| NiKaroLina899 a întrebat:

Hei! Am o intrebare in legatura cu machiajul.Stiti pe cineva din Adjud,Paunesti, Viisoara(Vrancea) care sa stie sa machieze?

Răspuns Câştigător
| AlxAlex42 a răspuns:

De ce să te machiezi?
Nu te consideri destul de frumoasă fără machiaj?
Trebuie să rămâi așa cum te-a lăsat Dumnezeu după părerea mea, fara machiaj, piercing, tatuaje sau bijuterii.
Sunt pentru slabi care vor să atragă atenția și nu reușesc să o facă fără sa ajungă la metodele astea.
Am văzut o grămadă de fete nemachiate, fără bijuterii etc, și jur că le stătea impecabil!
Chiar am rămas încântat happy
Ești liberă să faci ce vrei, e alegerea ta.

| NiKaroLina899 explică (pentru AlxAlex42):

Ai dreptate.Multumesc mult!

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ca doar de ce sa cauti pe Facebook, is mult mai multe sanse sa gasesti pe TPU. unde mai sunt maxim 10-20 persoane din localiatile zise de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad, abia termini clasa a VIII-a si nu este nevoie de machiaje, ca nu-i frumos ca o fetita mica, sa poarte machiaje de femei, taman la balul scolii.
Iti imaginezi ce impresie proasta poti face profesorilor si parintilor care vin acolo? Mai ales ca esti fata de la tara, iar profesorii tai sunt oameni simpli, din comuna.

| Simpatic a răspuns (pentru Violleta2022):

Corect ce spui dar daca toate celelalte colege ale ei vor fi machiate?
acum generatiile s-au schimbat din pacate, multe persoane la 14 ani arata ca generatiile din trecut la 20, deci mai maturi la fizic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Simpatic):

Ma indoiesc ca fetitele alea nu au mame ca sa le vada si sa le opreasca a se machia, sau a plecat la un asemenea eveniment cu machiaj pe fata.
Taranii inca au bun simt si nu permit copiilor sa iasa pe strada cu poalele in cap, sau manjite pe fata, ca cocotele de la bordel.
Sunt totusi fetite mici si trebuie sa asculte de parinti, ca merg la un eveniment scolar, nu la discoteca.

| Simpatic a răspuns (pentru Violleta2022):

Posibil ca sunteti cineva cu o anumita varsta, daca ma iau dupa nickaname 50?
Daca ati sti ce fac fetitele astea de 14-15 ani in ziua de azi.
Daca as avea o camera cu infrarosu sa inregistrez discutii si nu numai de la mine din cartier...si asta doar cand se aduna si stau precum catele la o bere, tigara, suc
Sau mai bine zis ce fac aceste fetite (nu toate!) de clasa a 8-a prin WC-urile de la scoala.
Poate ca si generatiile trecute chiar si a mea eram rebeli, dar pe ei cred ca mai tare i-a indobitocit acest Internet of things

| Violleta2022 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, asa este, am usor peste 50.
In ce privesc ce fac fetitele de 14-15 ani, nu-ti fa probleme ca stiu ce fac, incercand sa copie tot ce-i mai rau de la femeile de moravuri usoare.
Totusi, mai sunt si parinti care le controleaza si nu le permit sa se destrabaleze la varste atat de mici, putini ce-i drept, dar sunt inca, in special pe la tara, unde satul te vede si te face de rusine.
Vina este in totalitate a parintilor, ca nu le fac educatie solida si nu le controleaza suficient, permitandu-le toate prostiile, ca asteia de a venit aici sa ceara pe cineva care sa o machieze la un eveniment oficial, de scoala generala.
Traiesc de cateva decenii bune in occident si vad acelasi lucru si aici, cu tinerii de 13-14. Vorbesc foarte urat, se imbraca provocator, isi incep viata sexuala foarte devreme, fumeaza, se imbata, fac sex, doar ca aici se face educatie sexuala la scoala si cat de cat, ajung sa foloseasca prezervativul.
In ce priveste mersul la scoala, aici este obligatorie uniforma scolara si lipsa machiajului.

| Simpatic a răspuns (pentru Violleta2022):

Corect iar in Romania mai este o problema, multi dintre adolescenti raman sbu spravegherea unei rude de obicei batrana (bunica, matusa) care nu are nici ea atata timp sau nu stie nimic daca saraca e adusa de la tara ca sa stea cu nepotii; parintii acestora fiind plecati in strainatate...iar acesti copii fac ce ii invata altii mai mari cu situatie similara si ajung niste lichele sau cad prada anturajelor.
Si eu cu parinti conservatori am fost de multe ori la un pas sa intru in belele mari din cauza unor oameni care nu aveau educatie din cea mai aleasa...de cele mai multe ori nu parintii sunt de vina pentru ca toti am invatat sa mintim, ci liberul nostru arbitru care de multe ori ne dicteaza prost si facem ceva ce putem regreta toata viata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Simpatic):

Personal, eu nu le gasesc vina doar parintilor, ca nu-si educa copii si nu-i tin sub observatie.
Sunt mama, am 2 copii, i-am educat si i-am invatat sa fie responsabili pentru faptele si deciziile lor. Le-am oferit libertati, dar i-am tinut sub observatie si am intervenit cu pedeapsa, imediat cum nu si-au respectat promisiunea facuta sau au facut ceva rau.

Daca si alti parintii ar acorda mai multa atentie odraslelor lor, atunci nu ar mai exista atata destrabalare, betie si sex la copii mici. Bunicii pot avea aceeasi putere de educatie si control ca si parintii, doar ca marea majoritate prefera sa se prefaca a nu vedea ce face nepotelul, ca nu mai au chef de cearta.
Sa nu uitam, copii pana la 18 ani sunt minori si sunt sub tutela parinteaca.
Daca tu ca parinte, stabilesti niste reguli clare, copilul nu are cum sa le incalce.
Iar daca le-a incalcat, poate fii pedepsit si te asigur ca va invata iute, sa nu mai faca pe viitor.
Dar cand nu exista educatie, nu exista control si reguli de respectat, nu exista pedeapsa pentru faptele lor, este clar ca nu au invatat nimic si nu au habar ce fac rau. Vina este in totalitate a parintilor, care-si cresc copii indolenti, puturosi, mincinosi si tupeisti.
Cine are creier si bun simt, isi educa copilul corect si-l tine sub observatie macar pana la majorat, ca sa nu ajunga vreun rebel sau ratat.

| rafol a răspuns:

Valeria e din viisoara

| NiKaroLina899 explică:

Am vazut recenziile dumneavoastra si tin sa va spun ca nu toate fetele sunt la fel.De exemplu mie nu imi place sa ies in evidenta prin stilul de a ma imbraca.Doar pentru iti faci un machiaj nu inseamna ca esti cine stie ce... de pe strada.Eu va multumesc pentru sfaturi dar in acelasi timp vreau sa va spun ca nu toti sunt la fel iar eu pana la varsta asta de 14 ani nu am avut un prieten, cred ca inseamna ceva.Va multumesc pentru critici care sunt mereu constructive!