| Dăăqueen008 a întrebat:

FUNDA! Daca ati avut si voi aceasta problema,as avea nevoie de un sfatthinking Tenul meu era destul de ok,cu toate ca mai aveam uneori cosurithinking Acum aproximativ cam trei luni cred, mi-au explodat efectiv pe fatastraight face Am avut o acnee vulgara urata..in fine, am reusit sa scap de ea si acum mai am semne si cateva cosuri.
Intrebarea mea este: Ce-as putea face sa nu ma trezesc iar cu asa ceva pe fata?straight face Am fost la dermatolog si nu mi-a ajutat prea mult ce mi-a zis el..deci daca ati avut imi puteti spune ce ati facut mai apoi ca sa nu va mai apara? Si in plus, este posibilitatea ca acneea sa revina? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Buna! Este foarte probabil ca o persoana ce a suferit de acnee sa aiba probleme cu ea si mai departe, mai ales daca nu are grina de fata sa, crezand ca daca i-a disparut acneea nu ii va mai aparea niciodata.Eu totusi iti recomand sa schimbi dermatologul cu unul mai bun, un profesionist va stii exact ce iti trebuie.Personal, pot sa-ti recomand in primul rand sa ai grija la alimentatie, nu abuza de lactate, ciocolata, carbohidrati rafinati, sucuri acidulate, fast food.Am observat pe pielea mea ca atunci cand mananc mai multe prostioare (ceea ce s-a intamplat destul de mult de cand am luat vacanta) fata mea o ia razna.Imi apar multe cosuri, mie imi ies mai ales cosuri sub piele care sunt dureroase si lasa semne.Deci nu face ca mine, mananca sanatos! Un alt lucru important e sa bei multa apa zilnic, minim 2l pentru ca elimina toxinele din corp.Pe partea cu ingrijirea exterioara, trebuie sa te speli dimineata pe fata cu un gel de curatare delicat (poti incerca de la Avene, Bioderma, Nivea, Garnier), iar apoi sa aplici o crema locala pe cosulete (intreaba farmacista de ceva pentru cosuri ce poate fi folosit si pe timpul zilei), aplica o crema usoara de fata si daca iesi pe afara foloseste crema cu spf! Seara demachiaza-te cu solutie micelara Pure active de la Garnier (o poti folosi si dimineata in locul gelului de curatare), apoi urmeaza gelul de curatare, un tratament pentru cosuri de noapte si crema hidratanta.Ar fi bine sa folosesti un BB/CC cream pr fata sau un fond de ten dermatocosmetic, incearca de la Vichy, sunt foarte bune.Chiar daca nu te machiezi, tot trebuie sa iti cureti tenul pentru ca transpiri, ti se pune praf pe fata si iti apar cosuri.O data sau de doua ori pe saptamana foloseste masca din pudra de argila de la Aslavital si nu utiliza un exfoliant daca ai cosulete pentru ca imprastii bacteria si iti ies mai multe.Foarte important e sa nu ti le storci ca sa nu iti ramana semne plus ca exista posibilitatea sa iti apara mai multe.Eu asta pot sa iti recomand.Cel mai bine ar fi sa mergi la un expert.Mult succes!

| AlissBrie a răspuns:

Ohoo,te intelef chiar foarte bine laughing si eu m-am confruntat cu acnee prin 2013, era o eruptie pe toata fata, destul de urat.Dar stii de la ce mi-am dat seama ca a aparut?! Este foarte important sa iei in vedere si acest aspect ca sa nu il mai repeti sa apara din nou, de la ustensilele de make-up pe care pe atunci nu imi dadeam seama sa le spal big grin eu foloseam un buretel de fond de ten si astfel m-am trezit cu o acnee "de toata frumusetea " laughing laughing.Din fericire am scapat foarte repede de ea, intr-o luna de vacanta de vara, insa mi s-a parut o vesnicie...la fel ca si tine am mers la dermatolog sa scap de ea,insa la mine a fost cu folos.Mie mi-a prescris Zinerit, o solutie facuta pe loc in farmacie cu care stateam intreaga noapte pe fata, avea aspectul ca si cum m-as fi dat cu var pe fata laughing si niste pastile pe care le luam cu apa insa nu le mai stiu numele.
Si da acnee poate reaparea daca nu ai grija big grin incearca sa nu folosesti niciodata ustensile murdare cand te machiezi(cred ca esti fata) si cumpara-ti ceva pentru fata de exemplu eu folosesc gelul de curatare pentru ten sensibil sau uscat cu bumbac de la Elmiplant si gelul de curatare Aqua Sensation, parca, de la NIVEA.Asa imi mentin fata mereu curata, si sa te demachiezi mereu seara! Mult succes te-am pupat! :*

| HelenEvans a răspuns:

N-am avut niciodată acnee, dar am avut întotdeauna probleme cu coșurile. Ce știu eu totuși despre acnee e că este cauzată și de alimentație și de somn, dar și de hidratare.
Ai grijă de astea 3 și o să fii bine.
Ah, și caută în farmaciile naturiste creme pe bază de argilă. Eu folosesc Argiloplus de la Charme Cosmetics, pe care am luat-o dintr-o farmacie din Kaufland. Dacă o lași să acționeze peste noapte, a doua zi se observă deja cum coșurile nu mai sunt inflamate, ba chiar încep să se usuce.