| Nixs a întrebat:

Hei. Am probleme cu epilatul; vreau sa zic ca mereu dupa ce ma epilez cu ceara imi raman puncte rosii. Nu stiu cum sa scap de ele si arata destul de nasol, am si pielea cam alba si ies in evidenta. Pe langa asta, fara sa ma epilez, am niste bubite pe maini si chiar si pe picioare, cred ca e vorba despre fire de par crescute sub piele sau ceva gen; din nou, nu stiu cum sa scap de ele. Vreau sa am o piele fina si stralucitoare fara imperfectiuni de genu', sper ca ma puteti ajuta. Dau funda. Imi cer scuze daca am gresit categoria.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, e normal ca pielea sa se inroseasca dupa epilare. Cu o zi inainte de epilare foloseste un scrub ( ulei/gel de dus combinat cu particule abrazive, ex: malai, bicarbonat de sodiu sau zat de cafea, zatul de cafea poate sa fie folosit singur pentru ca lasa o pelicula uleioasa, dar daca ai pielea foarte sensibila cel mai bine e sa-l folosesti cu ulei sau gel de dus ), iar in rest exfoliaza pielea o data sau de doua ori pe saptamana ca sa nu mai ai probleme cu firele crescute sub piele. Nu freca pielea pana se inroseste, nu trebuie sa o agresezi.

Poti sa folosesti un exfoliant chimic ( BHA 2% ) cu o saptamana inainte de epilare si inca o saptamana dupa epilare, in ziua epilarii nu se foloseste. Previne aparitia firelor sub piele. Daca folosesti exfolianti chimici trebuie sa folosesti SPF zilnic ( care oricum e obligatoriu ) pentru ca exfoliantii chimici sunt fotosenzibilianti.

Dupa epilare poti sa folosesti 2 aspirine netamponate ( daca nu esti alergica la aspirina! ) pe care le dizolvi in ceai verde, solutia asta are proprietati anti-inflamatoare si trebuie folosita in 12-24 de ore de la prepararea ei - cu cat e mai proaspata cu atat mai bine. ( ingredientele dau un randament mai mare daca sunt proaspete )

Dupa aplica o crema cu oxid de zinc de doua ori pe zi timp de 4-7 zile, oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor )
Gasesti crema cu oxid de zinc la Bubchen Baby in DM, e 4-6 lei varianta mica si 18-20 lei varianta de 150 ml.
Gasesti un review aici : http://www.vintagelooksimona.com/......tarea.html

1 răspuns:
| AutumnDay a răspuns:

Buna! Asa raman dupa ceara, dar iti trec pana a doua zi, nu-i asa? Mie imi raman acele pete rosii unde a fost firul de par pentru ca il supui unui traumatism, practic il scoti de la locul lui si adesea poate chiar iesi putin sange in piele. Atat la epilator, cat si la ceara raman acele punctulete rosii, nu ai ce sa le faci. In general, se duc pana a doua zi. Dupa epilat fa-ti un dus cald(ajuta sa treaca mai repede, uneori chiar in cateva ore) si aplica o crema hidratanta pe zonele epilate.