| dirtyraccoon a întrebat:

Hei! Poate sunt singura fata care nu stie sa foloseasca machiaj habar nu am rolling on the floor Am incercat sa ma machiez si aratam ca un cartof sclipicios. Cum ar trebui sa folosesc fond de ten, iluminator si ce or mai fi alea ca sa acopar imperfectiunile de pe fata? Si cum fac si eu sa imi iasa doua codite cu eyeliner ca lumea? A si inca ceva cum pun ruj pe buze in asa fel in cat sa nu dau pe langa, adica chiar si daca depasesc foarte putin se vede oribil. Intrebarea nu e la misto, heelp si nu radeti de mine rolling on the floor

20 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Recomand sa nu te machiezi nimic! Toate sunt cu chimicale, din cauza asta s-a imbolnvit si a murit Denisa Raducu! Mai bine pentru fata si ten o crema hidratanta APIDERMIN! Te asigur ca o sa fii foarte frumoasa decât machiata cu chimicalele!

| dirtyraccoon explică (pentru untu):

Din cauza asta a murit? Eu nu stiam...ce chimicale atat de periculoase sa fie?

| untu a răspuns (pentru dirtyraccoon):

Asta au zis de la protectia consumatorului sa citim pe etichetele truselor de machiaj, farduri, creme.etc... Si mai informeaza-te de pe GOOGLE!

| onivapupa a răspuns (pentru untu):

Tf... Avea cancer la ficat; nicio legatura cu fardurile. Nu mai impartasi informatii false.

Răspuns utilizator avertizat
| anamariarot a răspuns (pentru dirtyraccoon):

Nu te mai lua după nenea ăsta, că vorbește mult și prost. Ciroza nu se face de la machiaj... ce oameni laughing

| untu a răspuns (pentru onivapupa):

Nu e o informative falsa! De la prafueile pline de chimicale CE intra in porii pielii intra pans la sange care circula la celule si de acolo apar reactii adverse!

| onivapupa a răspuns (pentru untu):

Suntem inconjurati de chimicale, depinde cat de daunatoare sunt pentru organism. In cazul fardurilor intr-adevar exista ingrediente la care suntem alergici sau daca sunt facute in fabrici dubioase si neautorizate pot avea si subtante interzise(dar acelea nu se vand in magazine serioase care tin la sanatatea clientilor). Dar suntem in secolul 21 si un fond de ten este fabricat dupa niste norme, teste si nevoi generale ale clientului. Cred ca din cauza unor lucuri puse pe piele, faci maxim un cancer de piele, la afectarea organelor interne nu se ajunge.

| untu a răspuns (pentru onivapupa):

Nu cred!

| DaCumSaNu a răspuns (pentru untu):

Doamne cat am ras rolling on the floor
I-auite cate aflu si eu pe aici.
Inseamna ca si acum 2000 de ani existau machiaje avand in vedere ca si atunci mureau oamenii de cancer la ficat rolling on the floor

| DaCumSaNu a răspuns (pentru untu):

Doamne da' ce nu crezi?
De ce crezi ca ti-a dat Dumnezeu creier? Nu-l poti folosi? Esti o specie inedita? Gandeste putin, macar putin.
Daca tu iti tai o ureche iti cade piciorul sau ce?
Gandeste doar putin...

| untu a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Razi degeaba fato! Asta înseamnă ca nu ai inteles bine, ai inteles gresit! Îmi pare rau ca m-ai votat răspunsurile mele fiind eronate si nefolositoare ca asa este in realitatea civilizata! ( peste tot sunt capcane periculoase la tot pasul ceea ce ne i deamna sa fim foarte atenti si prevazatori la ceea ce facem)

| DaCumSaNu a răspuns (pentru untu):

N-a inteles nimeni nimic gresit, e doar capacitatea ta de a aborda o problema sub nivelul oricaror asteptari.

| LadyDee89 a răspuns:

Lasa-te asa happy e mai bine! cu imperfectiunile tenului, mergi la doctor, la dermato! lasa ruju si fii naturala! parerea mea!

Răspuns utilizator avertizat
| LadyDee89 a răspuns (pentru OnutzaIlm34):

Atunci fugi pe centura, esti asteptata!

| Takishima a răspuns:

Deci, normal daca folosesti fond de ten, acela e mai gros si se impanzeste mai greu, asa ca ai nevoie de primer sa aplici intai, e tot ca fondul debten doar ce e ceva mai gras, dar poti folosi deastfel si o grema mai grasa cum e Nivea. Apoi daca vrei sa aplici eyeliner trebuie sa iti intinzi ochii cu un deget sa ii faci de chinezoi astfel incat pleoapa de sus sa nu aibe riduri si linia trasata sa fie dreapta. Runul daca il aplici trebuie sa fie in functie de forma buzelor. Daca ai buze subtiri care abia se vad ar merge un roz sau piersica spre roz mat. La buze subtiri nu merge luciu, ruj sidefat sau negru. In niciun caz. O sa arati ca un pescarus cu cioc. Daca ai buze normale merge orice. La buze prea mari e bine sa folosesti ceva cat mai natural ca sa nu le faci sa pare voluptoase sa dai din greseala ideea de vulgara. Creierul asa percepe. Daca ai mustata sau naxilare patrate nu merge deloc ruj aprins, rosu mai ales. Subliniezi trasaturi masculine si risti sa pari trans. La pielea alba merge orice fard de ploape, la ten.mi inchis merge maro sau albastru. La ten inchis inchis merge galben. Depinde si cu ce ocazie te machiezi. E bine sa te machiezi cat mai natural posibil sa daca nu esti cunoscatoare sa nu risti prea mult. Cel mai mult conteaza sprancenele. Iti pun in evidenta ochii. Nu mai ai nevoie de rimel, fard de pleoape, eyeliner. Pune si ochii si fruntea in evidenta, toate trasaturile. Dau personalitate privirii. Daca vrei, poti sa le dai cu creion si sa le periezi putin. Exista special creion de sprancene care are si perie ca capac. Nu iti recomand monospranceana cum au unele fete facuta cu carioca. Par penibile pentru frumusete. Am mai vazut facute, dar cu gel probabil, un aspect mai natural facut cu o nuanta mai apropiata de cea a parului, nu negru sa sara in evidenta ca din satelit. La blond se mai potrivesc sprancene negre dar acele naturale nu acelea stridente care par cu marcarul facute. Asta e...
In orice caz daca ai trasaturi feminine ti se potrivesc o gama larga de make up dar daca ai trasaturi masculine si iti pui ceva prea feminin e posibil sa risti sa iti iasa in evidenta si mai tare trasaturile masculine sa creezi un contrast nedorit.
In ambele.cazuri ceva natural e cel mai indicat.

| Rx5hnS a răspuns:

Aplici o baza de machiaj hidratanta, daca ai ten uscat, care absoarbe uleiul si micsoreaza porii daca ai ten gras.
Aplici fondul de ten pe podul palmei si iei cu degetul si pui pe fata. Apoi blenduiesti bine cu buretele (beauty blender).
Corectorul il pui sub ochi in forma de triunghi, pe frunte si pe nas. Apoi il blenduiesti.
Fixezi cu pudra (sub ochi eu prefer o pudra translucida alba pulbere e mai usoara sub ochi) si o pudra normala ( daca ai ten gras foloseste o pudra care sa absoarbă excesul de sebum, daca ai ten uscat sunt pudre speciale care nu usuca tenul).
Bronzerul il aplici pe linia de sub pometi( daca nu o vezi, fa duckface si o s-o vezi mai bine). Faci linia cu o pensula subtire, apoi blenduiesti.
Ca sa iti faci un codita de la tus, iti spun un pont de incepator. Iei o lingura si cu coada o pui in coltul ochiului si trasezi linia. Apoi cu partea de sus a lingurii o pui cu colrul in partea de sus a linie trasate si trasezi linia arcuita. Si colorezi in interior. Apoi trasezi linia de pe ochi, la baza genelor si unesti coada cu linia de la baza genelor.
Iluminatorul il pui pe pometi, sub arcata si in coltul intern a ochiului.

| 8andrei a răspuns:

Vezi Youtube. in engleza gasesti 1234542313454532 clipuri despre machiaj. Succes!

| AnoukMarouk a răspuns:

Ar fi un raspuns de 100+ pagini daca l-as scrie aici. Am un canal de YouTube unde postez tutoriale. Sper sa te ajute si sa te abonezi :) https://www.youtube.com/channel/UCZ7mp3LBHMFfaClAe3FGeYQ