| anonim_4396 a întrebat:

Hei,fetele! Ce trucuri stiti ca sa creasca parul mai repede?

6 răspunsuri:
| DeeaOcHiSoRyCaPrUi a răspuns:

Eu stiu ca daca iti ti parul impletit mai mereu iti creste mai repede parul. Acum nu stiu cat de adevarat este.

| Ina93 a răspuns:

Eu am folosit ulei de ricin si sunt multumita.

| SKa a răspuns:

Nu ai nevoie de nici un tratament.
Cu uleiu de ricin poate sa-ti creasca numa intr-o parte.

Tot ce ai nevoie ca sa-ti creasca parul mai repede este sa ai RABDARE.
Asa creste si mai sanatos, si spalal cat mai des poti tu.

| Charlene a răspuns:

Tunde vârfurile (doar 1 cm) regulat la cel mult 60 zile, pentru a facilita creşterea. Acum o să-ţi pui întrebarea: de ce să-mi tund vârfurile, când părul creşte de la rădăcină? Într-adevăr, părul creşte de la rădăcină, dar, dacă vârfurile sunt despicate, ele se usucă şi cad. Deci, ca lungime, părul va rămâne la fel.

Masajul tonic
Foloseşte o loţiune tonică pe bază de cafeină şi mentol, care ajută la reactivarea şi stimularea circulaţiei sangvine la nivelul bulbului de păr, întărindu-l şi revigorându-l. Loţiunea tonică se masează aproximativ 10 minute, la rădăcină. Dacă faci masaj cu această loţiune aproximativ 1-2 luni, o să vezi apărând firicele mici de păr, semn că se regenerează.

Dormi exact cât trebuie
Ai grijă la somn! Orarul de somn să nu depăşească limitele normale. Nici prea mult, nici prea puţin. S-am constatat că la multe femei odihna şi lipsa stresului par a avea un rol foarte important în creşterea părului.

Alege între plete şi unghiile lungi
În cazul în care ai unghii naturale mari, părul va avea de suferit, creşterea sa va fi dereglată, din cauza metabolismului uman pentru sinteza de cheratină, proteina comună unghiilor şi părului. Femeile care au părul lung au unghii care sunt predispuse la exfoliere şi nu cresc, iar în cazul în care ai o manichiură şi o pedichiură mai lungă, părul are de suferit.

| Estera123 a răspuns (pentru Charlene):

In legatura cu ultima chestie te contrazic. Eu am parul destul de lung(mult peste jumatatea spatelui), dar unghiile mele nu au de suferit in niciun fel. Si un alt contra-argument: parul meu este foarte foarte des, iar unghiile au albul acela atat de puternic incat colegele cred ca eu sunt facut 'french', si cresc foarte repede.
Eu i-as putea recomanda uleiul de ricin(m-a ajutat foarte mult in perioada cand imi cadea extrem de mult par din cauza unui tratament) sau uleiul de argan de aici http://shoppingarea1.blogspot.com/

| lilipet a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te mai dai cu chesti nenaturale si sa il dai numai cu ulei de masline facut in casa sau cumparat de la un salon si dupa aceea sa il lasi sa creascaa... funda?