| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Am porii deschiși, foarte mari. Se poate rezolva problema asta? Dacă da, cu ce? Vă rog ajutați-mă!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Un ingredient care micsoreaza porii este niacinamida, efectele sunt vizibile cand ingredientul este intr-o cantitate mai mare.
Emulsie hidratanta matifianta - o am si imi place foarte mult, de fiecare data cand o folosesc ma trezesc cu tenul foarte luminos si parca are si un efect de micsorare al porilor ( nu ii am mari, dar parca ii face insesizabili :)) ). Contine vitamina B3 ( niacinamide ) ca al doilea ingredient. Ingredientele sunt listate in ordinea descrescatoare a cantitatii lor.

Emulsia costa 37 lei in farmacia tei ( cu card )
https://www.farmec.ro/produse/ten/emulsie-hidratanta-matifianta-431.html

Daca ai posibilitatea sa-ti comanzi iti recomand serul cu niacinamida de la The Ordinary pentru ca are un procent mult mai mare. Produsele astea se gasesc foarte greu pe stoc pentru ca cererea e foarte mare si stocul insuficient.
http://theordinary.com/product/rdn-niacinamide-10pct-zinc-1pct-30ml?redir=1
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054060

Nu exista pori inchisi, toti porii sunt deschisi dar ei pot sa fie astupati. Povestea aia cum ca apa calda deschide porii si cea rece ii inchide este doar un mit, porii nu au muschi ca sa poata sa fie deschisi si inchisi.

Daca ai probleme cu sebumul foloseste masti cu argila albastra sau alba. Argila trebuie sa fie pulbere, nu gata preparata, si o poti combina cu apa plata, ceai de musetel sau ceai de tei. Poti imbunatatii masca folosind niacinamida (activ cosmetic ). Eu pun proportii egale de argila si niacinamida, uneori pun mai putina niacinamida :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10055783

Foloseste un gel bland pentru curatarea tenului de doua ori pe zi - iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei, nu contine iritanti, curata bland si il gasesti in magazinele DM. Nu trebuie sa sari peste curatarea tenului.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Nu stiu daca esti fata sau daca folosesti produse hidratante dar daca da, iti recomand sa folosesti produse pe baza de acid hialuronic pentru ca hidrateaza foarte bine si nu incarca porii.
https://shop.cosmeticplant.ro/......nolie.html
https://www.bilenegre.ro/acid-hialuronic-2-la-suta-plus-b5-the-ordinary
http://theordinary.com/product/rdn-hyaluronic-acid-2pct-b5-30ml?redir=1

| 06072016 a răspuns (pentru Adry05):

Am argilă albastră, pulbere. Cum se prepară pentru față?

| anonim_4396 explică (pentru 06072016):

Pui intr-un recipient mic jumatate de lingurita sau o lingurita de argila, adaugi jumatate de lingurita ( sau mai putin, mie imi place ca argila sa fie ca o pasta, nu imi place sa fie prea lichida ) de apa plata, ceai de musetel sau verde ( e foarte ok doar cu apa ) si stai cu ea pe ten pana se usuca. Nu o aplica in zonele unde nu ai nevoie ca sa nu-ti deshidratezi pielea.

Un exfoliant chimic cu acid salicilic ar fi binevenit pentru ca patrunde adanc in pori si curata tot sebumul si impuritatile de acolo. In magazine eu n-am gasit un exfoliant care sa aiba o formula buna si musai sa aiba pH-ul optim pentru a exfolia ( intre 3 si 3, 9 ), daca un produs contine acid salicilic dar n-are o cantitate suficienta si nici pH-ul nu e potrivit el are doar un usor efect antibacterian.

Chiar daca folosesti un exfoliant, o crema cu niacinamida sau retinol ( mie nu-mi prea plac produsele cu retinol, sunt greu tolerate si fotosensibilizante - niacinamida e foarte bine tolerata si nu fotosensibilizeaza tenul ) este obligatorie pentru a micsora aspectul porilor.

Mie imi place exfoliantul asta, imi ajunge 1 an de zile o sticluta. Este lichid, ca o apa, si se absoarbe foarte repede.
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/

Alta varianta ar fi exfoliantul de la TO dar nu e pe stoc momentan, doar sa-ti faci o comanda de mai multe produse de pe site-ul oficial ca sa nu platesti transportul :
https://www.bilenegre.ro/solutie-de-acid-salicilic-2-la-suta-the-ordinary

Evita ingredientele iritante ( alcool, parfum, uleiuri iritante, sucuri de citrice, menthol, scortisoara etc. ) pentru ca iti pot mari activitatea glandelor sebacee si iti sensibilizeaza pielea. Chiar daca tu nu vezi pe moment efecele, unele tenuri nu sunt atat de reactive, schimbarile ( din pacate in rau ) se intampla la nivel celular. Extractul de rozmarin este bun, uleiul de rozmarin e daunator iar lavanda are efect daunator asupra celulelor care produc colagen si sensibilizeaza pielea :
https://www.paulaschoice.com/......d-oil.html

| 06072016 a răspuns (pentru anonim_4396):

De câte ori pe săptămână trebuie sa folosesc argila?

| anonim_4396 explică (pentru 06072016):

De 2-3 ori pe saptamana. Aplica un produs hidratant dupa masca.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Https://www.bilenegre.ro/......elor-cosrx
De crema asta ce parere ai? Am niste pete ramase de la cosuri, crezi ca ar merita banii?

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nu isi merita banii din start. :)) Avand tipul asta de ambalaj, produsul se contamineaza foarte usor cu bacterii si ingredientele sunt distruse de aer. Centella Asiatica ajuta la regenerarea pielii, are proprietati antioxidante, dar poti sa folosesti uleiul extras din planta asta :
https://www.elemental.eu/ro/677-ulei-de-centella-asiatica.html

Personal, prefer emulsia cu niacinamida de la Gerovital sau serul cu 10% niacinamida de la the ordinary. Niacinamida este un ingredient foarte bun pentru problemele tenului acneic.
https://www.farmec.ro/......a-431.html

Vezi aici toate proprietatiile niacinamidei : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

Pe langa niacinamida se poate utiliza si un exfoliant tip AHA care exfoliaza la suprafata tenului, stimuleaza productia de ceramide si colagen, ajuta la vindecarea mai rapida a petelor si ingredientele patrund mult mai bine in ten, ctrl+F si cauta AHA aici ca sa vezi mai multe detalii :
https://www.tpu.ro/......-probabil/

Acid lactic gasesti aici : https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

Apropo, mi-am luat zilele trecute gelul si serul si le ador, hidrateaza incredibil. Gelul este complet mat si trebuie sa fie aplicat un strat generos de apa termala deasupra sau sa fie tapotat tenul cu apa plata si usor masat ca altfel apar numai "scame", iar serul... dupa ce l-am incercat ma batea gandul sa-mi comand inca 5 sticlute :)), are o textura usor lipicioasa dar se simte minunat si e mult mai hidratant decat gelul.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Cu placere happy

12 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

In primul rand, alege produse de calitate pentru problema tenului tau. Fii atenta la ingrediente:ele trebuie sa fie bogate in magneziu si zinc. Aceste doua ingrediente echilibreaza nivelul de sebum al pielii tale si curata porii in profunzime.
Produsele care contin rozmarin si lavanda diminueaza iritatiile si inchid porii.
Orice produs care are proprietati non-comedogenice nu iti va imbacsi porii.
De asemenea, produsele care contin acid salicilic, pe langa faptul ca sunt anti-acneeice, au efect exfoliant care ajuta, din nou, la curatarea si minimizarea porilor.
Pastreaza-ti tenul mereu curat. Ai grija la igiena lui. Niciodata nu dormi cu el machiat. Demachiaza-l. Pentru ca altfel, tot siliconul si ingredientele machiajului vor intra in pori, ii vor bloca si, la urmatoarea spalare, acestia vor arata mai deschisi.
Protejeaza-te impotriva factorilor UV. Foloseste un produs cu factor de protectie. Sub machiaj sau chiar si asa, pe tenul curat. Daca nu folosesti un produs UV, tenul isi va pierde din elsaticitate, ceea ce inseamna ca si porii vor arata mai mari.
Daca tenul tau este gras, acesta reprezinta iarasi, un factor important. Tenul gras are tendinta de a face porii mult mai vizibili decat cel uscat. Daca ai tenul gras si pori mariti in zona T, foloseste o masca pe baza de argila. Argila scoate efectiv tot uleiul acumulat in pori.
Mai nou, exista in magazine, servetele de blotting. Daca iti permiti, foloseste-le. In timpul zilei, daca tenul tau devine prea gras, poti sa te stergi cu un servetel si acesta absoarbe tot sebumul acumulat pe ten.

| AwGenetix a răspuns:

Baumit, sapa autonivelanta.

| 06072016 a răspuns:

Dacă nu mă puteți ajuta nu înțeleg de ce ați intrat să lăsați un răspuns total aiurea. -_-

| AwGenetix a răspuns (pentru 06072016):

Nu e deloc total aiurea. faceam doar un moment vesel, oricum orice-ai folosi porii vor ramane la fel de mari. doar machiajele te pot ajuta. imi pare rau ca nu sunt genul care mangaie fin. suntem diferiti pe-aici. mai devreme sau mai tarziu o sa vezi cine a avut dreptate happy