| Alexia1208 a întrebat:

Hei TPU! Ma uitam pe Tik Tok la o fată ce face unghii și a primit o întrebare legată de unghiile cu gel in perioada sarcinii (adică dacă ai voie sa îți faci). Ea a zis ca ai voie sa îți faci unghiile cu gel cât timp ești însărcinată dar când se apropie momentul nașterii trebuie sa ai pe unghii culoarea patului unghial. Îmi poate explica cineva de ce trebuie sa fie așa? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Superstiții nu le mai da atentie.

| alina2k18 a răspuns:

In cazul in care in timpul nasterii sunt probleme astea se pot reflecta si la patul unghial gen se invineteste, deci sub gel/oja nu o sa vezi acest aspect.
Dar oricum o viitoare mamica are aparatele pe ea si este monitorizata de personal medical in caz de ceva.
E o chestie cu unghiile f lungi cu gel cum am eu pentru ca nu am unde baga degetul in pulsoximetru laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Explicatia e ca in timpul nasterii medicul trebuie sa vada unghia naturala pentru ca daca se invineteste inseamna ca sunt probleme

| Sophieka a răspuns:

Sunt prostii... Poti sa iti faci unghiile si nu exista reguli de genul despre cand vine perioada nasterii... Dar indicat este sa fi cat mai naturala macar pe perioada sarcinii, astfel incat sa te focusezi pe starea ta de bine, de liniste, de simplitate si sa ai grija de ceea ce mananci. Toate starile tale sunt simtite de catre fat, si toate substantele pe care le introduci in tine ajung si in el.

Numai bine!

| Mirel4412 a răspuns:

Deaia nu am instalat tik tok, si am "contribuit" la stergerea lui. Nu au legatura unghiile cu sarcina, poate cand iei copilul in brate sa nu-i faci semn de wolverine.

| Alexia1208 explică:

Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!