| maria280 a întrebat:

Hei, am o problema MARE.

Eu am tenul gras si acnee, dar de cateva luni a inceput sa mi se cojeasca pe nas si in locurile unde au fost cosuri ( pe frunte si pe barbie ).Am folosit un exfoliant, dar nu m-a ajutat, cojitele au ramas, plus ca dimineata urmatoare aveam tenul fooarte uleios ( mai uleios ca de obicei ). Ce as putea face, ce produse trebuie sa folosesc sa dispara cojile si sa nu-mi mai fie tenul asa gras?

Mentionez ca nu folosesc niciun gel de curatare si de curand am renuntat si la produsele antiacneice.

Si cum as putea scapa de punctele negre de pe nas si sa-mi inchid porii dilatati?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Tenul gras trebuie îngrijit foarte bine pentru ca altfel o sa ai probleme.
Spălat dimineața și seara cu gel de curățare pentru ten gras (niciodată cu săpun pentru ca săpunul usuca pielea și o face sa producă și mai mult sebum)
Tenul gras se exfoliaza mai repede, e normal, de asta folosește de 1-2 ori pe săptămâna un exfoliant/scrub.
Dacă faci toate astea, vor dispărea și punctele negre.

| TincutaNitu a răspuns:

In primul rand, cere parerea unui specialist daca nu ai facut-o pana acum.
In al doilea rand, am vazut de curand un video pe Youtube din care am descoperit ca, de cele mai multe ori, acneea, punctele negre, decojirea pielii sunt cauzate de un ten deshidratat. Sper sa te ajute informatiile de aici https://www.youtube.com/watch?v=ZQG4qsyaj7k.

| dulcikata17 a răspuns:

Nimeni nu-ti poate da informatii decat niste sfaturi de pe moment, dar fiecare este diferit, ce poate sa foloseasca altii tie sa nu-ti priasca..crede-ma stiu 100% prin ce treci..la 13-14 ani mi-a venit toate alea, pubertatea etc, si am avut exact ca tine in afara de cojite.ten gras+ par gras = cosuri, puncte etc.Am inceput sa iau toate rahaturile de la oriflame+ avon +( garnier, gerovital etc) o perioada mi-au trecut 50% din ele as putea spune dar am mers la un dermatolog privat si mi-o dat vreun tratament dermacosmetic in jur de 4 milioane, mi-au trecut dar am ramas cu un ten cu pete rosii+ puncte negre, acum vreau sa ma duc iar la un alt dermatolog care sa-mi recomande ceva pentru regenerarea pielii si puncte negre si o crema pentru anotimpul rece care se apropie.Iti recomand un dermatolog crede-ma. poate o sa te plangi ca peste o saptamana doua nu prea vei vedea rezultate, asa am fost si eu, dar pielea se reface in timp mai ales la mine, si acum am 17 si tenul si parul nu-mi mai sunt deloc grase!