

| măcheamăăăî a răspuns (pentru IrinaAniri):

Da,e ok. Continua cu ce ai inceput doar ca adauga masa de seara.Si fara fructe seara!:*

| HighParadox a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Nu crezi ca e cam "pretentioasa" aceasta dieta, sau costisitoare? Nu spun ca nu e buna dar e cam. Doar spuneam^^.

| IrinaAniri explică (pentru măcheamăăăî):

Si care sa fie masa de seara mai exact? dar sincer nici nu prea am nevoie de ea, de exemplu azi am maincat doar un ou fiert si o ciorba de varza + o masa de fructe si acum am o mica mica senzatie de foame pe cate o suport linistit, daca nu am nevoie de masa de seara tot trebuie sa o iau?

| IrinaAniri explică (pentru HighParadox):

Ai dreptate, de unde sa fac eu, un copil, rost de mancarea asta? laughing

| măcheamăăăî a răspuns (pentru IrinaAniri):

E importanta la varsta ta, pentru ca esti in crestere, cina.

| măcheamăăăî a răspuns (pentru HighParadox):

Ba da, cred asta.Era doar o solutie, nimic mai mult.Si da, spuneai binewinking

| HighParadox a răspuns:

Eu spun asa : sa mananci dimineata in jurul orei 11 (sau depinde cand ti-e foame) cam 100 de grame de paine si cu un pic de branza topita sau o salata ca acum e vara si iti permiti. Apoi la pranz poti manca orice mancare gatita dar fara paine, in afara de prajeli, sa eviti uleiul clar si grasimile..de exemplu niste carne de pui fiarta sau la gratar cu niste cartofi fierti (naturi) ori stiu eu, ce gateste mama ta. Apoi la cine iti poti face o salata de legume generoasa, cu morcovi, rosii, cu ce iti place tie. Intre mese poti sa introduci cateva gustari de fructe daca iti este foame sau pur si simplu iti trebuie. Sa eviti dulciurile, apropo. Insa sa nu te infometezi caci poti ajunge la probleme uriase ..Si sa nu o iei dintr-una asa drastic, pe parcurs. Mult succes :*!

| Tdenis a răspuns:

Dietei tale ar trebui sa ii adaugi sport! Nu iti distruge organismul cu diete drastice. Mai bine fa sport, miscare. Sa consumi energia pe care o obtii din mancare!