| ansei a întrebat:

Am 14 ani si sunt plina de cearcane... stiu sigur ca nu e din cauza somnului, dorm cam 8 ore jumate. Am vorbit si cu mama (si ea are cearcane) si am ajuns la concluzia ca e pe baza genetica. Ce as putea sa fac ca sa scap de ele?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca dormi cele 8 ore in timpul zilei si nu in timpul noptii, asta este motivul.
Dormitul propriu-zis trebuie sa se intample de la 9-10 seara, nu dupa miezul noptii.
Ai putea sa-ti reglezi somnul si eventual sa mai cresti cu 1 ora, ca sa dormi 9 ore, asa cum este nromal la 14 ani, dar musai sa fie intre 10 si 7 dimineata, sau de la 9 seara la 6 dimineata.

| Yuoia a răspuns:

La cearcane nu exista "baza genetica".
La 14 ani ai putea dormi mai mult. Insa problema la tine ar putea fi de la ficat. Asta da, se poate mosteni. Si cearcanele sunt un indiciu (si) al suferintei ficatului. Nu e singura cauza. Mergi la medicul tau si cere sa iti recomande niste analize. Rezultatele vor arata ce ai.

| Antopuff a răspuns:

Da sunt genetice. O sa poti sa scapi de ele cand o sa treci de 20-25 de ani prin injectare de acid hialuronic de catre dermatolog.

| AndreeaCristina1992 a răspuns:

Bineinteles, poate fi si pe baza genetică.
Dar si din cauza somnului, eu cand nu dorm imi apar.Ar trebui sa te pui cam pe la 10 deoarece celulele ti se degenerează de la 10 la ora 1 noaptea.La fel ca și ridurile apar de la lipsa de somn.
A doua cauza poate fi folosirea abundentă de electronice (daca stai multe ore la calculator si telefon) si in timpul serii o să ti apara.
Sau de la lipsa de vitamine in corp
Poti sa le previn cu vitamine (mie mi-a trecut), somn si masca de ochi cu castravezi si de fata cu avocado banana si miere.