| M1a1r1i1a1n a întrebat:

Hei!
M-a oprit un domn, care lucrează la o agenție de modele pentru diverse brand-uri și mi-a spus că fizic mă încadrez cerințelor, așa că m-a invitat la un "casting" într-un platou, unde am fost acceptat, apoi am făcut vreo 20 de poze pentru un album de colaborare, iar acum pe contractul respectiv spune că trebuie să plătesc o anumită sumă, dar care mă asigură că o voi recupera după primul "eveniment" după câteva săptămâni deja.
Acum nu știu cât de credibil să fie?
A mai făcut cineva așa ceva? Sau a fost "luat" de pe stradă și are succes acum în domeniul respecitv?
Dau funditaaa

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să zicem că ți-a cerut 500 de lei. Pentru ce? Pentru poze?
Ai semnat un contract înainte să îți facă pozele? Ți-a spus înainte să le facă pozele cât te va costa totul? Ești sigură că acea agenție există sau el este doar un fotograf care a închiriat o cameră unde are un aparat foto? După ce ți-a făcut pozele și erai singură cu el în cameră, pentru că ți-a făcut un serviciu, el te putea forța să îi dai banii, că ți-a făcut un serviciu.
Știi ce face acel domn, pentru că apa aerul și fraierul nu se termină niciodată? El stă acolo pe bul și așteaptă fraieri. Iar de când este în meseria de excroc, a învățat să citească în aura oamenilor, pe fruntea unora scrie cu litere mari.
FRAIER.
Apoi le face poze. Și le cere cinci sute de lei. Și spune că dacă vei fi angajată, dar asta nu depinde de el. Și agenția aceea de modeling nu există. Și apoi el mai iese pe bul din nou.
Și ca în opereta Carmen de Bizet.
Ce de lume, unii trec, alții vin, (Chaque vient, chaque va).
Târgul e de lume plin, târgul e de lume plin.
Pe care el o cântă așa.
Târgul e de fraieri plin.
Așa că, dear one, cu banii aceia ți-ai plătit o lecție.
Când întâlnești o asemenea ofertă atrăgătoare - too good to be true, ca să nu fii nepoliticoasă, spui.
- Mulțumesc dle, dar ceea ce îmi spui dta este too good to be true.
Nu mă interesează.
Și nu mai stai cu el de vorbă, dacă stă în fața ta, îl ocolești, pleci mai departe, nu stai să te aburească.
Dai fundiță sau nu dai?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o pacaleala evidenta. Multi s-au pacalit asa, au pierdut banii si nu au mai fost chemati niciodata. Profita de vanitatea adolescentilor, care se cred superbi.

| Adry05 a răspuns:

Da, de cel putin 2-3 ori am patit. Nu sunt reale absolut deloc, cauta doar sa-ti ia banii, agentiile serioase asteapta ele sa fie contactate de interesati, nu iau oameni random de pe strada.

| darrio2007 a răspuns:

Teapă. Mai intai trebuia sa vezi contractul si ce prevede in el. Apoi, daca esti de acord, sa-ti faca pozele. E veche chestia asta, numai ca fraierii sunt noi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da au mai luat mulți teapa asta. E plin netul cu întâmplări de genul.

| sierra1 a răspuns:

Cât îți cere?

| Andreeush a răspuns:

E țeapă!
S-au mai intamplat cazuri din astea până acum în mai multe orașe din țară.

| flixbuster a răspuns:

Nici o firma serioasa nu iti va cere niciodata bani in avans pentru a lucra.

Firma te plateste pe tine pentru munca, nu tu platesti firma.

Daca se fac cursuri, specializari, orice pentru ca sa iti poti face treaba - tot de firma trebuie platite, eventual se face anexa la contract de munca si se scrie ca daca pleci inainte ca firma sa-si recupereze investitia (numar de luni, ani) trebuie sa platesti procentual din valoarea cursului, specializarii, proportional cu perioda contractuala neacoperita.

Asadar, "oferta" primita de tine nu pare credibila.

Poti sa mai cauti pe net informatii despre firma, poate au mai trecut si altii pe acolo si au scris ce si cum.

| Panamax a răspuns:

Iti gadila putin orgoliul si te lasa fara bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este agentie de modeling. Asa obisnuiesc ei sa isi caute clienti, iar ca sa faci cursul de modeling trebuie sa platesti bani. Banii ceruti este de fapt taxa cursului. Recuperarea banului nu este garantata pentru ca acest curs doar incearca sa te puna in lumina reflectoarelor. Daca nimeni nu te cauta pentru poze, o coperta sau orice altceva, atunci ramai doar cu gandul ca ai facut un curs care nu foloseste la nimic. Crede-ma, cunosc persoane care se vedeau mari modele facand acest curs si au ramas cu ochii in soare. In aceasta industrie este concurenta foarte mare si nu oricine ajunge model.

Iti dau un sfat : cheltuie banii in alt scop, in nici un caz sa platesti pentru acest curs.
Bine, daca tu crezi ca reusesti atunci spor la treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este fake, a fost si la tv, niste tigani din puscarie, aveau asemenea "agentii"
Era si in constanta la tomis. Erau vreo 3-4 fete, si opreau pe oricine, nu trebuia sa fii model sau rahat. Si te luau inauntru, iti faceau cateva poze si trebuia sa dai 500 ron si mai departe te cautau ei daca "cica aveau vreun client sa te solicite pe tine"
Nu te mai sunau nici o data happy

| IIIshaneIII a răspuns:

Cum puIa mea sa platesti in avans?
E o excrocherie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

De ce vorbesti asa pe TPU? Spurcatule. Unde te crezi pe maidan? Pe tarla?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru anonim_4396):

Spurcat/a sa le spui celor ce au creat un specimen ca tine!
Nu iti convine zboara de aici!
Nu iti dau tie explicatii de ce am folosit o tenta vulgara!

| Asasseya a răspuns:

Este un trend cu aceasta modalitate de a te face sa crezi ca vei castiga un ban muncind, cand de fapt ramai cu banii dati si fara nici un eveniment din care sa iti scoti macar banii pe care i-ai investit. E plin de astfel de persoane care te racoleaza mai ales prin zona Universitate ( Bucuresti), insa din pacate multi nu stiu si raman cu banii dati.