| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile, cand am iesit din mol, a venit un barbat la mine si m-a intrebat daca sunt sunt interesata sa lucrez gen sa pozez pentru cataloage de haine, cosmetice, rechizite etc.
I am spus ca da... am urcat sus in mol cu el...
Am ajuns intr-un fel de magazin din mol, acolo erau mai multi copii si adolescenti (aveau undeva la 7-15 ani) a venit o doamna mi-a explicat cum sta treaba etc etc. Am acceptat, am platit taxa de inscriere. Mi a dat bon, numar de telefon. Urma sa ma sune zilele astea sa imi spuna cu ce brand o sa lucrez (bineinteles ca o sa fiu platita, o sa primesc lucrurile carora le-am facut reclama)
Deci pe invitatia aceia scrie numarul de telefon, este o poza cu cativa copii si scrie pe ea Be Fashion.
Credeti ca e inselatorie?
Erau multi fotografi, mi au facut vreo 4 poze pentru a intra in baza lor de date.
App. Si inca ceva spuneau ca o sa apar si in reclame la Tv daca sunt de acord. Dar acum vreau sa stiu daca voi ati fost vreodata si daca este adevarat?
Multumesc anticipat.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca te-a pus sa plătești ceva, e sigur inselatorie. Cei care vor vrea sa te angajeze, iti vor da bani, nu iti vor cere. Mergi la politie cu factura pe care ai primit-o

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

M au sunat. Maine trebuie sa fiu la mol, pentru a vorbi cu directorul (sau ceva de genu) si mai multe chestii

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia un adult responsabil cu tine. Intr-o situatie asemanatoare, fetele au ajuns in reviste pentru adulti (au fost convinse cu forta sa pozeze nud)

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum a fost? te intreb nu din curiozitate, ci fiindca e important sa stim daca toate astea sunt escrocherii sau unele chiar sunt oferte serioase. ai primit ceva bani, ai semnat vreun contract ferm?

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Da. Am semnat un contract pe un an. Am facut cunostinta cu Directoarea firmei... am participat la 2 sedinte foto pana acum, pentru a face un album.
De bani mi s-a spus ca la evenimente o sa i iau.
Primul eveniment il am saptamana viitoare.
Am semnat ceva, cum ca o sa am 15 evenimente asigurate.
Am intrebat o cunostinta care lucreaza in mol, daca este ceva serios, si mi-a spus ca si nepoata ei a fost si a pozat pentru cataloage de haine.
Nu am voie sa merg neinsotita pana la 18 ani... (cel putin asa mi s-a spus)

| alexalx1234 a răspuns:

Despre firma asta este vorba? https://ro.bfashion.com/

| anonim_4396 explică (pentru alexalx1234):

Nu pot accesa linkul

| anonim_4396 explică (pentru alexalx1234):

Aaaa. Da, cred ca da...

| anonim_4396 explică (pentru alexalx1234):

Da, cred ca asta este.

| alexalx1234 a răspuns:

Ce numar de telefon ti-au dat?

| anonim_4396 explică (pentru alexalx1234):

Il dau pe privat

| relativsausigur a răspuns:

Nu e vorba neaparat de inselatorie, insa poate fi vorba oarecum si de inselatorie.
Lucrurile stau cam in felul urmator :
In primul rand directorul unui brand, sau staful unui brand sa zic asa, vor fi cei care vor alege persoanele care li se par lor cele mai potrivite pentru a le prezenta produsele, deci va fi concurenta, deci nu vei fi sigur, 100 % chemata tu.
Vor alege intre toate persoanele carora le vor vedea pozele si datele fizice.
Inselatorie poate fi in oricare din urmatoarele 2 sensuri:
1. Faptul ca au taxa de inscriere ii ajuta pe ei sa faca bani, chiar daca producatorii de brand-uri vor alege o persoana din 100 pentru reclame, care considera ei ca are datele fizice superioare.
2.Chiar daca "te-au recrutat" intr-un mall, nu inseamna ca nu poate fi o simpla scamatorie de a face bani, care sub datele din formularul semnat de tine posibil sa scrie ca nu-si asuma nici o obligatie in a lucra cu tine doar pentru faptul ca te-ai inscris.
Insa succes, daca nu e o scamatorie inscenata, poti avea norocul sa fi chemata, si sa ai o oportunitate.

| MoralSystem a răspuns:

Hmm. Nu prea imi suna bine partea cu taxa de inscriere. Un model nu trebuie sa plateasca nicio tax de inscriere, el este platit.

| anonim_4396 explică (pentru MoralSystem):

Mda... nu stiu ce sa zic. Mi s au parul de incredere. Nu cred ca ar fi putut fi o excrocherie fix in mol, cu atatia oameni, si chiar nu eram singura, mai erau cativa ca mine. Plus ca taxa a fost de 100 de lei, nu mult dar nici putin. Mi s-a spus ca o sa incep cu "salariul" undeva pe la 200 de lei pe sedinta + o tinuta fin ce am facut reclama in sedinta + rechizite (carora le am facut reclama) + produse de beauty ( gen mai fresh. Adica nu machiajuri, ceva gen creme de corp, fata, maini, gel de dus, parfume etcc ai prins ideea. Si salariul pe sedinta, cu cat evoluez mai mult, cu cat va creste mai mult undeva la 400 de lei pe sedinta. Bineinteles sedintele le fac de 2 ori pe luna, pozele o sa le fac la diferite evenimente, diferite locatii. Mi s-a mai spus si ca transportul este platit de ei(locuesc la sat, si pana ajung in judet fac aprox o ora. Si mi se da bani in plus. Adica este decontat), si ca sedinta nu dureaza mai mult de o ora/o ora jumatate.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu cred ca ar fi putut fi o excrocherie fix in mol, cu atatia oameni, si chiar nu eram singura, mai erau cativa ca mine".
Chiar asa? Inseamna ca nu stii de ce sunt in stare excrocii. Un bun inselator va stii cum sa te ia incit tu sa nu banui nimic, el de fapt pe asta se va baza, fix in mall, cu atitia oameni. Ideea ta preconceputa de sigurata e tocmai plasa lui de a te prinde. Ai fi inteles mai multe daca urmareai "Brain games" de pe National Geographic. Mie mi se pare suspect ca ti-a cerut o taxa de inscriere. Modelele sunt platite, nu li se iau bani, ti s-a zis asta deja aici. Dar, na, poate sa fie ceva OK. Ai insa grija, daca observi ceva suspect, de exemplu daca vor sa te intilnesti cu ei intr-un loc privat, singura, fara nimeni, la un moment dat, ar fi bine sa te feresti. Pentru ca nu stii ce ti se poate intampla acolo.