| CrissNico a întrebat:

Vara asta vreau sa imi creasca parul cam cu vreo 10 cm ceva idei sa il fac sa creasca mai repede?
PS: Altceva in afara de ulei de ricin, am incercat dejahappy
Funda celui mai rapid si mai bun raspunshappy

Răspuns Câştigător
| capricc a răspuns:

Eventual ai putea încerca cu cheratină. cheratina este substanța care produce creșterea unghiilor/părului, dar să știi că mai bine îl lași să crească natural, 10 cm îți cresc în 10 luni happy dar ai putea încerca varianta de mai sus happy

| CrissNico explică (pentru capricc):

Cheratina sub ce forma, unde o gasesc?

| هوراس a răspuns (pentru CrissNico):

Teoretic ai putea sub formă lichidă, se poate găsi separat, sau șampoane cu extrat de cheratină, este unul Schauma Keratin Strong cred că se numește, este cutia mov, îl găsești în magazine, șampon și balsam :3 ți le recomand, dar să știi că degeaba ai părul lung dacă nu e îngrijit. încearcă să îți tunzi vârfurile cam odată la 2-3 luni, sau când observi că se despică, nu crește mai încet dacă sunt despicate, dar arată urât. încearcă să nu folosești placa de păr foarte des, sau uscătorul de păr când părul e complet ud. așteapă să se usuce natural, sau dacă chiar te grăbești (încearcă să se întâmple rar) ai putea să-l folosești. tot ce ți-am zis aici e experiență proprie kiss

| CrissNico explică (pentru هوراس):

Normal tin la parul meu, il tund regulat, nu folosesc placa prea des si il usuc in mod natural, doar ca vara asta as fi vrut sa imi creasca putin mai repede, adica pana incep din nou liceul happy mersi de sfaturihappy

| هوراس a răspuns (pentru CrissNico):

Nu ai de ce kiss

| CrissNico explică (pentru هوراس):

Ti-am dat funda! :*

| هوراس a răspuns (pentru CrissNico):

Mersi mult kiss

11 răspunsuri:
| capricc a răspuns:

Masajul scalpului cu uleiuri naturale caldute http://fucsia.ro/cresterea-rapida-a-parului-prin-remedii-naturale/

| Ionut_Smecherasul_1993 a răspuns:

Tunde-te cand luna e in crestere
Luna influenteaza mareele, dar si cresterea parului. De aceea, daca vrei sa ai picioare fine mai mult timp, epileaza-te cand luna este in descrestere. Iar ca podoaba capilara sa ti se regenereze mai repede, tunde-te cand luna este in crestere.

Maseaza-ti scalpul
Masajul stimuleaza fluxul sangvin de la nivelul scalpului si astfel nutrientii ajung mai usor in foliculul parului. Maseaza-ti scalpul in fiecare zi, timp de cinci minute, cu varful degetelor, pe parul uscat sau folosing uleiuri de masline ori cocos, bogate in nutrienti. Nu uita de acest masaj si in timp ce te speli pe cap. Foloseste sampoane cu formule impotriva caderii parului, care stimuleaza radacina sa dezvolte fire mai rapid.

Citeste si: 5 beneficii ale vopsitului
Ia vitamine
Antioxidantii si complexul de vitamine B ajuta la cresterea parului sanatos si puternic. Daca alimentatia ta este saraca in uleiuri, seminte, cereale si legume, e bine sa iei zilnic un supliment pentru par, unghii si piele.

Renunta la suplicii
Uscarea parului, ondularea, clipsurile, produsele cu alcool si siliconul usuca si ingreuneaza firul de par, ducand la incetinirea cresterii. Pentru o perioada, evita toate aceste tratamente si limiteaza-te doar la sampon, balsam, masca si produse de coafat cat mai naturale.

CIteste si: Ce culoare de par ti se potriveste
Dormi opt ore pe noapte
Este dovedit ca somnul insuficient duce la cresterea nivelului de stres, care afecteaza sanatatea parului, favorizand caderea acestuia si incetinindu-i ritumul de crestere. Un somn de opt ore pe noapte te ajuta sa imbunatatesti metabolismul celular, ce contribuie la randu-i la cresterea mai rapida a parului.

Mananca echilibrat
Un regim alimentar echilibrat mentine sanatatea organismului si stimuleaza cresterea parului. Vitaminele A, B, C, D si E, acizii grasi omega 3, proteinele, zincul si magneziul sunt esentiale pentru un par sanatos si viguros. Alimentele cele mai bogate in aceste elemente sunt varza, spanacul, branza, lintea, fasolea, caisele, citricele, legumele verzi, uleiul de peste, semintele de in, drojdia de bere si cerealele integrale. Toate aceste substante nutritive dauun impuls cresterii parului.

| lenutamihaela27 a răspuns:

Tunde-te cand luna e in crestere
Luna influenteaza mareele, dar si cresterea parului. De aceea, daca vrei sa ai picioare fine mai mult timp, epileaza-te cand luna este in descrestere. Iar ca podoaba capilara sa ti se regenereze mai repede, tunde-te cand luna este in crestere.

Maseaza-ti scalpul
Masajul stimuleaza fluxul sangvin de la nivelul scalpului si astfel nutrientii ajung mai usor in foliculul parului. Maseaza-ti scalpul in fiecare zi, timp de cinci minute, cu varful degetelor, pe parul uscat sau folosing uleiuri de masline ori cocos, bogate in nutrienti. Nu uita de acest masaj si in timp ce te speli pe cap. Foloseste sampoane cu formule impotriva caderii parului, care stimuleaza radacina sa dezvolte fire mai rapid.
Antioxidantii si complexul de vitamine B ajuta la cresterea parului sanatos si puternic. Daca alimentatia ta este saraca in uleiuri, seminte, cereale si legume, e bine sa iei zilnic un supliment pentru par, unghii si piele.

Renunta la suplicii
Uscarea parului, ondularea, clipsurile, produsele cu alcool si siliconul usuca si ingreuneaza firul de par, ducand la incetinirea cresterii. Pentru o perioada, evita toate aceste tratamente si limiteaza-te doar la sampon, balsam, masca si produse de coafat cat mai naturale.
Dormi opt ore pe noapte
Este dovedit ca somnul insuficient duce la cresterea nivelului de stres, care afecteaza sanatatea parului, favorizand caderea acestuia si incetinindu-i ritumul de crestere. Un somn de opt ore pe noapte te ajuta sa imbunatatesti metabolismul celular, ce contribuie la randu-i la cresterea mai rapida a parului.

Mananca echilibrat
Un regim alimentar echilibrat mentine sanatatea organismului si stimuleaza cresterea parului. Vitaminele A, B, C, D si E, acizii grasi omega 3, proteinele, zincul si magneziul sunt esentiale pentru un par sanatos si viguros. Alimentele cele mai bogate in aceste elemente sunt varza, spanacul, branza, lintea, fasolea, caisele, citricele, legumele verzi, uleiul de peste, semintele de in, drojdia de bere si cerealele integrale. Toate aceste substante nutritive dauun impuls cresterii parului.
Pasul 1
Cum iti creste parul mai repede cu ajutorul remediilor naturiste
Ingredientele naturale sunt solutii minune pentru ingrijirea parului, pe care te poti baza in orice moment, indiferent de problema cu care te confrunti. Alege tratamentul potrivit pentru tine si aplica-l de doua ori pe saptamana, cel putin o luna - de preferat este sa-l urmezi o perioada mai lunga.

Tratament pentru cresterea parului
Ai nevoie de: un galbenus de ou, o lingura sau o jumatate de lingura de ulei de ricin (in functie de tipul parului - uscat sau gras), o lingura de suc de lamaie.

Amesteca cele trei ingrediente pana se formeaza o pasta, dupa care aplic-o pe par, masand scalpul. Acopera capul cu o casca de dus si lasa tratamentul sa actioneze peste noapte.

Uleiul de ricin este ingredientul cheie in orice tratament pentru cresterea rapida a parului. Acesta are o putere mare de regenerare, combate caderea parului si ii intareste radacina. Galbenusul de ou hraneste radacina firelor de par, iar sucul de lamaie tine la distanta seboreea si da luciu natural podoabei capilare.

Masca rapida pentru par sanatos
Nu te incanta ideea ca va trebui sa dormi cu ulei in par? Alternativa este o masca rapida, aplicata cu un sfert de ora inainte sa te speli pe cap, insa aceasta nu este la fel de eficienta ca precedenta, pentru ca are putin timp de actionare.

Ai nevoie de: un ou, o lingura de ulei de cocos, o lingura de ulei de masline

Amesteca bine ingredientele inr-un bol, apoi aplica masca la radacina firelor de par, masand usor scalpul. Infasoara capul intr-un prosop mai vechi, pe care sa nu regreti ca il murdaresti. Lasa masca sa actioneze un sfert de ora, apoi spala-te bine, pentru a indeparta tot uleiul din par. Uleiul de masline este un ingredient popular in tratamentele de ingrijire si infrumusetare, datorita calitatilor lui si pretului acceptabil in comparatie cu alte uleiuri. In plus, il gasesti mult mai usor in rafturile magazinelor.

Acest ingredient are efect vitaminizant pentru scalp, ceea ce ajuta la cresterea sanatoasa si frumoasa a parului. Uleiul de cocos reprezinta o solutie buna pentru eliminarea matretii si pentru adaugarea unui plus de stralucire parului.

Iti mai recomandam doua tratamente pentru cresterea rapida a parului, pe care sa le aplici de fiecare data cand te speli pe cap: masca cu uleiuri (inainte) si infuzii sau decoct din plante la clatire.

Mix de frunze si radacini de urzica
Pentru acest amestec se folosesc 10 parti de frunze uscate la 90 de parti de radacina uscata. Prepara o infuzie din 40 g la un litru de apa. Clateste parul cu acest decoct pentru a stopa caderea parului, a combate matreata si seboreea si pentru a stimula procesul de regenerare a firelor.
Frunze de mesteacan: pentru o crestere frumoasa a parului, prepara o infuzie din 2-3 linguri de planta la 500 ml de apa. Dupa ce te-ai spalat bine pe par, aplica treptat ceaiul de mesteacan. Maseaza usor pielea capului 10-15 minute. Nu este nevoie sa clatesti parul cu apa.

Pasul 2
Cum iti creste parul mai repede cu ajutorul alimentatiei
Pentru a ajuta parul sa-si mareasca ritmul de crestere, trebuie sa abordezi problema si din interior, astfel ca o alimentatie sanatoasa si echilibrata ii vor da impulsul de care are nevoie.

Alimentele bogate in vitaminele A (lactate, spanac, peste), B (banane, verdeturi, carne), C (catina, macese, rosii, citrice) si E (cereale integrale, migdale, nuci) sunt esentiale pentru par. De asemenea, ai nevoie de acizi grasi Omega 3, zinc, magneziu si proteine, pentru ca radacina firelor de par sa fie puternica. Nu uita ca alimentatia ta trebuie sa fie variata si sa consumi multe fructe si legume proaspete. De asemenea, poti sa completezi nutrimentele de care corpul tau are nevoie prin suplimente alimentare.

Raspunsul la intrebarea cum iti creste parul mai repede este simplu: hraneste-te cat mai sanatos, du o viata linistita si rasfata-ti periodic podoaba capilara cu masaje si tratamente naturiste.
Sper ca te-am ajutat, bafta :*

| CrissNico explică (pentru lenutamihaela27):

Da m-ai ajutat, masca aceea cu ulei de ricin, lamaie si galbenus de ou nu ai idee de cate ori pe saptamana ar trebui sa o fac si dimineata pruspun ca ar trebui sa ma spal la cap sa o iindepartez deci cam ce sampon sa folosesc? daca ma lamuresti si in legatura cuaceste intrebari primesti fundahappy

| lenutamihaela27 a răspuns (pentru CrissNico):

O poti face o data, doua ori pe saptamana, in ce zi vrei tu si in legatura cu samponul poti folosi ceva pe baza de plante, crede-ma eu cand fac baie in pun o masca o las in jur de o jumatate de ora o indepartez imi umezesc parul ma dau cu sampon, masca pe baza de plante de la Avon si balsam, apoi imi usuc parul cu un prosop si ma dau cu cheratina cu ulei de argan si cateva picaturi de ulei de argan de la Avon.