| amproblemepsihice a întrebat:

Hei TPU, de un an ma confrunt cu caderea parului, a existat o perioada in care imi cadea extrem de mult, apoi m-am tuns la 0 iar dupa ce a crescut nu a mai cazut cam o luna doua, pe urma a inceput sa cada iar, dar nu chiar cum cadea la inceput si am ajuns sa ma spal pe cap zi de zi. Daca nu imi spal parul zi de zi imi cade mult mai tare, stiu ca o sa-mi spuneti ca nu e bine sa-l spal zilnic dar daca nu o fac se agraveaza problema, am observat asta si daca il spal din 2 in 2 zile, tot cade foarte tare, singura metoda e sa il spal zilnic! Care sa fie problema?
Nu ma trimiteti la dermatolog ca am sa merg si acolo dar din moment ce am pus intrebarea aici as dori sa imi raspunda cineva de aici care are cat de cat habar!

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Se poate merge la un laborator care investigheaza cauza caderii si recomanda un tratament. Evident, chestia asta e pe banii tai.
Pot sa iti spun ca la mine a functionat masarea energica a scalpului la spalat (la 2 zile). Nu numai ca s-a oprit caderea, dar s-a si regenerat intr-o oarecare masura. Dar ma port periuta (1B), nu lung.

| mgtow a răspuns (pentru SkyPilot):

Eu folosesc alpecin si cade mai putin, se trage din genetica caderea parului. Medicul de familie poate sa faca trimitere la analize. Cum vine masajul energic la 2 zile? Eu stiu ca trebuie lasat 2 min samponu ca sa patrunda cofeina in cap numai ca la mine cade mai putin par din cate am vazut

| SkyPilot a răspuns (pentru mgtow):

Stiu bine ca la fiecare functioneaza altceva, iar la majoritatea dintre noi din pacate nu functioneaza nimic.
Masajul energic si lasatul samponului 2 minute nu se exclud reciproc. Am pus samponul, am masat pentru cateva minute, l-am lasat alte cateva minute sa stea apoi cand l-am spalat am masat din nou. Daca vrei sa incerci asa ceva, ai insa grija sa nu faci mai mult rau cu masajul, sa nu cada mai mult.