| IoanaAnutaMaria a întrebat:

Hei TPU. Am o mica intrebare si in special apelez la fete pentru raspunsuri. Eu nu am folosit niciodata produse cosmetice fond de ten/pudre/creme etc etc. Am fost norocoasa am avut un ten superb curat/fin. Tot ce faceam era sa ma spal dimineata pe fața cand ma trezeam si o faceam cu ce gaseam in baie, sapun sau chiar gelul de dus, " STIU CA SUNA CIUDAT" si asa ramaneam toata ziua, nu mai foloseam nimic altceva. De 1 an am inceput sa ma machiez, sa folosesc tot ce nu am folosit vreodata. Eu însă nu am habar cum se face demachierea corect, nu stiu cu ce sa ma spal pe față ca sa nu mai folosesc sapunul, deoarece mi s-a uscat tenul si trebuie mereu sa folosesc o crema inainte de aplicarea fondului de ten, nici macar ce crema trebuie sa folosesc nu stiu, ma dau cu nivea ca imi lasa pielea fina si se intinde bine totusi fondul de ten, dar nu cred ca este buna. Intrebarea este cum ma spal seara cand eu am machiaj pe fata? Apa si ce? Dimineata la fel, ma spal cu ce pe fata? Ce crema sa folosesc apoi dupa spalare sa nu mai am tenul uscat? Cum sa ma machiez corect? Ce sa folosesc inainte sa aplic fondul de ten? Adica mie imi dau cu virgula toate astea... si totusi am 20 de ani. Cum ma machiez si demachiez corect?!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Gel de curățare pentru tipul de ten luat din farmacie : Cerave, la roche possay, avene, bioderma, uriage
seara înainte vii cu apă micelară ca să cureți machiajul și impurtiățile strânse toată ziua apoi cu gelul de curățare folosit și dimineața
pentru crema de zi caută una la care să nu apară pe lista de ingrediente alcool sau parfum

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru demachiere:
- apa micelara, sau
- demachiant cu laptisor de matca

Pentr hidratarea fetei, poti folosii o crema hidratanta cu miere de albine, aloe vera, sau orice gasesti in magazinele naturiste.
Nu recomand produse chimice, fiindca ai numai 20 de ani si iti afecteaza tenul.

| Furnicuta000 a răspuns:

Da, sapunul usuca foarte tare tenul si poate sa iti cauzeze riduri in timp.
Asta cu ingrijirea tenului e un subiect foarte vast dar tu ai nevoie de niste produse de baza acum.
Deci dimineata un gel de curatare (eu folosesc de la Cerave, e foarte bun si nu e scump). Apoi o crema hidratanta si apoi poti sa te machiezi daca vrei.
Iar seara ca sa te demachiezi faci un lucru foarte usor si corect (pe care imi pare rau ca nu l-am invatat si eu mai demult). Pe fata uscata, fara sa iti umezesti pielea, masezi cu un ulei demachiant (eu il folosesc pe cel de la Nivea mov, se gaseste in multe magazine). Deci masezi bine peste tot, si in jurul ochilor si pe pleoape (avand ochii inchisi) apoi te clatesti cu apa si o sa vezi ca s-a dus tot machiajul. Dupa aceea te speli si cu gelul de curatare ca sa fii sigura ca s-a dus orice urma de machiaj. Pt ca daca ramane machiaj pe fata porii se pot bloca si apar cosuri, puncte negre etc.
Dupa ce te-ai spalat iti dai cu crema hidratanta.
Iar crema hidratanta trebuie sa fie una non comedogenica, fara parfum si fara ingrediente dubioase. Eu folosesc de la Cerave dar exista multe creme bune in farmacii

| Vântulalb a răspuns:

Si de ce le folosesti acum?
Poti da un contur la ochi, poti folosi rujul. Dar de ce fond de ten? El este pentru a ascunde imperfectiuni. Tu, spui ca ai ten curat. De ce ti-l strici?

| ella7emma a răspuns:

Pentru demachiat poți folosi apa micelara,ti le recomand pe cele de pa bărbier si bioderma, le am folosit si sunt bune.
dimineata
-te poți spala doar cu apa sau daca vrei un cleanser, eu folosesc unu de la the ordinary(singurul pe care il au)
- dupa te poți da cu o crema hidratanta destinată feții,eu folosesc una tot de la the ordinary
-este indicată crema cu protecție solară, chiar este foarte importanta pentru a nu îmbătrâni tenul, eu folosesc una de la nivea pentru bebeluși
-înainte de fond de ten, daca vrei poți folosi un primer, ca sa se întindă si sa stea bine pe fata, găsești cam la toate magazinele cu machiaje

seara,
te demachieze cu apa micelara
si la fel ca dimineata. (fara protecție solară si primer)

nu stiu cat de mult te va ajuta asta pentru ca tenul tuturor persoanelor este diferită si produsele funcționează diferit pe fiecare tip de ten, daca poți, ar fi bine sa te duci la un dermatolog sa discuți cu el si sa vezi ce e mai bine pentru tenul tau.