| anonim_4396 a întrebat:

Heey. Deci, care dintre voi, ma poate ajuta in legatura cu cateva sfaturi, despre ingrijirea si forma unghiilor. Vreau sa-mi dau o forma frumoasa si decenta la unghii, insa am citit anumite tratamente, si imi cam lipsesc "ingredientele". Nu vreau retete, si tot felul, vreau mici sfaturi, care sa-mi fie de folos. FUNDA!winking

Răspuns Câştigător
| Afdsa a răspuns:

Păi eu nu am mers la salon să-mi fac unghiile niciodata, nu suport extensiile, prefer cele naturale. Îmi place să petrec mult timp cu unghiuţele mele, să le dau forma care îmi place (de obicei le pilez cu formă pătrăţoasă pentru că se vede bine cu orice culoare de ojă şi le dă un efect de "unghii mai lungi", mai ales la Frech in două culori se vede super), să se asorteze cu ţinuta mea în acea zi, să le fac modele. E distractiv şi plăcut.Ca să le dai o formă asemănătoare cu cea din poza pe care ţi-am dato ca model, poţi să le faci şi singurică, ai nevoie de timp doar. Începi cu o unghie şi când vezi că i-ai dat forma cât de cât apropiată cu cea pe care o preferi continui şi cu celelalte. Uite-te pe aici, cred că te va ajuta : http://www.frumusele.ro/......r-tale/27. Încearcă că nu este greu. Te pup.

4 răspunsuri:
| Afdsa a răspuns:

Pentru îngrijirea unghiilor, uite cum fac eu : ţin unghiile în ulei de ricin timp de 5-10 minute(uleiul de ricin îl găseşti la orice farmacie, dar poţi încerca şi cu uleiul de măsline)(odată la două săptămâni) sau storc o lămâie şi ţin unghiile în zeama de la lămâie(odată pe săptămână). Sunt "reţete" vechi, simple, rapide şi foarte folositoare. Cât despre forma unghiilor, le poţi face cu pilla după preferinţe : pătrate sau rotunde. Eu una sunt " topită ", să zic aşa, după unghiile lungi ( în genul ăsta : http://i.imgur.com/qrcxg.jpg? 1 ) deci acord o atenţie maximă lor. Pup.

| Beatriceeeeeeee a răspuns (pentru Afdsa):

Sa stii ca si eu sunt "topita" dupa unghiile lungi, gen ce mi-ai trimis tu. De asta m-ar interesa cateva sfaturi despre cum sa le dau o forma asemenatoare happy.

| Afdsa a răspuns (pentru Beatriceeeeeeee):

Păi eu nu am mers la salon să-mi fac unghiile niciodata, nu suport extensiile, prefer cele naturale. Îmi place să petrec mult timp cu unghiuţele mele, să le dau forma care îmi place (de obicei le pilez cu formă pătrăţoasă pentru că se vede bine cu orice culoare de ojă şi le dă un efect de "unghii mai lungi", mai ales la Frech in două culori se vede super), să se asorteze cu ţinuta mea în acea zi, să le fac modele. E distractiv şi plăcut.Ca să le dai o formă asemănătoare cu cea din poza pe care ţi-am dato ca model, poţi să le faci şi singurică, ai nevoie de timp doar. Începi cu o unghie şi când vezi că i-ai dat forma cât de cât apropiată cu cea pe care o preferi continui şi cu celelalte. Uite-te pe aici, cred că te va ajuta : http://www.frumusele.ro/......r-tale/27. Încearcă că nu este greu. Te pup.

| mirelushhh a răspuns:

Mai sincer eu folosesc "un tratament" care la mine a dat roade -in sensul ca aveam unghiile foarte moi si se exfoliau, iar acum nu mai am probleme de genul- si anume:
intr-o tigaie pun putin ulei(nu conteaza ca e de masline sau de floarea soarelui)si il las la incalzit(cat de fierbinte il suport eu) dupa care bag unghiile in ulei
este foarte bun tratamentul(iti spun din experienta, eu sunt obsedata de maini-in general de unghii sa le am lungi)
sper sa incerci

| ligialuiza a răspuns:

Un tratament ieftin si bun e cel de la farmec cu vitamina b5, il gasesti in orice farmacie la 5-6 lei iti garantez ca o sa-ti intareasca si o sa-ti faca unghiile sa creasca mai repede. Spala-te cat mai des pe maini si ai grija ca unghiile tale sa fie facute tot timpul cu oja chiar si inclolora, le protejeaza. Daca vrei sa le dai o forma draguta, mergi la salon pentru inceput iar apoi o sa-ti poti da forma singura acasa.