| anonim_4396 a întrebat:

Hainele de la second-hand sunt spalate? Mi-am luat o geaca frumoasa si vreau s-o port. Vreau sa stiu daca sa o port fara sa o spal inainte sau nu. Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Hainele second-hand aduse din strainatate sunt insotite de un certificat de igiena, emis de exportator, care dovedeste faptul ca produsele au fost curatate si dezinfectate. La un eventual control al inspectorilor de la Protectia Consumatorului, comercianul trebuie sa detina acest certificat---alfel, marfa se va confisca iar comerciantul este amendat.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar daca sunt spalate, mai spalo odata

| dannyel86 a răspuns:

Hainele de la second-hand se spala tot timpul dupa cumparare, din motive de igiena si pentru a evita transmiterea unor infectii de la o persoana la alta. happy

| SorinelF86 a răspuns:

Sunt curatate si dezinfectate, cel putin ar trebui sa fie, nu cred ca toata lumea le spala cand le cumpara, dar totusi ar fi mai bine sa o speli, ii schimbi cel putin mirosul

| Cojocaru_Theodora-Martha_1994 a răspuns:

Mai bine ai spala-o nu se stie cati oameni au pus mana pe ea dar oricum este mai bine sa o speli

| andabeatrice13 a răspuns:

Ar trebuii sa o speli inca o data deoarece hainele sunt spalate inainte sa fie puse in vanzare, dar pe parcursul timpului oamenii probeaza lucrul. Te sfatuiesc sa o speli pentru a preveni anumite boli, infectii sau bacterii.