| Unicooorn2001 a întrebat:

Heii! Am vergeturi albe, daca ma bornzez se vor mai vedea asa tare? M-am gandit sa merg la solar.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Celulele sanatoase se regenereaza rotunde, simetrice si intacte, iar celulele distruse de expunerea la soare se reproduc nesimetrice, plate si fara integritate structurata - din cauza asta nu se comporta ca niste celule sanatoase. Ingredientele de tipul cell communicating au rolul de a " comunica" celulelor pielii sa se dezvolte cat mai normal si pot opri anumite substante care le " comunica" celulelor sa se comporte anormal. Pielea expusa la soare neprotejata este mult mai predispusa imbatranirii. Este foarte importanta folosirea de spf 30-50 in fiecare zi a anului.
Uite cum arata un ten expus soarelui mai mult pe o parte, mosulica asta a fost tirist la viata lui : http://static.eva.ro/......76d7ce.jpg

Eu nu recomand nici solarul, nici bronzul natural. Daca vrei sa le acoperi cu bronz ai putea sa folosesti un autobronzant :
http://rouge-cannelle.com/autobronzant-st-tropez-tan-test-avis-produits/

" Aspectul vergeturilor consta in linii fine pe suprafata corpului care apar in urma ruperii tesuturilor subcutanate datorita cresterii rapide sau a distensiei marcate a tesutului.Acestea apar cand tesuturile situate sub epiderm (piele) respectiv tesutul conjunctiv format in mare parte din colagen sunt tractionate in urma dezvoltarii accelerate. Comparativ cu epidermul, stratul superficial al pielii care este un tesut foarte elastic in momentul intinderii, colagenul nu este rezistent si se distruge. Astfel ca ruperea fibrelor de colagen determina cicatrici fine numite vergeturi, care constituie cea mai frecventa afectiune la nivelul pielii. "
sursa : http://m.sfatulmedicului.ro/......urile_1377

Retinolul este un ingredient de tip cell communicating care le comunica celulelor pielii sa functioneze, sa arate si sa se comporte cat mai normal cum ar face-o o celula sanatoasa, dar are si proprietatea de a opri anumite substante care le poate spune celulelor sa se comporte anormal. Acest ingredient promoveaza formarea fibrelor de colagen si elastina. In plus, retinolul are si proprietati antioxidante deci te poate ajuta sa imbunatatesti aspectul pielii.
Gasesti in farmacii sau plafar crema Membra cu vitamina A care costa 7-10 lei. Acestea sunt ingredientele in ordine descrescatoare a cantitatii : Vaselina, PARAFFINUM LIQUIDUM, PARAFFIN, CHOLESTEROL, RETINOL, CETEARYL ALCOHOL
Crema contine un retinol iar restul ingredientelor sunt emolienti siguri, daca te decizi sa o folosesti este indicat sa o folosesti cateva luni pentru a te bucura te efectele benefice ale retinolului. Creme minune care sa treaca vergeturile peste noapte nu exista.
Mai sunt diverse unguente care contin retinol dar nu toate se gasesc cu usurinta pe piata din Romania : Retin-A, Aberela, Atralin, Airol, Renova, Vesanoid, Avita, Retacnyl, Refissa, Stieva-A, etc. Retin-a, Airol Roche și Smooderm si isotretinoinul Isotrexin contin antibiotic.

Pe langa crema cu vitamina A trebuie sa folosesti zilnic si o crema hidratanta. Poti sa amesteci in causul palmei crema hidratanta cu cateva picaturi de ulei de migdale dulci ( 62% concentratia de acid oleic ) presat la rece [ care este si el foarte benefic pentru vergeturi si are proprietati antioxidante, poti sa folosesti si ulei de jojoba ( 12% concentratia de acid oleic ) care nu este la fel de gras ca cel de migdale ], ulei de borago ( 24% concentratia de ingrediente cell communicating si 17% concentratia de acid oleic) si ulei de coacaze negre ( 17% concentratia de ingrediente cell communicating si 10% concentratia de acid oleic) - poti folosi uleiurile separat daca suporti sa ai pielea uleioasa. Concentratia de acid oleic arata cat de gras este uleiul respectiv.

Vorbisem cu o fata si mi-a spus ca a incercat diverse tratamente la cosmeticiana dar nu a avut cine stie ce efect fata de utilizarea unei creme hidratante in mod constant, dar cum experienta fiecaruia e diferita poti sa incerci daca vezi ca tratamentul cu creme nu da rezultate satisfacatoare. Poti sa mergi si la sala sau sa faci acasa diferite exercitii pentru tonifierea corpului.

Poti sa folosesti o crema hidratanta de la farmec : http://www.donaonline.ro/......-250ml.jpg
Printre ingredientele benefice ale acestei creme se regaseste : Acidul Hialuronic, Alantoina, Elastina, Colagenul Hidrolizat, Sodium PCA, Ulei de masline, Glicerina, Urea si Sodium Lactate.

Poti sa folosesti si niacinamide ( este o forma de vitamina b3 si este un ingredient care comunica celulelor pielii sa se dezvolte cat mai normal - la fel ca si retinolul ) pentru a avea efecte mult mai rapide folosindu-le impreuna. Prima data aplici o crema cu niacinamide, astepti 15 minute, si dupa aplici unguentul cu vitamina a care este mai vascos. Eu am gasit la farmec o crema cu niacinamide, iar ingredientul asta este al 2-lea dupa apa deci este intr-o cantitate destul de mare. ( ingredientele sunt trecute in ordinea descrescatoare a cantitatii ) Pe site-ul lor gasesti crema si la 33 lei cand au promotie, in farmacii cred ca e vreo 40 lei
https://www.farmec.ro/......a-429.html

Terapia cu laser si peeling-urile chimice ar trebui sa fie ultima solutie daca diverse creme cu retinol nu-ti imbunatatesc aspectul pielii.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu vor disparea complet dar se vor duce destul de mult. Pentru ca vergeturile sa dispara cat de cat este nevoie de ceva timp, ani as zice.
Nu face prostia sa mergi la solar, bronzeaza-te natural la plaja, mare etc.

| larrii a răspuns:

Nu te du la solar...da-l naibii de solar! Am fost si eu fix din acelasi motiv si mi-au aparut alunite rosii, care nu-s tocmai ok. Poti sa dai in alte prostii, cum ar fi cancerul de piele. Decat sa iti iei un risc asa de aiurea numai ca sa iti acoperi vergeturile, mai bine asteapta vara si mergi la plaja. Oricum nu va fi o diferenta colosala. Tot o sa se vada, vergeturile apar din cauza pierderii elasticitatii pielii, asadar au si mai putin pigment in zona aia a pielii, deci si mielina (care e responsabila pentru colorarea pielii in urma expunerii la soare). Si te mai si arzi la solar daca nu stii cat sa stai pentru tipul tau de piele si o sa ti se cojeasca pielea de aiurea. Asteapta vara, parerea mea!

| CuriousStuff a răspuns:

O sa se bronzeze si ele putin, dar tot o sa ramana destul de vizibile.