| Alexandra8989 a întrebat:

{FUNDA}cum scap de cosuri?
sugestii?
sorry de categoriebig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun tratament pe care l-am folosit si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt.Il poti folosi si tu(daca nu ai facut-o pana acum,binainteles),dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine,lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor). Daca l-ai incercat deja,raspunsul la problema ta poate fi recomandarea dermatologului.
Daca-ti doresti sa folosesti remedii naturiste, cele mai eficiente sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea, mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere, deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.

5 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

E sfatuiesc e a te duci la un dermatolog cu bilet de trimitere de la medicul de familie, nu trebuie sa platesti nimic. Eu am aceeasi problema ca si tine, cosuri. Referitor la cosuri eu am 24 de ani si am prb asta de la 13 14 ani. Dc nu le tratezi e greu sa treaca. Asa sunt multe prd pe piata dar nu stiu care ti se potriveste tenului tau. Creme pentru acnee usoara, medie sunt skinoren si brevoxyl darr ai grija ca sunt cam agresive si te poti irita la inceput, trebuie sa te dai seara si o data la 2 seri ntyr-un strat subtire si dupa 2 3 saptamani te poti da in fiecare seara. Nu ti-as recomanda sa te dai dimineata ca te poti arde rauuu mai ales acum ca vin caldurile. Asa creme mai blande sunt Keracnyl, Sebium AKN dar nu stiu daca sunt la fel de eficiente ca celelalte doua. Dc te duci la doctor e posibil sa iti recomande si ceva pastile (vitamine sau antibiotice) ca sa tratezi problema si in interior pentru ca daca folosesti doar creme nu ai rez bune. Si trebuie urmat un tratament de lunga durata 4 5 6 luni+ tratament de ingrijre a tenului gras.

Stiu ca te-am aburit dar crede-ma ca sunt familiarizat cu astfel de probleme de 10 ani de zile si cunosc.
De aceea iti zic din nou DU-TE LA DERMATOLOG ca altfel greu de crezut ca rezolvi prb. Repet nu trebuie sa platesti nimic, ia bilet de trimitere de la medicul de familie si te duci la dermatolog, acum e bine sa ii duci ceva o cafea niste flori ca stii cum e la noi in Romania. Dar decat sa te duci la clinici private unde e 70 de LEI consultatia, mai bine cumperi un pachet de cafea ceva un buchet de flori. Un tratament antiacneic e de lunga durata 3 4 5 6 luni si trebuie control periodic. EU itiu recomand sa te duci acum ca dc lasi sa se agraveze se poate trata dar mai greu s chiar dc se trateaza o sa ramai cu niste pete pe fata rosii si alea trec greeeeeeeeude tot, cu asta ma confrunt eu acum. Asa ca ia de bun ce iti spun si da-i drumul la dermatolog.
Bafta!
Nu mai incercati creme de la Vichi, Neutrogena, ca nu sunt extraordinare, intra-devar au un marketing foarte bun dar tot skinoren, brevoxyl, retin a, isotrexin RAMAN CELE MAI BUNE CREME PT ACNEE-astea sunt bune si pentru puncte negre si ten gras.
In paralel cu creme si pastile recomandate de medic poti incerca si niste masti cu argila cu suc de portocale sau lamaie.
Ce pot sa iti spun e ca trebuie sa ai multaaaa rabdareee pentru ca mie de ex de abia dupa 4 5 6 luni nu prea mai imi ieseau dar am ramas cu niste pete pe fata de care nu reusesc sa scap. Si in cazul in care te duci lka medic si iti da creme cu care sa te dai. e posibils a iti dea 2 3 creme pe care sa le folosesti una seara, una dimineata, sa folosesti dimineata NEAPARAT creme cu FACTOR DE PROTECTIE pentru ca altfel te arzi sau iti pot iesi pe fata pete pigmentate si crede-ma ia ca litera de lege ce scriu ca ma confrunt cu prb asta de 10 ani, dc ai fost la un dermatolog si nu te-a tratat corespunzator SCIMBA-L nu trebuie sa te duci la clinica privata ca e scump rau, intreaba si tu pe cineva la un spital poate cunosti pe cineva si scapi mai ieftin.
Dar trebuie sa ai rabdare, e posibil la inceputul trat sa iti iasa mai multe decat de obicei si dupa aia sa se vindece. Deci trebuie sa fii consecvent ca asa daca schimbi cremele la 2 3 luni NU FACI NIMIC. Dai banii degeaba, iti spun din proprie experienta.
Ca sapun foloseste Dove hidratant sau Dove exfoliant. Ca geluri iti recomand Keracnyl, Sebium Bioderma - vezi ca aici sunt mai multe, Avene, Ivatherm, Uriage si cam atat stiu eu.
La pete trebuie sa ai multa rabdare, eu am prb asta si nu reusesc sa scap de ele. Vezi ca pentru pete mai sunt Cicapeel de la SVR Laboratories, Glyco A de la Isyspharma. SI mai e o crema tot de la svr laboratorie Depigmentare intensa cu acid glicolic 20% si acid citric 10% dar e scumpa rau 1 mil si e posibil sa fie foarte agresiva, nu stiu cat de buna, stiu doar ca exista. Vezi ca astea si cele pe care ti le-am mentionat mai sus sunt agresive si trebuie sa te dai doar seara + crema cu factor de protectie dimineata 30 40 50 gen Uriage fluid, Photoderm, Avene fluid. Dc nu folosesti TE ARZI sau vei avea PETE PIGMENTATE pe fata.
De aia iti spun du-te la dermatolog
Costul depinde daca te duci cu bilet de la medicul de familie nu te costa nimic, dar e recomandabil sa ii duci doctorei un pachet de cafea un buchet cu flori, ceva.
Daca te duci la clinica privata e mai scump, prima consult 50 60 RON + urmatoarele consultatii 30 40 RON fiecare, trebuie sa te duci de mai multe ori ca tratat antiacneic necesita control periodic.
Referitor la creme + pastile depinde, depinde cate creme iti da si ce pastile sa iei, de regul pastilele nu sunt scumpe pana in 15 20 RON dar cremele sunt mai scumpe una e cam 30 40 RON si daca iti mai da sa iei crema cu factor de prot mai e si aia 30 40 50 RON depinde si o crema hidratanta 40 50 RON in total 1, 5 milioane dar nu neaparat poate chiar mai putin, poate iti da doar o crema si ceva pastile si atunci nu te costa mai mult de 50 60 RON, costul difera de la un tratam la altul.

| Adelina102 a răspuns:

Cumparati de la farmacia naturista crema antiacnee cu salvie si sulf.Te faci seara si pe dimineata toate cosurile is uscate.Mie imi face f bine si eu aveam fata plna de cosuri.E cea mai buna crema pentru mine.Am incercat multe dar asta e cea mai buna. Funda?big grin

| JustSimple a răspuns:

Cumpara eryfluid de la farmacie ajuta da-te cu un betigas de urechi seara si dimineata
funda? big grin

| razvan200047 a răspuns:

Este o crema buna pentru cosuri

| dianita_7788 a răspuns:

Buna, eu am facut tratament cu argila, infuzie cu ceai de musetel 15-20 de min si m-am spalat pe fata de 2 ori pe zi cu gel pentru spalarea tenului de la oriflame. Nu am folosit fond de ten doar baton corector si nu mai am cosuri deloc, iti recomand sa incerci si tu.