| NicollNikkyKv a întrebat:

Hei fetelor... vreau sa va intreb ceva:
1. Am un fond de ten calmant cu care ma dau si pudra, baton corector. deci. eu mai intai ma dau cu batonul corector, bine, dar nu ma dau peste tot; de ex pe frunte ici colo, si cand ma dau imi ramane asa nu stiu cum sa zic ca, si atunci cand ti se duce pielea ( bronzul) ceva de genu nu stiu cum sa explic. Dupa ma dau cu fondul de ten. si doar acolo nu-mi place cum se vede mai ales la lumina.
DE CE OARE? MA PUTETI AJUTA CU CATEVA SFATURI PT MACHIAJ?!
SI VREAU SA VA INTREB DACA ACEL CORECTOR POATE FI FOLOSIT DE LA CEARCANE? APP: DE UNDE L-AM LUAT NU A SCRIS DE EX CORECTOR PT COSURI ADICA SPECIAL PT COSURI DOAR CORECTOR PT ASCUNDEREA IMPERFECTIUNILOR DACA NU MA INSEL.

FUNDA! + VOT LA TOTI

Răspuns Câştigător
| Kokoooooo a răspuns:

Nu stiu ce sa spun...Eu de exemplu ma dau cu un fond de ten putin mai deschis de cat culoarea pielii mele si cu pudra, bine ma mai dau si cu tus, rimel etc. Sfatul meu e sa te dai prima oara cu corector unde consideri tu ca ai o inperfectiune, dupa sa te dai cu fond de ten, dar nu exagerat de mult...si dupa daca mai consideri ca e cazul sa te dai cu putina pudra.App sa nu uiti sa te dai si pe gat cu fond de ten pentru a nu fi o mare diferenta a culorii pielii dintre fata si gat, si sa il intinzi bine. Sper ca te-am ajutat. Funda? happy

2 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

În primul rând,corectorul să fie cu o jumătate de ton,maxim un ton mai deschis decât fondul de ten. Şi ăla trebuie să fie cât mai apropiat de nuanţa pielii tale.
Întâi aplici fondul de ten şi apoi corectorul. Chiar dacă scrie că e pentru coşuri,se poate folosi şi la cearcăne, atâta timp cât e unul solid, care să se întindă bine. De obicei, cel solid acoperă mai bine.
Apoi foloseşti pudră. Când acoperi coşurile cu batonul corector, doar faci mici punctuleţe pe coş şi apoi estompezi cu degetul sau foloseşti o pensulă.
Nu e nevoie să te dai pe gât cu fond de ten, cum a spus Nicola2000. dacă e nuanţa foarte apropiată de a ta,te poţi da doar pe zonele cu probleme, nu pe toată faţa, că nici nu se va observa diferenţa.

Sunt creme şi altele care ascund coşurile, dar te uiţi să nu conţină alcool. Că unele au în componenţă acid salicilic şi alte substanţe. Astea mai şi vindecă.Nu se pot folosi în zona ochilor că îţi usucă pielea. Dacă este un corector simplu, se foloseşte în orice zonă.

| PanteraNeagra1999 a răspuns:

Eu zic sa nu te mai dai cu acel fond de ten si sa mergi la un doctor (dermatolog)
si sa ai spui lui problema ta, asa de capul tau ..pff si eu am folosit tot ce era nevoie pentru a scapa de cosuri ..mai ales pudra si fondul de ten pana intr-o seara cand am vazut ca aveam fata plina de bubite (cosuri) care erau multe si daca le spargeam ma usturau
am mers la doctor etc..si acum urmez un tratament special pentru indepartarea lor..si eu am facut de capul meu si tot eu am avut de suferit happy