| JstGeorge a întrebat:

Hei, as avea nevoie de ajutor. In cateva saptamani trebuie sa fac pozele de a 8-a si am cateva cosuri pe fata care trec greu. Nu stiti cum as putea sa scap de ele? Sau cu punctele negre, de ele cum as putea scapa? Mersi big grin

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Punctele negre se pot extrage (stoarce) dupa ce se inmoaie zona cu o crema de fata sau fond de ten. Se storc delicat tinind degetele intr-o batista. Sau vorbesti cu un cosmetician sa te aranjeze cu ceva timp inainte ca sa aiba timp sa dispara eventuale roseli pe fata.
Cosurile se pot da cu ceva fond de ten la fotografiere. Poti incerca sa vorbesti si cu fotograful sa te fotoshopeze putin (nu mult, ca altfel te faci prea frumos ca in desene animate).

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Functioneaza 100% are un pret mai mare, dar face toti banii
https://www.amway.ro/......essentials

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce este asa minunat, la un produs care se limpezeste de pe ten( ingredientele benefice nu se limpezesc ), de costa 130 lei?
Ignorand iritantii pe care ii contine : FRAGRANCE/PARFUM, DIAZOLIDINYL UREA, LIMONENE, LINALOOL etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu-ti place nu te obliga nimeni sa cumperi, te agiti asa degeaba de parca mi-ar pasa.
Daca nu ai bani, du-te si cumpara-ti draga ceva mai ieftin din supermarket... alea sigur sunt mai bune si cel mai probabil chiar nu contin iritanti

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te-am intrebat ce este asa minunat la un banal scrub de face toti banii ( din moment ce afirmi asa ceva banuiesc ca ai niste argumente, nu? ), dar vad ca nu esti capabil sa-ti sustii recomandarea si te agiti debitand tot felul de mizerii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are rost sa-mi sustin recomandare in fata ta...
Pierd timpul degeaba, mai bine stau si ma uit cum trec norii pe cer

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai pierdut timp aiurea tastand doua comentarii irelevante, inteleg ca nu stii sa gestionezi nici banii si nici timpul. Bine boss laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc! Apreciez laudele tale, da asa multe comentari irelevante am... Cateodata cred ca intrec masura ca.mi bat capu cu copii de pe aici...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Copiii * s-ar putea sa nu se prinda la o aluzie asa subtila, incearca sa fii mai direct in comentarii*. Hai ca deja-mi esti simpatic, sper ca nu te-am stresat prea mult. Weekend fain sa ai puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Punctele negre nu se " inmoaie" cu fond de ten si dupa se storc.

2. Tenul nu se spala cu sapun
Săpun de toaletă - pH : 9.0 – 10.0
sursa : https://ro.wikipedia.org/wiki/PH

Produsele destinate curatarii tenului trebuie sa aiba un pH intre 5 si 6, un pH mai mare ( cum este cel al sapunurilor obisnuite ) poate duce la dereglarea barierei naturale a pielii si asta presupune deshidratare, descuamare, iritarea, inrosirea pielii sau in unele cazuri, aparitia cosurilor pentru ca bacteriile nu mai sunt oprite de aciditatea naturala a pielii. Pielea are un pH de 5, 5. ( aceasta este o valoare universala - pH-ul depinde mult de tipul de ten )

3. Zeama de lamaie este foarte acida ( are un pH intre 2 si 3 ), iritanta ( ba chiar contine un ingredient care are rol de penetrare si ajuta ceilalti iritanti din componenta ei sa patrunda in piele ) si fotosensibilizanta.

Gasesti in farmacii crema bioderma sebium global, are ingrediente antiinflamatorii, calmante si acid salicilic. Acidul salicilic are efect antiinflamator, antibacterian usor, indeparteaza excesul de sebum din pori ( ala care produce cosurile si punctele negre ). In concluzie, este foarte eficienta crema asta.^^
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029570

Pentru a scapa de punctele negre ( pe moment ) poti sa folosesti un prosop umezit pentru exfolierea usoara a tenului. Uzi un prosop, pui putin gel de curatare pe el, iar prin miscari circulare si blande iti masezi tenul. Nu insista foarte mult ca sa nu-ti iriti tenul, nu trebuie sa freci pana te inrosesti. Genul asta de exfoliere nu o faci pe portiunile pe care ai cosuri.

PS : scruburile/exfolierea mecanica nu este recomandata pentru ca ea doar indeparteaza " capul " oxidat al punctului negru si iti da falsa impresie ca ai scapat, dar sebumul oxideaza din nou, iar " mizeria" tot in pori ramane. Aceasta solutie este buna doar pentru moment, exfolierea chimica cu BHA/Acid salicilic este cea care te ajuta. Din aceste motive consider ca produsul recomandat de David este irelevant si nu-si justifica pretul. Un gel de curatare bine formulat cu niste particule abrazive face acelasi lucru si nu costa 130 lei.

http://www.paulaschoice.ro/......-30ml.html

Acestea sunt beneficiile bha-ului ( produsul mentionat de mine are si ingrediente care ajuta la prevenirea imbatranirii pielii ) :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

Foloseste si un gel de curatare pentru a indeparta celulele moarte ( nu se compara cu un exfoliant chimic ), praful, transpiratia si restul de impuritati de pe ten care favorizeaza formarea punctelor negre prin blocarea porilor. Iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei si il gasesti in magazinele DM. Este formulat corect.
https://beautybydoerthy.files.wordpress.com/......schgel.png

| raresandrey a răspuns:

Rezultate foarte bune obtii cu zeama de lamaie.In fiecare seara inainte de culcare storci o felie de lamaie si te dai pe fata, dar nu inainte de a te spala cu apa si sapun. Foarte important, sa ai prosopul tau si sa-l schimbi cat mai des cand faci ce am spus.

| JesseH a răspuns:

Nu te stresa. Vor fi editate pozele. happy

| aria1996 a răspuns:

Pentru coșuri usturoiul e bun... îl curăți îl tai un pic cu cuțitul și freci ușor pe zonele cu probleme și după Iași așa până a2a zi dimineață te speli, te dai cu cremă hidratantă și gataaaa!

| WalkerAW a răspuns:

Inceaca cu fond de ten

| DariaIoana2002 a răspuns:

Pai eu din cate știu pentru coșuri este foarte bun usturoiul.Da, știu poate nu-ți vine sa crezi, dar și eu am încercat pe propria piele și-ți garantez ca funcționează....Tot ceea ce trebuie sa faci e sa tai o bucata de usturoi (nu trebuie sa tai ditamai bucata, puțin acolo cat sa aplici pe zona afectata)...De preferat aplici asta seara, adică na ziua bănuiesc ca mai ieși și tu pe drum sau te mai plimbi cu prietenii/prietenele și mna. laughing Asa ca seara, mai întâi te speli pe fata ca să-ți cureți pielea; după asta faci ceea ce ți-am spus cu usturoiul, iar a doua zi de dimineață te speli iar pe fata ca sa îndepărtezi mirosul acela.

Inca o chestie:Coșurile apar de cele mai multe ori din cauza alimentației..Adică cu cat ai o alimentație cat mai sănătoasa cu atât și tenul tău va arata mai bine și nu va mai trebuie să-ți faci griji ca vor apărea coșuri.