| Mariaioana82819 a întrebat:

Gazul lampant ajuta ajută la creșterea părului?

15 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Uleiul de ricin e f bun. Eu în noiembrie eram tunsă bob scurt până la urechi, iar acum îl am 3 cm trecut de umeri. M-am dat înainte de fiecare spalare și l-am tinut 30 min

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! gazul lampant ca si uleiul de ricin, ajuta DOAR la INTARIREA firului de par existent.
Parul creste doar HORMONAL!

| cristimihailov a răspuns:

Foarfeca aplicata des cred ca are mai multe rezultate decat gazul lampant.

| Eisenheim a răspuns:

Gazul lampant e bun daca vrei sa îți dai foc, dar să îți crească părul...sincer nu vad cum ar putea să îți crească părul, sincer nu cred că are nici unul din ingredientele necesare creșterii părului happy

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru Eisenheim):

Gazul lampant ajuta la a nu ma-i avea mătreață și coji în cap

| FantasyBoy a răspuns:

E un tratament babesc cu rezultate zero.

| Briannaa12 a răspuns:

Bună! Da, gazul lampant ajuta mult la creșterea și indesirea parului. Știu de la mama, care la rândul ei știe de la bunica, care la rândul ei știe de la mama ei, adică de la strabunica mea. E un tratament-minune pentru par și rar ai sa vezi rezultate atat de semnificative folosind alte metode. Încearcă cu încredere! Mama avea un par rar și scurt și a făcut ditamai coama după ce s-a dat cu gaz lampant. Mai jos am sa iti scriu și alte metode de accelerare a creșterii parului, de îngrijire sau de indesire a acestuia, testate de mine, deci au rezultate garantate. Iti recomand masajul cu ulei de ricin înainte de fiecare baie. În noaptea dinaintea băii pe cap, masează ti scalpul cu mișcări circulare după ce ti ai înmuiat degetele în ulei de ricin cât de mult poți tu. Dă puțin și pe lungimea firului de păr, prinde l cu un elastic, pune ți un prosop pe perna sa nu patezi perna și lasă l sa acționeze peste noapte. A doua zi te speli și parul va deveni din ce în ce mai puternic și mai bogat, mie chiar mi au dat și fire noi de la uleiul de ricin. În plus, il face mai lucios și ii da un aspect foarte plăcut, il face sa crească mult și în lungime, are efecte grozave asupra parului și nici măcar nu e scump, il găsești in plafar și în anumite farmacii și la prețul de 8 lei și ți ajunge o grămadă de timp. Il poți folosi și pe gene și sprâncene, pentru ca le indeseste. Alt lucru de care trebuie sa ții cont dacă vrei un par sănătos și peste mai mult timp este ce șampon folosești și ce alte produse de îngrijire. Renunță la tot ce conține chimicale și la șampoanele foarte parfumate din supermarketuri, ca alea slăbesc firul de par în timp și duc la căderea lui. Cele mai bune sunt șampoanele 100% naturale din plafar, care nu conțin chimicale și parfumuri, cele cu plante și eventual și cu cofeina (șampoanele cu cofeina stopează căderea parului). Eu am unul din ăsta pe care am dat 15 lei. Dacă e ieftin nu înseamnă că e prost, e mai ieftin tocmai pentru ca are numai chestii naturale în el, fără parfumuri și alte bazaconii și e produs romanesc. De când am făcut trecerea la șampoane din plante am părul mult mai des și rămâne mai puțin pe pieptăn. Alt sfat ar fi ca atunci când ai ocazia sa nu îl usuci cu uscătorul de par, care deteriorează. Deci când ai timp sa l lași sa se usuce natural, lasa l sa se usuce natural. Caută să folosești cât mai rar placa de par sau ondulatorul și dacă o faci, fa o după ce dai părul cu produse care îl protejează termic. De asemenea, cu cât mai rar folosești fixativ și spuma de par, cu atât mai bine: alea îl fac sa cadă rău din cauza prostiilor pe care le conțin și care afectează firul de păr și scalpul. Ca sa acționezi și din interior, mai poți lua niște vitamine pentru par pe care le folosesc eu, sunt aproximativ 40 de lei, se numesc Selezin Ace și conțin toate substantele necesare hrănirii parului, ii dau un luciu superb și îl ajuta sa nu mai cadă. De când le iau diferența e ca de la cer la pământ, m au ajutat enorm și parul creste cu o viteza incredibila. Keratina lichida e și ea o chestie foarte mișto. O folosesc ca să previn apariția vârfurilor despicate și ajuta la revigorarea firului, acolo pe unde parul arata puțin deteriorat, de exemplu la vârfuri, n o sa mai arate după ce dai cu keratina lichida. Aaa, și o chestie geniala, absolut geniala pe care am descoperit o recent : henna. Henna e o planta care amestecata cu apa creează o pastă ce poate fi folosita ca vopsea de par, colorează ușor părul în nuanțe de arămiu. Dar e recunoscuta de asemenea pentru efectele ei wow în ceea ce privește intarirea firului și indesirea parului. Dacă nu te deranjează sa fii puțin arămie, încearcă, vei fi incantata. Si culoarea care iese e foarte frumoasa, dar mna, acum depinde și de gusturile tale. Sper ca ti am fost de folos!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Briannaa12):

"E un tratament-minune"
URAAAAAA, am descoperit apa calda, deci, imbuteliem gazul ala si il vindem la toti cheliosii, toti o sa faca coama dupa aia... nu?!?
rrrrright rolling on the floor
sunt sigur ca o groaza de cheliosi si-au dat cu toate cele, inclusiv gaz lamBanD, doar, doar scapa de chelie

| Briannaa12 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu merge la cheliosi, ci la persoanele cu par mai rar care își doresc indesire și creștere în lungime. E foarte bun. L ai testat măcar? Știi despre ce vorbești? Sau te afli în treabă?

| Drimmero a răspuns (pentru Briannaa12):

Daca picarea parului are cauze genetice, poti sa te dai cu toate la un loc ca e egal cu 0. La tine poate au functionat pentru ca ai avut probleme in perioade de stres, probleme cu alimentatia. E imposibil ca niste sampoane, pastile, creme si d-astea sa reinvie foliculii pilosi, doar implantul face asta cand ii extrage pe cei existenti si ii 'planteaza' in locurile lipsa. Uleiul de ricin si alte chestii cu care va dati pe par ajuta parul deja existent, dar nu-ti creste alt par, rarirea parului inseamna zone chele care se vor extinde. Da, sunt multe cauze pentru caderea parului, unele sunt reversibile precum alopecia difuza, areata dar daca vorbim de alopecia androgenetica atunci cauza de aproape 100% e genetica. D-asta e important sa se stie cauzele pentru care parul pica, exista mai multe, daca in spate e vorba de mostenire genetica poti sa te dai 1 an de zile zilnic cu d-astea pe cap ca parul incepe sa pice mai rau, singura solutie care ajuta la indesire e Minoxidilul care se da cu prescriptie si daca nu te mai dai cu el pica tot parul care s-a regenerat + se extinde mai agresiv chelia. Daca pe tine te-a ajutat inseamna ca a fost o cauza reversibila si s-a regenerat natural + minim de ajutor cu produsele pe care le-ai folosit. Uleiul de ricin sa zicem ca ajuta parul si scapul sa fie mai hidratat, mai lucios, dar in niciun caz nu ajuta sa creasca fire acolo nu mai exista radacini, alea sunt inactive : D. Sunt super-documentat pe subiectul asta iar recenziile oamenilor sunt negative privind produsele astea, doar escroci cu promisiuni pe piata cosmetica privind imbogatirea parului, ei vor sa faca vin din apa cum ar veni.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Drimmero):

Multumesc de raspuns, confirmi ce am zis si eu dar cu argumente puternic documentate, care eu nu am avut, asa ca, saraca, crede ca am ceva cu ea si imi da nefolositor si eronat la o chestie evidenta rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu zice neaparat rau doar ca a omis niste chestii, organismele sunt diferite iar cauzele pentru caderea parului sunt mai multe, dar un lucru e clar, daca iti pica parul pe baza genetica poti sa te inchini si sa te dai si cu mir, ala nu mai creste inapoi decat la cutit.

| Briannaa12 a răspuns:

Jassmina, nu mai induce oamenii în eroare. Ai testat gazul lampant? Ai văzut măcar rezultatele pe parul altcuiva? Ești medic? Dacă răspunsul e "nu" la toate cele trei întrebări sau la doua dintre ele, inseamna ca nu ai absolut niciun motiv sa pari atat de sigură pe tine când scrii răspunsul, iar fata care a intrebat are toate motivele sa nu te creadă. Si tu, și Zuzu ăla de mai jos vorbiți aiureli. Dacă habar nu aveți, nu va mai dați cu părerea, e foarte deranjant.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Briannaa12):

Cauta cuvantul "placebo" pe internet, o sa ai o "revelatie"

| jokerman878 a răspuns:

De ce nu benzina? Incearca numa benzina!