| Ioanafreeyourmind1995 a întrebat:

Hei fetelor! Eu am crezut intotdeauna ca am un ten uscat spre normal sa zic, dar daca de cateva luni au inceput sa mi se evidentieze porii putin din zona de langa nas si sa am si puncte negre pe nas, dar nu foarte foarte vizibile cu ochiul liber, inseamna ca am un ten mixt si ar trebui sa folosesc produse de ingrijire pentru ten mixt? Mentionez ca nu am avut acnee niciodata, dar nu am fost ferita de eruptii, mai ales in preajma menstruatiei. Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tenul uscat este cel care iti da senzatia ca te strange si uneori apar si descuamari, cel normal nu are portiuni de piele uscata sau grasa, iar cel mixt este gras in zona T si uscat sau normal in rest. Daca n-ai zone grase nu ai un ten mixt si nu trebuie sa folosesti produse pentru ten mixt, e posibil sa folosesti creme mult prea emoliente care sa-ti blocheze porii, pana si un demachiant mult prea emolient poate contribui la aceasta problema sau utilizarea sapunului pentru spalarea tenului.

Pentru punctele negre poti sa folosesti acid salicilic. Acidul salicylic exfoliaza celulele moarte de pe suprafata pielii si din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati, amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime, indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten, imbunatateste aspectul pielii, stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine, amelioreaza petele pot acne dupa cel putin 6 luni de folosire, are efect anti-inflamator si antibacterian usor, iar ingredientele aplicate pe un ten exfoliate zilnic patrund mult mai usor in piele.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10055229

In prima saptamana il aplici o data, in a 2-a saptamana de doua ori si tot asa pana ajungi la aplicarea lui de 5 ori pe saptamana. Acidul salicylic/BHA-ul se aplica doar seara pe tenul perfect curat si uscat, daca ti-ai spalat tenul trebuie sa astepti 10 minute pentru a ti se regla pH-ul. Exfoliantii chimici isi pierd proprietatea in prezenta apei pentru ca au un pH scazut, iar apa ( care are un pH ridicat ) ii neutralizeaza pH-ul. Dupa aplicarea BHA-ului astepti 10 minute pana sa aplici alt produs. Cremele au un pH apropiat tenului si pot sa ii distruga pH-ul acidului salicylic. Introducerea treptata e foarte importanta atunci cand folosim ingrediente active, oricat de benefice ar fi aceste ingrediente ele ii pot face rau tenului daca se face "abuz" de ele la inceput, iti poti irita tenul foarte rau si sa inceapa sa se descuameze/decojeasca.

| Ioanafreeyourmind1995 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanafreeyourmind1995):

N-ai pentru ce.^^

3 răspunsuri:
| Ajutor12 a răspuns:

Salut, eu cred ca ar trebuie sa te apropii de o farmacie, acolo sigur te vor ajuta