| anonim_4396 a întrebat:

Am de gand sa imi fac tratament cu keratina, am parul in scari si e trecut de umeri, nu prea mult, un par mediu. Problema e ca. parul meu e deteriorat iar momentan se vede extrem de ciudat scarile, de parca ar fi alta culoare. Dupa aplicarea acestui tratament cu keratina, se mai observa scarile astea oribile?

5 răspunsuri:
| djalexandrual a răspuns:

Exact asta spun si eu... taie ce e ros si fa dupa tratamentul.Prietena mea si prietena fratelui meu au facut acest tratament dupa ce s-au tuns...Arata superb de drept si superb de stralucitor

| Violleta2022 a răspuns:

La un par atatd e degradat, keratina nu face decat sa prelungeasca agonia de dinainte de taiere a parului.
Recoamnd cu caldura o schimbare de look happy taie-l si elimina tot ce este tocit, ars si arata nasol.

| anamariarot a răspuns:

Da, se vor observa in continuare, dar mai bine renunti la ideea de tratament cu keratina, iti tai parul pana il aduci la aceeasi lungime si il tratezi singura cu produse hidratante/nutritive.
De altfel, keratina lasa un aspect foarte placut initial, dar de cele mai multe ori o sa arda parul si o sa arate groaznic.
Iti las link-ul unui clip facut de unul dintre cei mai buni hairstylisti din Romania; el o spune detaliat: https://youtu.be/gnjACmqjghw

| Claraaaaa16 a răspuns:

Nu fă greseala care am facut-o eu. Nu iti fa tratament cu keratina. Eu mi-am facut si nu arata prea bine acum ca a trecut timpul. Imi cade parul si e ars. Tu ai grijasad

| Michaella004 a răspuns:

Nu îți recomand sa îl mai deteriorezi cu keratina, dar daca tot vrei un par drept ai pute incerca o masca din gelatina alimentara (simpla), apa si orcare balsam de păr. Amesteca o limgura de gelatina cu trei de apa (ar fi de dorit apa sa fie puțin mai fierbinte ca gelatina sa se dizolve mai repede) si o jumate de balsam. Daca nu iti ajunge poti marite cantitățile.
Apoi aplici masca pe par la 5 cm de la rădăcina. Ar trebui sa o faci foarte repede, pentru ca gelatina se întărește foarte repede si e cam neplăcut, dar nu iti fa griji ca dupa totul se va curăța foarte usor din cauza balsamului. Apoi iti pui o sacosa in cap si la fiecare 15 minute incalzeste-o cu uscatorul de par. Aceasta masca iti va face parul drept si in acelasi timp iti va întări firele de par (gelatina).
Sper ca te-am ajutat cu ceva.