| andreea567890123 a întrebat:

Stiu ca in general chelia nu apare la femei si daca apare, apare pe o parte mica. Asa e mama.
Mama are o parte mai micuța în care nu prea are par, dar are par rar in partea aia si se vede pielea capului.
Asta e chelie, nu?
Tin sa mentione, ca nu se vede chiar asa rau, e doar o porțiune.
Care e sansa sa nu fac si eu astfel de chelie? Sfaturi? Cum sa scap de ea daca o sa fac?

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este pe lateral, atunci nu-i chelie, este probabil o dermatita si-i cade din cauza produselor chimice folosite (creme, spume, spraiuri de par, fixative samd).
Daca este pe cap, este din motive hormonale, avand probleme cu tiroida (dereglari majore).

| Celcestietot a răspuns:

Hi!

Sansa? In mare parte totul tine de genetic, dar daca vrei sa stopezi pe cat de mult posibil acest proces, iti recomand sa iti iei toate vitaminele necesare corpului tau si sa dormi macar atat cat este recomandat.
Cum ai putea scapa de ea daca vei face? Implant happy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e determinat genetic nu prea ii poți opri evoluția ar putea fi vorba de alopecie parul mai cade și de la un stres major alimentație neadecvata și probleme ale glandei tiroide stresul șocurile emoționale duc la alopecie sunt mai multe tipuri de alopecii dacă vreodată vei observa ca ai o pata în par și nu e par crescut deloc și e în forma de moneda sau ceva asemănător aceea se numește alopecie areata s-ar putea sa fi predispusa la asa ceva da nu e ceva sigur sau depinde de scânteia care îți va declanșa căderea parului recomand sa diminuezi stresul cât de mult poți și sa ai o alimentație sănătoasă și la ore regulate dacă ai observat ca îți cade par mult îți sugerez sa cumperi șampon alpecin
Deci contează mult stilu de viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce are maicata se numește alopecie androgenica și da se poate moșteni fiind o boala ce se transmite genetic debutul chelirii apare in jurul vârstei de 30-40 de ani tratament pentru regenerare ar fi minodixilul.

| andreea567890123 explică (pentru anonim_4396):

Pai, tatal ei a avut chelie.
Se poate moșteni asta de la tatăl ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea567890123):

Da se poate transmite și de la bunici. Maica-mea are o boala autoimuna diabet zaharat și doar 2 din cei 7 copii ai ei au și ei diabet deci ai mare grija la stres fiindcă ai o predispoziție da nu e o regula depinde și de alți factori cu cât te gândești mai mult la aspectul asta cu atât cu timpul o vei da în stres sunt șanse mari sa nu faci alopecie depinde de stilu tău de viata. Evita pe cât posibil sedentarismul și stresul și o sa fii ok happy ce probleme medicale mai are maicata? Tu cati ani ai?

| andreea567890123 explică (pentru anonim_4396):

Pai, mama mea nu a avut par rar pana anul trecut si acum are 48 de ani. Ei i-a apărut de pe la 47.
Crezi ca e din cauza ca ii va veni menopauza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea567890123):

Căderea parului poate fi și din cauza unei dereglări hormonale da ar putea fi și de la menopauza din fericire pentru tine ceea ce rezulta ca nu are alopecie deci nu are ceva ce se transmite genetic drept și prin urmare poți sta liniștită e foarte posibil ca căderea parului sa fie de la menopauza și dim cauza schimbărilor de dispoziție sa ii fi căzut stres, nervozitate, anxietate etc. Dar pana nu își face analize nu putem sa ne dam cu presupusul poate fi de la menopauza sau poate fi calviție ce ziceam mai sus. Îți doresc multă sănătate și nu te mai gândi la chestia asta gândirea negative atrag numai lucruri rele. O seara plăcută îți doresc happy

| andreea567890123 explică (pentru anonim_4396):

Deci,daca ei i-a apărut acum un an, doi alopecie, inseamna ca s-ar putea sa fie de la premenopauza?

Inainte nu avea nimic, nu ii cădea parul, ii stătea frumos, era bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea567890123):

Am văzut într-o alta întrebare a ta ca maicata ar avea gușă deci poate avea o afecțiune tiroidiana ce duce la căderea parului boala autoimuna tiroidita hashimoto sau hipotiroidism văzând ca ia căzut parul se exclude sa fie de la menopauza de aceea team întrebat ce probleme mai are dansa nu mi le-ai înșirat pe toate și dacă are gușă nu înseamnă că are probleme cu tiroida da o vizita la un endocrinolog nu strica deci poate fi alopecie cauzata de o afecțiune tiroidiana autoimuna tiroidita hashimoto de la menopauza nu cade parul pana la se vede chelirea asta e alopecie sau o problema a tiroidei ori o dereglare hormonala endocrinologul prin urma unor analize va confirma dacă are probleme cu tiroida sau nu sunt unele persoane care au gușă și nu au probleme cu tiroida în schimb sunt altele care au și au probleme cu tiroida hipotiroidism, hipotiroidie deci din cauzei lipsei de iod în organism apare gușă și probleme la tiroida sau un soc emoțional stres sever etc. De ce nu vrei sa îmi spui cati ani ai ca nu te mușc happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea567890123):

Pentru a afla sigur ce anume ia cauzat căderea parului maicata ar trebui sa viziteze un medic dermatolog prin analize specifice va reiese dacă maicata are alopecie sau dacă e nevoie sa consulte și un medic endocrinolog

| andreea567890123 explică (pentru anonim_4396):

M-am documentat, gusa tirodiana e mai jos de gusa normală, nu?
La ea pur si simplu acolo i s-a pus grăsime happy
Merci oricum
Sa răspunzi la intrebare
Gusa tiroidiana e acea chestie gen, gâtul iti pare umflat, nu?

Ei bine, mama are doar gusa normală cu grăsime. Nici pe asta nu o avea pana la 47 de ani.

Deci, cred ca, acea parte de par, micuța, în care i se vede pielea capului e de la premenopauza.Tin sa mentionez, ea a avut par des pana la 47de ani si nici probleme cu căderea părului nu a avut.

Ma speriasem ca am citit pe internet ca unele aveau de la 20de ani chelie destul de mare. Mama nu a avut asa

Am 16 ani happy Si de asta incep sa ma sperii

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea567890123):

Uite o chestie reala varamea a fost diagnosticata cu hipotiroidism și nu avea gușă deci nu e exclus ca maicata sa nu aibe o problema tiroidiana dar ți-am zis ori o trecut printrun stres cauzat de menopauza ori are alopecie de la unii din părinții ei asa cum ai spus și tu spune-i sa meargă la dermatolog e cel mai bun sfat pentru a exclude Alopecia. Eu dacă nu știu cum arata nu îmi pot da seama da cred ca e început de calviție eu zic sa nu te stresezi din chestia asta trăieșteti copilăria distreazăte fi happy o mai dai și în anxietate. De ceea ce ți teama nu o sa scapi

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă maicata are alopecie asta nu înseamnă că vei avea și tu nu e o regula cei drept ai o predispoziție da asta nu înseamnă că vei avea și tu alopecie numai dacă te vei stresa din orice lucru minor sau nesemnificativ. Bine puiule nu te mai stresa ca nu o sa ai asa ceva tu vei fi mereu frumoasa. Gândirea pozitiva atrag lucruri pozitive deci sănătate autovindecare prin puterea mintii gândirea negativa atrag numai lucrurile rele.

| andreea567890123 explică (pentru anonim_4396):

Mersi frumos. Tu cati ani ai?

Mama mi-a zis clar ca nu are probleme tiroidiene. Deci,gusa ei e una normală, facuta din cauza vârstei.

La fel si gusa,si chelia,dar ti-am spus,e doar o părticică de par in care se vede asa, nu foarte mare, în rest, e des, au apărut la varsta de +45 ani.

Mie imi e frica sa nu fac in tinerete, acum, pe la 20 de ani, când trebuie sa imi fac si iubit, sa imi fac viata. Atat.

Deci, nu stiu, presimt că e de la premenopauza.

| andreea567890123 explică (pentru anonim_4396):

Niste traume emotionale cred ca a trăit, sincer.
Tatăl ei a murit cand ea avea 14 ani, era in a8a,nici nu dăduse examenul.

După, la 30 de ani, eu m-am născut prematur. Eu nu puteam sa respir. Si a trebuit să stea cu mine in spital 2 luni. După, m-am facut bine.

Mama ei a murit în anul in care m-am nascut, a murit din cauza unui accident vascular.

Deci, mama chiar a avut niste chestii grele de suportat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea567890123):

Și în părticica ceea nu are deloc fire de par crescute? Sau începe sa ii crească câteva fire albe? Pare a fi mai degrabă alopecie areata conform descrierii dacă e izolat se rezolva cu rogaina sau minodixil

| andreea567890123 explică (pentru anonim_4396):

Eh,nu mai contează
Inca nu ai răspuns la întrebarea cati ani ai

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea567890123):

Ba contează ca alopecie areata e o boala autoimuna și chiar dacă mamei tale ii va creste din nou par în câteva luni sau ani ii va apărea în alta parte o porțiune mai mica ca cea de acum sau mult mai mare asta e spre binele ei. Dacă o făcut-o la vârsta asta înseamnă că nu mai ai de ce sa te temi nu se mai pune problema de transmitere genetica. Asa ca poți sta chill vârsta nu ți o zic nici de al dracu laughing
Te pup zână mica și îți doresc multă sanatate ție și mamei tale

| andreea567890123 explică (pentru anonim_4396):

De ce nu mi-o zici?
Sincer, pari sa dai peste 30de ani, ca imi vorbesti parca ca un adult, numai la ei am auzit alintari si cuvinte din astea drăguțe ❤

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea567890123):

28 am happy eu de când ma știu sunt asa îmi place sa ma comport frumos cu fetele și le vb politicos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie alopecie areata și uitate la imagini și vezi dacă seamănă cu porțiunea lipsa a mamei tale subliniez alopecie areata nu cea androgenica la care făceam eu referire.
Asa mi-o apărut și mie o porțiune mica fără par și mi-am dat seama ca e alopecie areata semăna cu forma unei monezi da nu e o regula poate avea și alte forme și aproape mi sa regenerat tot parul unde aveam pata aceea fără par.

| andreea567890123 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc.Nu e asa.Am incetat sa imi mai fac griji, un pic dupa ce am vorbit cu tine, pentru ca mi-am dat seama ca, daca o sa am asa ceva, va fi in jurul varstei de 50 de ani. Ceea ce ma incanta enorm.

Totusi, cati ani ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea567890123):

Îmi place ca deja începi sa devii optimista happy nope tu vei arata mereu bine chiar și la 50 de ani

| SporeBox a răspuns:

De obicei chelia atat la femei cat si la barbati apare din cauza continutului mare de testosteron. Acesta se secreta cand faci munca fizica dar nu cred ca muncesti atat de mult incat sa faci chelie de la asta. Asta e doar una dintre cauze dar mai poate fi si varsta sau anumite boli sau deficit de alte lucruri. Nu ma prea pricep la asta dar ti am zis ce am stiut. Nu cred ca chelia se mosteneste

| andreea567890123 explică (pentru SporeBox):

Mersi happy
M-ai calmat

| andiceasu95 a răspuns (pentru andreea567890123):

Din cate stiu chelia se mosteneste la baieti, nu la fete

| anonim_4396 a răspuns (pentru andiceasu95):

Apare și la femei la oricine alopecia nu iartă pe nimeni
https://www.digi24.ro/......rul-853817

| Mosotti a răspuns (pentru andreea567890123):

Ce a spus colegul este corect, insa nu exista solutie decat daca are o alta boala (si daca are, sa se rezolve problema), si deci nu e de la faza ca are mult testo, ca daca e de la mai mult testo, atunci nu se poate rezolva decat cu un medicament care se numeste Propecia, dar asta medicul hotaraste la o adica, deci exista solutii totusi.
Substanta e baza a medicamentului este finasteride.

dihidrotestosteronul distruge parul adica DHT, adica parte din testo. De aia multi barbati chelesc. Sufoca radacina parului, nu se mai alimenteaza cu oxigen din sange, si adios.
Se poate face analiza la laborator, uite de exemplu:

https://www.synevo.ro/dihidrotestosteron/

Si se poate observa daca nivelul este peste normal la dansa, in functie de asta, va duceti la medic si puneti problema.

Eu ti-am dat deci si ceva solutii.

| Mosotti a răspuns (pentru SporeBox):

Da, eu i-am dat si solutii pe axa variantei cu testosteronul, sa vedem acum ce si cum, la analize se va vedea daca are secretie mai mare decat normal de DHT (asta e un metabolit al lui testo, nu se testeaza direct testo), ca DHT-ul face porcaria.
Daca nivelul e ok, atunci automat reiese ca are alta problema, si se va incerca rezolvarea acelei probleme.
Daca nivelul de DHT nu e ok, exista tratament pe care i l-am spus, ca sa discute cu medicul in caz de ceva.
La barbati are efectul secundar cum ca scade libidoul, dar la doamna nu e cazul, pentru ca daca DHT va scadea la normal, abia ca va fi cum trebuie sa fie pe libido ca orice femeie.

| Justme32 a răspuns:

Îndată ce observi primele semne, cheleste-te complet. E ca și cum ai da reset părului tău să crească. Atenție, chel nu ras în cap

| andreea567890123 explică (pentru Justme32):

Tu vorbesti serios?

| Mosotti a răspuns (pentru Justme32):

Nu are nici o treaba ce zici tu, radacina firelor de par nu mai are oxigen si se duce dracu totul, e vb ca doamna are mai mult testo, si DHT din el, ii paradeste parul, nu mai creste in locurile alea sau inca mai creste cum era.

Sau o avea alta boala, cine stie.