| simonafrumoasa a întrebat:

Hei! vreau ceva natural care ajuta ochii. adica nu vreau sa ajung sa port ochelari, stati linistiti ca nu mi s-a zis ca imi trebuie. ce trebuie sa imi pun pe ochii sau ce trebuie sa mananc pentru ca sa imi imbunatatesc vederea.

9 răspunsuri:
| AnNaa67 a răspuns:

Ca sa iti imbunatatesti vedera, tot trebuie sa porti, numai ca o bucata de vreme.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Morcovi,de preferabil sucul de morcovi.Si alte alimente, cum ar fi:
1. Alunele - sunt unele dintre cele mai concentrate alimente in vitamine. Continutul ridicat de acizi grasi omega-3 contribuie la mentinerea colesterolului la un nivel scazut si stabilizeaza membranele celulare.

2. Ceapa - prezinta, de asemenea, un continut bogat de sulf, necesar producerii de glutemina, un important antioxidant atat pentru ochi, cat si pentru intregul organism.

3. Fructele - contin vitamina A, C, E si beta-caroten.

4. Legumele - contin vitamina A, C, E si beta-caroten. Legumele de culoare galbena, precum morcovul, sunt foarte importante pentru vederea diurna.

5. Oul - este bogat in cisteina, sulf, lecitina, amino-acizi si luteina. Aceste componente previn formarea cataractei.

6. Pestele - este o sursa excelenta ce furnizeaza suport structural pentru membranele celulare. Este recomandat pentru tratarea degenerescentei maculare si pentru pastrarea sanatatii ochiului.

7. Soia - scazuta in grasimi, bogata in proteine, soia este elemetul de baza ce nu lipseste din nici o dieta. Soia contine acizi grasi esentiali, vitamina E si agenti antiinflamatori.

8. Strugurii - aceste fructe ajuta cu precadere ochiul in timpul vederii nocturne. O ceasca plina de struguri te ajuta sa-ti adaptezi vederea la intuneric in mai putin de 30 de minute. Bineinteles, nu mai trebuie adaugat faptul ca numai un consum moderat are urmari benefice pentru organism.

9. Stafidele - sunt unele dintre cele mai concentrate alimente in vitamine. Continutul ridicat de acizi grasi omega-3 contribuie la mentinerea colesterolului la un nivel scazut si stabilizeaza membranele celulare.

10. Spanacul, varza si salata - aceste plante sunt bogate in caroteni, in special in luteina. Luteina, un pigment galben, protejeaza macula de arsurile solare si de lumina fosforescenta.

11. Uleiul de masline - acest tip de ulei monosaturat este o alternativa sanatoasa a untului si a margarinei. 12. Usturoiul - prezinta, de asemenea, un continut bogat de sulf, necesar producerii de glutemina, un important antioxidant atat pentru ochi, cat si pentru intregul organism.

13. Vinul - pe langa efectul cardioprotectiv, vinul contine nutrienti esentiali care protejeaza vederea.
Ceea ce respiri, bei si mananci influenteaza modul de functionare al organismului. Apa ar trebui sa fie cel mai important element in orice dieta.

Este indicat sa bei cel putin 6 pahare de apa pe zi, reducand consumul bauturilor bogate in zahar si al cafelelor. Din cauza degradarii solului contaminat de pesticide si variate ingrasaminte chimice, fii foarte atent privind alimentele pe care alegi sa le mananci.

Ps:e copy-paste.
http://www.sanatateata.com/......ederea.htm

| Cosmin86 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Soia nu lipseste din nicio dieta? Ba eu as recomanda sa fie scoasa din toate dietele, soia de acum este modificata genetic si are destule chestii negative ( spre ex. la barbati afecteaza fertilitatea si la femei poate avea reactii negative ).

| Cosmin86 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Da, poti verifica studiile recente, daca ti-e lene sa cauti o sa caut eu maine.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok,bine ca mi-ai zis.Mersi!

| Puffulets a răspuns:

Morcovi.

| RozyRozyRozy a răspuns:

Morcovii sunt cei mai buni pentru imbunatatirea vederii
mananca morcovi cruzi si ai sa vezi efectele
bafta

| ZuzzyAllexandra a răspuns:

Nu cred că ai putea mânca, ceva ca să-ţi îmbunătăţeşti vederea, totuşi în schimb ai putea purta lentile de contact în loc de ochelari. Sper că ţi-am fost de ajutor. big grin