| irinuk28 a întrebat:

Hei happy, recomandați-mi un demachiant bun,preferabil de la farmacie sau nu numai, dar care să conțină ingrediente naturale, fără parfum și chimicale.
Fundăăă!
Merci.

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca vrei ceva 100% natural incearca un ulei de migdale dulci.

"Uleiul de migdale dulci este cel mai bun demachiant! Nu există altul care să fie atât de bine tolerat de toate tipurile de ten! Are o formulă apropiată de cea a sebumului produs de piele, astfel încât e imposibil să îţi irite tenul. Dimpotrivă! Dacă ai tenul foarte iritat şi până şi spălatul cu apă îţi provoacă usturimi şi pete roşii, cu uleiul de migdale dulci nu vei simţi niciun disconfort. Garantat!

Cum procedezi? Secretul e să combini uleiul cu puţină apă, altfel discheta demachiantă îl va absorbi foarte repede şi uleiul nu se va întinde cum trebuie pe faţă. Ia discheta şi umezeşte-o uşor cu apă, aplică uleiul şi demachiază-te peste tot, inclusiv în zona ochilor. Spală apoi tenul bine de tot cu apă şi şterge-l cu o dischetă uscată. Dacă pe dischetă rămân impurităţi, repetă demachierea, apoi spălarea. Fă testul cu discheta uscată până când aceasta rămâne curată. Abia atunci poţi spune că ai tenul perfect curat.

Pentru a îndepărta orice urmă de ulei de pe faţă, apa nu este de ajuns, aşa că foloseşte un tonic. Natural, bineînţeles! Încearcă apă de albăstrele, trandafiri sau levănţică. Au proprietăţi tonifiante, refermizante, astringente şi regeneratoare."

| lindemona a răspuns:

Buna,

Eu folosesc Lapte demachiant Milk & Honey Gold de la Oriflame. Este foarte bun si il recomand cu caldura. Costa in jur de 20 lei la oferta in catalog.
Am o prietena care nu suporta nici creme si nici un fel de demachiant. Dupa multe incercari, i-am recomandat acesta si este extrem de multumita de el.

Il poti vedea aici http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=24733

Sper ca te-am putut ajuta;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi sunt mai scumpe, folosește cu încredere produsele de la Yves Rocher.
Găsești pe internet sa dai comanda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
recomand apa micelara de bioderma sensibio pentru ten sensibil este extraordinara si o gasesti in farmaci.
O zi buna.

| capricc a răspuns:

De ce nu ti-l faci tu acasa? www.fucsia.ro/incearca-si-tu-demachiantul-homemade-al-adinei-halas. In loc de apa de trandafiri eu folosesc apa de aloe vera si o cincime de ulei de masline bio.